Helmut Fath konstruktor i trkač

Moderator: babaos

Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Tue Mar 16, 2010 11:40 am

On je jedan a sa druge strane su svi ostali.genijalni konstruktor i trkač iz Njemačke.Bio sam prije 10 godina u posjeti kod vlasnika motocikla Fath 500 kojeg je konstruirao Helmit Fath.Iskustvo za pamćenje.


Solo motocikl kojeg nije afirmirao do kraja.




ImageImageImage
ImageImageImage


Prikoličar koji postiže dobre rezultate u GP utrkama.




ImageImageImageImage
ImageImage
Last edited by babaos on Tue Mar 16, 2010 1:07 pm, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Tue Mar 16, 2010 11:49 am

Poseban je u svijetu moto sporta.To treba naglasiti.Jedan je i jedini koji je postao svjetski prvak na motociklu kojeg je sam konstruirao.Ovome netreba ništa dodati.Dakle.Četiri Cilindra,bokser,dva takta,pola litre.
Last edited by babaos on Tue Mar 16, 2010 7:02 pm, edited 3 times in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Tue Mar 16, 2010 11:57 am

Nemam poseban razlog zašto sam ovo postavio.Jednostavno imam to u arhivi i odlučio sam zaljepiti fotke koje sam napravio osobno na licu mjesta.Moj jedini problem trenutno je presnimavanje starih fotografija.Bio sam gost vlasnika cijelo poslije podne.Stanuje u susjednom selu mjesta u kojem je djelovao Helmut Fath.Otac mu je vozio prikolice i bio u prijateljstvu sa konstruktorom.Nakon njegove prerane smrti otkupili su od udovice jedan cijeli motocikl i jednu mašinu u djelovima.Sveukupno napravljeno je samo 7 ovakvih motora(od toga 4 prikoličara) a sačuvano je tri samo.Jednog solo i jednog prikoličara sam imao čast proučavati satima.


Image


Helmut Fath bio je svjetski prvak kao vozač prikoličara i genijalni konstruktor i tuner.Bio je i jednu sezonu osobni mehaničar Philu Ridu kad je ovaj bio i svjetski prvak.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby Zel99 » Wed Mar 17, 2010 3:09 pm

Poznat kao vozac i razvojni inzinjer URS motora (koriscen kao solo i prikolicar)

fathurs.jpg
motor
URS2_69.jpg
u Fath-ovoj prikolici


Masina URS-a lici na MV ili Gileru. Poznata je po tome sto je imala neravnomeran red paljenja poput npr. Rosijeve M1.
Takodje svi lezajevi su kotrljajni pa se, kao primer primene, moze naci u katalogu INA poznatog proizvodjaca kotrljajnih lezajeva.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Wed Mar 17, 2010 6:16 pm

Točno razvijao je i tu tehnologiju(URS).Meni je najzanimljivije tih 8 trichtera na glavi(dodatna 4 komada smanjuju gubitke na usisu).Prodao je taj projekt Fridelu Munchu koji ga razvija i ima uspjehe.Ali ovaj Fat 500 je napravljen od kocke Aluminija.Vidi se na slici.I laik odmah vidi na jednom komadu Aluminija puno genijalnih rješenja.Na Ciklistici isto.
Last edited by babaos on Thu Mar 18, 2010 10:35 am, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby Zel99 » Wed Mar 17, 2010 7:08 pm

babaos wrote:Točno razvijao je i tu tehnologiju(URS).Meni je najzanimljivije tih 8 trichtera na glavi(dodatna 4 komada smanjuju gubitke na usisu).Ali ovaj Fat 500 je napravljen od kocke Aluminija.Vidi se na slici.I laik odmah vidi na jednom komadu Aluminija puno genijalnih rješenja.Na Ciklistici isto.


Siguran sam da nije pravljen od kocke aluminijuma (uprkos tome sto trkaci nisu normalan svet). Fath je Nemac a ne Amerikanac. Njemu je kocka mozda bila u glavi, a nikako na masini. Nemci u to vreme nisu mislili da je ceo svet njihov, kao sto Ameri danas misle i bez razmisljanja skrnave 100kg superlegure da bi napravili deo od 300grama.
Jednostavnost dizajna je bila u pitanju i pravili su livacki model od lesonita ili sper ploce isecajuci gomilu listica na cirkularu. Mislim da je nemacki smisao za lepo odredio obliki kartera.
Ono sto njima ide je ono sto je unutra, a to je dizajn bez ogranicenja. Filigranska tehnika i istrazivanje novih stvari.
Trompete su verovatno posledica razmisljanja, sto vise to bolje. To je ono zbog cega nas je Boba za qudriplex kritikovao. Naravno u to vreme su se namesto racunra koristili siber i logaritamske tablice, tako da su ljudi pravili, pravili i pravili uceci na greskama.
Da nije bilo takvih junaka ne bi bilo ni toliko samopouzdanja kod modernih naucnika, jer vesto prikrivaju svoju nesigurnost na primerima svojih kolega iz proslih vremena.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby boba » Wed Mar 17, 2010 8:04 pm

Necu nista da pametujem, samo da pohvalim Babu (sto bi rekli u Bosni) za temu koju je naceo.
boba
 
Posts: 826
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Wed Mar 17, 2010 10:02 pm

Očekivao sam od zella99 da ozbiljno ovdje uđe.Ipak je on za nas domaćin u ovakvim temama koliko god smo mi puni ljubavi i entuzijazma.Vjerujte išao sam ciljano da vidim taj motocikl kojeg sam znao iz literature.Čovjek se začudio zbog interesa jednog balkanca.Zna Grobnik.I on vozi klasične utrke.Na kraju zajedno smo i ručali i večerali zajedno.Sutradan su išli na utrku i ja i moj prijatelj bili smo pozvani.Nismo imali vremena.To nešto govori.Ta posjeta je bila kao da su nas pustili u NASU da špijuniramo.To što sam vidio i osjetio to sam imao namjeru da vam kažem.Nisam još ni počeo.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Wed Mar 17, 2010 10:17 pm

Držao sam u rukama originalnu Bilježnicu od Helmita Fatha u koju je upisivao podatke prije i poslije mjerenja na Dinamometru.Imao je Dyno koji je sam konstruirao na dva točka.To je kačio i vozio se do obližnje Šume.Tamo je bila muzika.Ta bilježnica me proganja stalno.Takva preciznost i pedantnost i sistematičnost da i mrtav čovjek nemože biti ravnodušan.Bila je to povlaštena situacija za mene.Tu Bilježnicu pamtiti ću cijeli život.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby Zel99 » Thu Mar 18, 2010 12:42 am

babaos wrote:Držao sam u rukama originalnu Bilježnicu od Helmita Fatha u koju je upisivao podatke prije i poslije mjerenja na Dinamometru.Imao je Dyno koji je sam konstruirao na dva točka.To je kačio i vozio se do obližnje Šume.Tamo je bila muzika.Ta bilježnica me proganja stalno.Takva preciznost i pedantnost i sistematičnost da i mrtav čovjek nemože biti ravnodušan.Bila je to povlaštena situacija za mene.Tu Bilježnicu pamtiti ću cijeli život.


Pandam ovom coveku u Srbiji je bio profesor Mihajlo Mika Borisavljevic, Baccin otac (secate se onog prelepog crnog MB 125 na brdu). Opet 3in1 inzenjer, majstor i vozac (profesionalizam nas je osiromasio ovakvim ljudima).
Zahvaljujem se na ovoj temi, jer si mi ujedno dao ideju da prikupim podatke i naravim temu u prof. Miki Borisavljevicu.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby Zel99 » Thu Mar 18, 2010 1:09 am

babaos wrote:Poseban je u svijetu moto sporta.To treba naglasiti.Jedan je i jedini koji je postao svjetski prvak na motociklu kojeg je sam konstruirao.Ovome netreba ništa dodati.Dakle.Četiri Cilindra,bokser,dva takta,pola litre.


Nisam znao da je Fath napravio nesto ovako. Znam za Koenig vrlo slicnu varijantu i mislim da je novijeg datuma. Mozda je ova preteca bila inspiracija ili je samo nastaviljen razvoj istog?!?
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Thu Mar 18, 2010 9:17 am

Zel99 wrote:
babaos wrote:Držao sam u rukama originalnu Bilježnicu od Helmita Fatha u koju je upisivao podatke prije i poslije mjerenja na Dinamometru.Imao je Dyno koji je sam konstruirao na dva točka.To je kačio i vozio se do obližnje Šume.Tamo je bila muzika.Ta bilježnica me proganja stalno.Takva preciznost i pedantnost i sistematičnost da i mrtav čovjek nemože biti ravnodušan.Bila je to povlaštena situacija za mene.Tu Bilježnicu pamtiti ću cijeli život.


Pandam ovom coveku u Srbiji je bio profesor Mihajlo Mika Borisavljevic, Baccin otac (secate se onog prelepog crnog MB 125 na brdu). Opet 3in1 inzenjer, majstor i vozac (profesionalizam nas je osiromasio ovakvim ljudima).
Zahvaljujem se na ovoj temi, jer si mi ujedno dao ideju da prikupim podatke i naravim temu u prof. Miki Borisavljevicu.



Znam da si dobar inžinjer i zbog toga imaš moje povjerenje.Kao čovjek mogao bi bit ogledni uzorak ali nisam znao i da možeš biti maštovit.To nije tipično za takovu vrstu znalaca.Ali dobro.Preostaje samo još da iskomentiram tvoje utrkivanje.E tu nema komplimenata.Tu se čuvaj zbog svega a najviše zbog prijetnji koje si prilično prerano uputio na moju adresu.

PS, Nećeš vjerovati sa ovom temom želio sam vas potaknuti da nezaboravite tog vašeg konstruktora kojeg sam i osobno upoznao na jednom moto raly-u u Beogradu(Kelemegdan)negdje oko 1988 g.Bit će mi veliko zadovoljstvo saznati više o tom čovjeku.
Last edited by babaos on Thu Mar 18, 2010 9:27 am, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Thu Mar 18, 2010 9:21 am

Zel99 wrote:
babaos wrote:Poseban je u svijetu moto sporta.To treba naglasiti.Jedan je i jedini koji je postao svjetski prvak na motociklu kojeg je sam konstruirao.Ovome netreba ništa dodati.Dakle.Četiri Cilindra,bokser,dva takta,pola litre.


Nisam znao da je Fath napravio nesto ovako. Znam za Koenig vrlo slicnu varijantu i mislim da je novijeg datuma. Mozda je ova preteca bila inspiracija ili je samo nastaviljen razvoj istog?!?




Ovo je ekskluziva.BMW je davao novčani poticaj Helmutu Fathu da u osami svoje radionice radi šta hoće.Bila je to ozbiljna financijska konstrukcija koju je zaslužio kao domoljub.Naime odbio je delegaciju Yamahe da radi za njih po njegovim uvjetima.
A ova inačica njegovog motora postala je svjetski poznata pa na neki način još više i sam Fath nakon jedne utrke u Hockenheimu.Bary Shene je predao motor mehaničarima u boksu i žurno otišao pogledati motocikl koji ga je obišao.Prekrasna ali i istinita priča.To je uspjeh,(jedan u nizu)Helmuta Fatha.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Thu Mar 18, 2010 12:16 pm

evo i preostale fotke koje sam tad snimio.Tad sam bio pod dojmom pa fotke nisu bog zna šta.Osim toga pusta kvadratura garažnog prostora prepuna je bila zanimljivog Gvožđa i za fotkanje nije bilo vremena.




ImageImageImage
ImageImageImage





ImageImageImageImage
ImageImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Helmut Fath konstruktor i trkač

Postby babaos » Thu Mar 18, 2010 12:39 pm

Nesjećam se podataka o motociklu(davno je bilo)ali neke zanimljive pikanterije još uvijek pamtim.Ramu je radio neki švicarac.Točkovi preuzimanje(campanollo)sa metaliziranim plastičnim diskovima.Paljenje Krober,a Karboši neka njegova izmišljotina.Rupu u karburatoru(difuzor)ne zatvara ni klip ni leptir nego Blenda iz tri djela kao na fotoaparatu.To me se dojmilo.Dojmljivo je i to kako je sinhronizirao sve što se na Bloku okreće.Sve je povezao malim plastičnim remenjem.Motor lagan ispod 140 kg.Pali i ispravan je.Vlasnik ga se ne usudi voziti pun gas.U obrtaje se zalijeće tako agresivno da se boji da se ne razleti.Imao je test vozača za taj motor(nesjećam se imena)koji je kasnije poginuo na Yamahi(mislim baš na Grobniku).Isto tako u to vrijeme dok je i sam vozio imao je udes sa prikoličarom kad mu je poginuo balanser.Prodao je momentalno sve svoje trkačke rekvizite s motorom zajedno.Nakon toga uspješno razvija URS i opet se sa tim projektom vraća i postaje svjetski prvak.Sve u svemu duga i zanimljiva priča.Šteta što je profesionalizam sve slične stvari gurnuo u pozadinu svih zbivanja.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Next

Return to Trkacke price

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron