feniks wrote:Pošto vidim po današnjem postu,da ima pitanja o istorijatu MOTO GP-a,evo ukratko mali istorijat tog takmičenja.Prezentovani istorijat je sažet i kao takav dopunjiv drugim informacijama.
_______________________________________
MotoGP je najstarije moto prvenstvo, a prva trka održana je davne 1949. godine. Od početka 20.veka, moto Grand Prix trke vožene su u raznim zemljama i 1938. godine predhodnik današnjeg FIM, FICM (Federation Internationale des Clubs Motocyclistes) najavio je Evropsko prvenstvo u motociklizmu. Međutim, početak Drugog svetskog rata prekinuo je to takmičenje, te je bilo potrebno neko vreme nakon rata da bi gorivo postalo svima lako dostupno, pa je moto cirkus mogao ponovo početii.
Na prvom formalnom Svetskom prvenstvu održanom 1949. godine Grand Prix se sastojao od četiri klase. Tadašnju "kraljevsku" klasu od 500ccm osvojio je britanac Leslie Graham na AJS-u. Drugi britanac, Freddie Frith bio je pobednik klase od 350ccm. Italijani Bruno Ruffo na Moto Guzziju i Nello Pagani na Mondialu bili su pobednici u klasi do 250ccm i 125ccm. Klasu prikoličara do 600ccm iste godine osvojili su Eric Britons Oliver i Denis Jenkinson u Nortonu.
Italijanski proizvođači, kao spomenuti Mondial i Moto Guzzi, zajedno sa fabrikama kao što su Gilera i MV Agusta, dominirali su Svetskim prvenstvima tokom 50-ih godina prošlog veka. Od svih se najviše isticala MV Agusta koja je uništila konkurenciju u sve četiri klase u tri sezone, od 1958 do 1960, a njihova dominacija u klasi od 500ccm je trajala čitavih 17 godina, od 1958 do 1974.
Tokom 1960-ih japanska moto industrija doživljava pravi bum i tokom tog perioda, mnogi proizvođači koji učestvuju u modernim MotoGP trkama kao što su Honda, Suzuki i Yamaha ostvaruju svoje prve pobede u Svetskom prvenstvu i to gotovu u svim kategorijama. Suzuki je posebno imao veliki uspeh u novoj klasi od 50ccm koja je uvedena 1962. godine.
Krajem 60-ih započinju slavni dani za MotoGP legendu, Giacoma Agostinia - najuspešnijeg vozača u istoriji Svetskih prvenstava. Sve do modernog načina takmičenja, vozači su se trkali u dve ili tri klase istovremeno, tako da je Agostini osvojio deset od petnaest naslova prvaka u pet sezona.
U to vreme dolazi do povećanja troškova vezanih za Grand Prix takmičenja, tako da je veliki broj japanskih proizvođača odustao od MotoGP-a, osim Yamahe. Takav razvoj događaja naterao je FIM da uvede nova pravila kao što su; jedan cilindar u klasi do 50ccm, dva cilindra u klasama do 125 i 250ccm i četiri cilindra u klasama do 350 i 500ccm.
U periodu koji sljedi, naslove prvaka osvaja veliki broj proizvođača; iz Europe (Bultaco, Kreidler, Morbidelli, MV Agusta), Japana (Kawasaki, Suzuki, Yamaha), Amerike (Harley Davidson). Nakon pauze od gotovo 12 godina, Honda se ponovno vraća u svetsko prvenstvo 1970-ih i 1983. godine menjaju filozofiju pa umjesto četvorotaktnog motora spremaju dvotaktni V3 500 motor poznat kao i NS500. Sa ovakvim motorom Freddie Spencer osvaja prvu titulu za Hondu od njihovog povratka u Grand Prix.
Nakon 34 godine ukida se klasa do 350ccm, tako da ostaju četiri klase; 50ccm, 125 ccm, 250ccm i 500ccm. Klasa od 50ccm 1984. godine je zamenjena klasom 80ccm, koja se je održala samo šest godina.
Pre promene propisa i pravila kojim će u kraljvskoj klasi biti voženi četvorotaktni motori od 990ccm, mladi italijan Valentino Rossi na Hondi, 2001. godine osvaja posljednju titulu za motore od 500ccm. 1997. osvojio je naslov prvaka u klasi do 125ccm, a 1999. u klasi 250ccm sa Apriliom.
Nakon promene naziva iz Svetsko prvenstvo u MotoGP 2002., kao i uvođenjem motora od 990ccm, Rossi osvaja četiri uzastopne titule, dva sa Hondom i dva sa Yamahom.
U nižim klasama vladali su evropski vozači, pripremajući se za ulazak u kraljevsku klasu. Jedan od njih je Dani Pedrosa koji je 2003. osvojio titulu u klasi 125ccm, a posle nje još dve u klasi 250ccm. Nakon toga prelazi u kraljvsku klasu. Tamo mu je timski kolega bio Nicky Hayden, koji je agresivnom, ali konstantno dobrom vožnjom, skinuo Valentina Rossija sa trona, pa je 2006. godine osvojio naslov prvaka.
2007. godina donosi izmene u pravilima, tako da je ograničen broj guma koje se mogu koristiti tokom trke, a zapremina motora se spušta sa tadašnjih 990ccm, na 800ccm. Te sezone prvenstvo osvaja australac Casey Stoner na Ducatiju, no već 2008. i 2009. Valentino Rossi osvaja svoju šestu titulu u kraljevskoj klasi..2010-a godina u kraljevskoj klasi,je bila godina u znaku Jorgea Lorenza,inače klubskog kolege Valentina Rossia,u 125-cama titulu je odneo Markez(SPA),a prvu titulu u novoj klasi M2(600 ccm),zabeležio je Toni Elijas,takođe Španac.Sumirano u sve tri klase Moto GP-a 2010.godine,odneli su Španci.
krsta63 wrote:Engleski proizvodjaci uzeli sest pobeda,uspeh
Zel99 wrote:krsta63 wrote:Engleski proizvodjaci uzeli sest pobeda,uspeh
Oni nisu mnogo ulagali u specijalke. Imaju pono pobeda u production racing-u.
Nema potrebe da si toliko sarkastican prema Englezima. Njihove konstrukcije sem par izuzetaka su od pre 2. svetskog rata i kad to uzmes u obzir shvatices da fenomenalno idu.
Sto se tice sasije oni su tu kraljevi, pa na kraju krajeva kod njih se i u auto i moto svetu rade najbolje trkacke prerade.
Kategoricnost pri izboru motora je u stvari odlicna kafanska tema, gde sa procentom alkohola idu i hiperbolicne kvalifikacije.
Ja priznajem da jedino od motocikala ne gotivim BMW i to najverovatnije zato sto si kod nas mogao da kupis Motrrad gde se domace hvali bez ikakave mere. Takodje je nekim starim motoristima najvaznije bilo koliko je nizak ler, a tu BMW jedino u Falkoncu ima kakvu takvu konkurenciju. Meni taj parametar nije bio presudan, kao ni ljubiteljima MotoGP-a (ali sa godinama, ko zna )
Return to Opste teme o motociklima
Users browsing this forum: No registered users and 0 guests