Pravilnik - diskusija

Re: project 550,sheet cycle

Postby Mali Caca » Sat Mar 16, 2013 6:17 pm

Nebi se slozio Sasa sa tobom da ne postoji takav pravilnik. Ovo pricam jer sam citao par istih. Kad sma rekao da mora da se sve uzme u obzir mislio sam na ram, prednju i zadnju viljusku, kocnice, tockove sa gumama i karburatore. Veoma je tesko kontrolisati sta se sve pakuje u menjace, blokove motora ili kvacila. A ostatak moze da se kontrolise prostim okom bez velikog mudrovanja.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: project 550,sheet cycle

Postby oli » Sun Mar 17, 2013 6:15 pm

Mali Caca wrote:Nebi se slozio Sasa sa tobom da ne postoji takav pravilnik. Ovo pricam jer sam citao par istih. Kad sma rekao da mora da se sve uzme u obzir mislio sam na ram, prednju i zadnju viljusku, kocnice, tockove sa gumama i karburatore. Veoma je tesko kontrolisati sta se sve pakuje u menjace, blokove motora ili kvacila. A ostatak moze da se kontrolise prostim okom bez velikog mudrovanja.

Ni ja se ne slažem sa slobodnijim tumačenjima koje je iznio Petko...
Pravilnik treba biti jednoznačno određen, barem koliko to mora i može i treba biti...
Jedan od prvih problema je taj da se pravilnici prevode s nekog jezika, pa se tom prilikom neki pojmovi neadekvatno prevedu ili još gore zamijene, bilo je tih slučajeva u praksi...
Npr na engleskom pojmovi "rim" "wheel", rim je prevedeno kao točak, iako rim je naplatak, wheel je točak (naplatak s gumom), pa ako je time određana širina evo odmah pravilnik koji nije kako treba...
U autosportu je to nešto detaljnije definirano, za svako vozilo postoji homologacija i u njoj je sve vidljivo, šta se može a što ne i to do koje godine, pa tako vidiš da auto mođeš voziti još npr samo tri godine u grupi "A" a nakon toga u grupi "H", vrlo važno je da je definirana grupa "H" Hobby, za sva vozila tko da svako vozilo može na kraju neograničeno dugo vremena koristiti se u grupi "H" u kojoj je gotovo sve dozvoljeno...

Jadnako tako u automobilizmu su za mnoge stvari definirana dvostruka mjerila, vizuelno što navodi Mali Ćaća (spada u brze preglede) i detaljno mjerenje...
Primjer restriktor za turbinu u grupi "N" za npr Cosworth, treba biti unutarnjeg promjera najviše 28mm, i mjeri se etalonom 28,1mm koji ne smije moći proći kroz tu rupu od restriktora, ali zadan je i vanjski promjer restriktora koji zapravo ničim i ni na koji način, ne može uticati na performanse, on je zadan 32mm, za brze kontrole izvana bez rastavljanja...

Jednoznačno određeni pravilnik, je zakon... I sveto pismo...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Mon Mar 18, 2013 2:31 pm

petko13 wrote:... Мени нимало не прија да у МК гледам оклоп са ГП 125 Хонде из 1995, који има Феникс на свом ...мотору.

Žao mi je zbog toga,ali ja sam se prilagođavao prema pravilniku,a ne prema tvojim ukusima....,a u pravilniku lepo stoji,da je:..." dozvoljeno ono što bitno ne utiče na vozne karakteristike motocikla...".
Kada budemo menjali pravilnik i napravili ga po meri,ne samo po tom pitanju,već i po drugim neobjašnjenim elementima..verovatno ću biti spreman da korigujem izgled mojih plastika,a do tada....
Naime dobro je što je Saša pokrenuo ovu temu,jer ima o njoj da se priča naširoko i nadugačko.Ja lično sam uvek spreman za konstruktivnu raspravu....Mene su u školi učili da je 1+1=2,ali po našem pravilniku je to "4"...verovatno nisam pazio na času... :think:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: project 550,sheet cycle

Postby petko13 » Mon Mar 18, 2013 5:58 pm

Видиш како селективно и негативно тумачиш правилник, и извргаваш га руглу. Није уопште битно шта се коме од нас свиђа, него како пише у правилнику и којим смислом се тумачи. Узгред да нагласим да у том правилнику такође пише да квалитетне уграђене компоненте одговарају периоду за класу. Шта на твом мотору осим самог агрегата одговара периоду твоје класе. А то да аеродинамика не утиче битно на перформансе мотора, можеш да причаш неком другом. Скини оклоп па се увери и сам. Да је то тако неби испитивање у аеродинамичном тунелу коштало милионе.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: project 550,sheet cycle

Postby petko13 » Mon Mar 18, 2013 6:09 pm

oli wrote:
Mali Caca wrote:Nebi se slozio Sasa sa tobom da ne postoji takav pravilnik. Ovo pricam jer sam citao par istih. Kad sma rekao da mora da se sve uzme u obzir mislio sam na ram, prednju i zadnju viljusku, kocnice, tockove sa gumama i karburatore. Veoma je tesko kontrolisati sta se sve pakuje u menjace, blokove motora ili kvacila. A ostatak moze da se kontrolise prostim okom bez velikog mudrovanja.

Ni ja se ne slažem sa slobodnijim tumačenjima koje je iznio Petko...
Pravilnik treba biti jednoznačno određen, barem koliko to mora i može i treba biti...
Jedan od prvih problema je taj da se pravilnici prevode s nekog jezika, pa se tom prilikom neki pojmovi neadekvatno prevedu ili još gore zamijene, bilo je tih slučajeva u praksi...
Npr na engleskom pojmovi "rim" "wheel", rim je prevedeno kao točak, iako rim je naplatak, wheel je točak (naplatak s gumom), pa ako je time određana širina evo odmah pravilnik koji nije kako treba...
U autosportu je to nešto detaljnije definirano, za svako vozilo postoji homologacija i u njoj je sve vidljivo, šta se može a što ne i to do koje godine, pa tako vidiš da auto mođeš voziti još npr samo tri godine u grupi "A" a nakon toga u grupi "H", vrlo važno je da je definirana grupa "H" Hobby, za sva vozila tko da svako vozilo može na kraju neograničeno dugo vremena koristiti se u grupi "H" u kojoj je gotovo sve dozvoljeno...

Jadnako tako u automobilizmu su za mnoge stvari definirana dvostruka mjerila, vizuelno što navodi Mali Ćaća (spada u brze preglede) i detaljno mjerenje...
Primjer restriktor za turbinu u grupi "N" za npr Cosworth, treba biti unutarnjeg promjera najviše 28mm, i mjeri se etalonom 28,1mm koji ne smije moći proći kroz tu rupu od restriktora, ali zadan je i vanjski promjer restriktora koji zapravo ničim i ni na koji način, ne može uticati na performanse, on je zadan 32mm, za brze kontrole izvana bez rastavljanja...

Jednoznačno određeni pravilnik, je zakon... I sveto pismo...


Слажем се ја са вама да правилник мора да дефинише све појединости како неби било двосмисленог тумачења. Али стварност МК генерално је другачија и веома специфична. Наиме нашим правилником и њему сличним, обухваћено је око 10.000 различитих мотоцикала, плус све обраде истих. Како је могуће да све ставиш на папир за тако широко тело мотоцикала. Трке које ви помињете сваке године виде можда по десетак различитих модела возила. У таквим случајевима наравно да је хомологација исправно решење. Ко ће да изради хомологацију за све МК мотоцикле, и колика треба да буде та књига правила. То су озбиљна ограничења која све остале организације па и нашу стављају у незавидан положај што се правилника тиче. Зато ја и помињм позитивно тумачење, јер не може све да стане на папир. Алпе Адрија даје свој правилник на енглеском језику, на само једној или две стране.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Mon Mar 18, 2013 7:40 pm

petko13 wrote:Видиш како селективно и негативно тумачиш правилник, и извргаваш га руглу. Није уопште битно шта се коме од нас свиђа, него како пише у правилнику и којим смислом се тумачи. Узгред да нагласим да у том правилнику такође пише да квалитетне уграђене компоненте одговарају периоду за класу. Шта на твом мотору осим самог агрегата одговара периоду твоје класе. А то да аеродинамика не утиче битно на перформансе мотора, можеш да причаш неком другом. Скини оклоп па се увери и сам. Да је то тако неби испитивање у аеродинамичном тунелу коштало милионе.


...ako me baš pitaš,onda sve,osim plastika koje su produkt nekoliko modela..i ko je rekao da aerodinamika ne utiče na performanse motora,ja to nisam rekao,pa manje više svi imaju aerodinamične oklope...po tom kriterijumu koji ti zastupaš malo bi motora ostalo na pisti u klasiku...
ali...da se ne bi prepucavali ovako preko foruma i dalje,jer smatram da si u pravu koliko i ja...lepo napravi predlog kako treba da izgleda dobar pravilnik,pa onda da udarimo u raspravu,jer ova polemika ničemu dobrome ne vodi koliko ja vidim...
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: project 550,sheet cycle

Postby petko13 » Mon Mar 18, 2013 8:42 pm

Ја сам свој допринос писању правилника дао у довољној мери, сада је ред на нове снаге. Ја судим према постојећем правилнику и са добром намером. Уз дужно поштовање, мотоцикл који ти возиш у МК 250 нигде у уређеном делу Европе неби могао да пријавиш за трку. Пробај па ћеш видети сам. Није ни налик на МК мотоцикл, и нисам ја једини који ти је скренуо пажњу на то. Теби то очигледно ништа не значи, немој се изненадити када једном приликом неко на пријави твој мотор стави у класу специјал.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Tue Mar 19, 2013 1:33 am

Naravno da mi izgled ne znači ništa dok neki voze F1 u MK,mislim da me izgled najmanje treba brinuti...,ali ne brini ti za mene,ja sam ionako nameravao kad tad da pređem u klasu specijal,pa kada pređem,možda bude prijatnije za gledanje...
Interesantno je to,.. uvek je tako bilo,kada se klasa ubrza,počinju da smetaju i mušice u oku.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Pravilnik - diskusija

Postby stanko61 » Wed Mar 20, 2013 9:57 am

slazem se sa Feniksom :
uvek je tako bilo,kada se klasa ubrza,počinju da smetaju i mušice u oku.
secam se leta 2011, bila je slicna situacija : pozvan sam u prostorije MK Feniks na razgovor,, problem je bio moj Casal, bio je previse brz,, bez obzira sto je po tadasnjem pravilniku bio potpuno regularan, dobio sam obavestenje ako ga budem vozio MK Feniks ce bojkotovati trku :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Za moto klasik, prvo i osnovno, svugde u Evropi je pravilo da mora da izgleda iz tog perioda, tek onda komponente i friziranje masine
Nas se pravilnik moze tumaciti na vise nacina,, prvo fer kodeks i po slovu,, ne moze se u pravilniku bas sve varijante obuhvatiti al duh moto klasika je prisutan
i drugi nacin je traziti rupu u pravilniku :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Za motocikle grupe MOTO KLASIK važi:
Upotreba trkackih komponenti koji su u stvarnosti replike standardne i trkacke tehnike iz perioda pre1978 god. su dozvoljene.
Sistem za paljenje,izduvni sistem ( sa prigušivačima) su po slobodnom izboru.
Važno je da ugrađene kvalitetne komponente, vizuelno i konstrukcijski budu približne originalima iz tog perioda.
oklop rezervoar i sediste Feniksa je iz perioda 2005 sa trkacke honde 125
sve u svemu mislim da treba da se ostavimo detalja i nastavimo voziti u sto vecem broju,bar za sada kad nas ima malo na startu
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Pravilnik - diskusija

Postby feniks » Wed Mar 20, 2013 12:42 pm

stanko61 wrote:..... problem je bio moj Casal, bio je previse brz,, bez obzira sto je po tadasnjem pravilniku bio potpuno regularan,............ i drugi nacin je traziti rupu u pravilniku .............


..i ja se slazem sa nickom stanko61,upravo o tome se radi,samo problem je što to ne važi za sve..
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Pravilnik - diskusija

Postby petko13 » Wed Mar 20, 2013 5:05 pm

Важи, важи за све. До сада је све било препуштено доброј вољи учесника, пошто то није дало резултате, а такмичење и број учесника расте, ја сам сигуран да ће бити протеста за оне који правилник не поштују. Ако не због другог онда због поштовања оних који су га поштовали и направили потпуно чисте мотоцикле.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: Pravilnik - diskusija

Postby petko13 » Wed May 29, 2013 7:00 pm

Ево да и овде ставим обавештење које сте добили е поштом.Састанак Мото класик комисије је у НОвом Саду у петак 31.05.2013 године у клубу Индекс трибине, са почетком у 17 часова. Теме за разговор су отприлике: предлози за допуну правилника, трка у Араду у Румунији, увођење техничке дисциплине у наше такмичење,и друге према вашим предлозима и интересовању. Надам се да ће сваки клуб имати бар по једног представника, па да поразговарамо.

Поздрав,
Зоран Павловић.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: Pravilnik - diskusija

Postby Zel99 » Tue Jun 04, 2013 9:30 am

Ajde Sale napisi neke impresije sa sastanka u petak. Ili je Feniks u boljoj poziciji da nesto kaze :?: :!:
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Pravilnik - diskusija

Postby petko13 » Tue Jun 04, 2013 2:19 pm

Па на жалост нисам био у здравственој форми да доћем на састанак тако да могу да пишем само из друге руке што баш и није неки веродостојан приступ.Они који су били могли би да дају своје утиске.Ја сам се видео са Цулетом и знам отприлике шта се дешавало али смо се договорили да извештај дамо након састанка управног одбора МСС који је у среду поподне.Тада ће се знати више и о темама које су расправљане на састанку наше комисије за Мото класик.Неке теме нису везане за МСС, па могу нешто рећи о њима.
Извесно се зна да ће доћи до састанка са представницима румунског мото класика како би се решио проблем око њиховог непотписивања одлуке о покретању Мото Класик првенства за Источну Европу.
Наиме, њихов савез још није послао своју сагласност у БМУ, како би и формално то првенство заживело.Они се неформално слажу, али изостаје потпис, који је једино вредан.Такође са њима треба видети и дали је могуће да се на њиховој трци у Араду, вози и трка за БМУ првенство ( у две класе).
Било је говора и о техничкој дисциплини и поштовању правиника.Подсећам да је став да се ове године, опомињу такмичари који крше правилник , такође да те опомене ућу у записник са техничког прегледа мотора. Та је пракса почела са применом на трци у Краљеву. Следеће године, такмичари који нису отклонили недостатке , и ускладили своје мотоцикле са правилником, неће бити примљени на трци.
Било је ту још тога али нисам добио записник са састанка па не могу сада детаљније. У четвртак највероватније, ћемо проширити расправу, и са новим чињеницама добити јаснију слику.
Позивам и остале учеснике форума који су присуствовали састанку, да дају своје утиске и исправе ме ако сам где погрешио.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: Pravilnik - diskusija

Postby 69 » Tue Jun 04, 2013 10:25 pm

:handgestures-thumbup: čeka se nastavak...
User avatar
69
 
Posts: 1257
Joined: Sun Jan 25, 2009 12:06 am
Location: Zagreb

PreviousNext

Return to Aktuelnosti - Moto Klasik Srbije

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron