UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU JUGOSLAVIJE NEKAD

Moderator: babaos

UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU JUGOSLAVIJE NEKAD

Postby babaos » Fri Aug 09, 2013 9:06 am

Bilo bi zanimljivo kad bi ovdje na ovom mjestu evocirali utrke iz Prvenstva Srbije koje su odrzane prije trideset ili četrdeset godina.Saznali bi dosta nepoznatih detalja i podataka,imena,zgoda i događaja.Posebno bi trebalo staviti naglasak na natjecatelje i njihove motocikle te rezultate koje su ostvarivali.
Last edited by babaos on Fri Aug 09, 2013 9:32 am, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby babaos » Fri Aug 09, 2013 9:31 am

Utrke su se nekad vozile i u kikindi.Prigodni termin bio je datum kad se slavilo oslobođenje grada.Utrku je organiziralo gradsko Auto Moto Društvo.Prva utka organizirana je 1976 godine.Bila je to prva trka motociklista za prvenstvo srbije odrana u Kikindi.Uglavnom kao sudionici i suorganizatori sudjeluju brojni takmičari iz svih većih AMD-a i AMK-a.Navodno je bilo više od deset tisuća gledalaca.Vozilo je pet klasa.ulicama grada na stazi dugoj 1600 m.Zvijezda te utrke bio je Dragan Stanković član AMD Beograd.Pobijedio je u dvije klase i to u 125 i 250 ccm. Rezultati 50 ccm-serija:Mihalj Nemet,Robert Brajkov,Petar Draganov.Svi su vozili Tomos. 50 ccm sport:Boja Mikloš,Lajoš Horti,Uroš Tomanović.Svi su vozili Kreidler. 125 ccm:Dragan Stanković Maico,Nikola Aleksandrović Yamaha,Miodrag sarić Maico 175 ccm :Zivko Vlaisavljević ČZ enduro,Slobodan Veinović sax enduro,Ognjen Dabić MZ 250 ccm :Dragan Stanković Yamaha,Miodrag Sarić Yamaha,Dragan Cvejić Yamaha Dva su razloga zašto otvaram baš sa ovom utrkom.Naravno očekujem i ostale da daju ovdje svoja saznanja i podatke.Označio sam Nemeta i Boju koji i danas participiraju utrke na neki način u srpskom classicu.Tu je i stari lisac pokojni Miodrag Sarić koji je poznat starijoj publici.Već dosta godina ima kako sam svojevremeno kupio jedan njegov sjajan motocikl sa kraljevskom osovinom.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby Marko » Fri Aug 09, 2013 9:39 am

Ako je tako, onda je Ognjen Dabic nepravedno preskocen. Covek dan danas vozi moto klasik, grupa B, sa MZ-om 250, i mislim da je vodeci u toj kategoriji.
Maybe I should take up a cheaper hobby. Horse racing for example.
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby babaos » Fri Aug 09, 2013 10:13 am

Dobro došao u temu s komentarom i padatkom.Evo prvi argument da smo dobro definirali topic.Mislim da bi (ako je tako)trebalo tom čovjeku poklonit se i obiljezit to nekom prigodnom nagradom u savezu.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby babaos » Fri Aug 09, 2013 10:25 am

Zadnja utrka u prvenstvu Jugoslavije 1976 godina na Ušću.Kakav prizor!?ekipa severovih modela u naponu snage...U dubini slike je šminker Rogulić u koznom šeširu. Image Kakav prizor na ovoj fotki.Severovim vozačima u njegovom prisustvu nešto pojašnjava veliki mag motocikala...fotka sa iste utrke na Ušću. Image
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby igor » Sat Aug 10, 2013 5:57 pm

Kad je vec pokrenuta ova zanimljiva tema i kad je Dinko poceo sa Kikindom, da dodam i ja nesto:

Na donjoj slici je Aleksandric Nikola na trci u Kikindi 1978 god., u klasi 125ccm, na motoru Maico:

Image


A evo i svima dobro poznatog Radovana Stanojevica - Gedze, na istoj trci 1978,god. sa Malancom:

Image


Ovo bi trebalo da je sam start trke u klasi 125ccm, u Kikindi 1977. godine, a na slici je legendarni Mija Saric:

Image
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby igor » Sat Aug 10, 2013 6:11 pm

Ovo na slici je Mirko Simovica iz Zemuna, sa iste trke u Kikindi 1978.god. u klasi 175cc, na motoru KTM. Mirko je kasnije nastavio sportsku karijeru u trkama automobila:

Image
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby babaos » Sat Aug 10, 2013 9:04 pm

Upoznao sam čovjeka koji je radio kod Sarića u radioni.Lijepo je govorio o njemu.Imao Sarić ispod Panka prolupani motor točnije mašinu koju je vozio na utrkama.Otišla je bila klipnjača.Duze je bila tako ispod radnog stola.Meračio on to i meračio.Jednom se osmjelio da pita da mu to proda.Poklonio mu Sarić i bio je to prvi pravi stroj kojeg je imao.Mašina je bila Ducati Match 1.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby babaos » Sat Aug 10, 2013 9:05 pm

Vidi se da Igor ima potencijala za ovu temu.Nadam se da će uz fotke doći i zanimljive trkačke priče.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby igor » Sun Aug 11, 2013 8:35 am

Kad smo vec kod Sarica... Staza na Uscu, 7.septembra 1980.god.
Klasa 125... Legendarni Miodrag Saric vozi Maico (Maiko). Slikano na krivini kod boksa. Prepoznatljiv stil Mije Sarica, pognut u napred, ali ravna ledja...

Image
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby babaos » Sun Aug 11, 2013 9:38 am

Jako me veseli svaki foto podatak iz tog vremena a i tema se dobro razvija.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU SRBIJE NEKAD

Postby babaos » Sun Aug 11, 2013 9:57 am

Nešto sam kopao po arhivi i sjetim se da potrazim neke fotke.Naime spletom okolnosti imam fotografije od jednog somborca koji je vozio uvijek u sjeni boljih ali uvijek je bio tu negdje.I pobjeđivao je ponekad.Zvao se Rade Pavkov.Njega sam upoznao na moru u njegovoj obiteljskoj kući.Preselio je zbog zdravlja.Imao je malu improviziranu radionicu i radio je motore i skutere pa i vanbrodske sve do smrti.Bilo je tu mnogo artefakata,pehara,fotografija i sl.ali nestalo nakon udovice koja mi je nekim povodom dala nekoliko fotki koje još posjedujem.Nisu vanredne ali slatke su i stavit ću to ovdje kad pripremim.Inače Rade Pavkov je do mirovine u Somboru bio kino operater.Pričao mi je mnogo o trk kama a pred kraj utrke rebio bio je drugi ali nezasluzeno je pobijedio jel je lider pogriješio jedan zavoj.Nitko se nije usudio inače napasti ga.Bio je superioran autoritet.Čak je i Rade mogao napasti više puta ali to se nije usudio.Neznam o kojem je vozaču riječ ali je tako bilo.Kad ga je Rade prošao ovaj stane i fingira neki kvar.Kasnije se to i ispostavilo.Bilo čovjeku neugodno da nije prvi.Veoma zanimljivo.Danas je to viteštvo smiješno ali u to vrijeme toga je bilo.Sad kad ovo pišem sjetio sam se da sam dao Mirku Crkvenjakovu jednu fotografiju od Radeta Pavkova kako Maxa NSU-a dize na zadnji točak i mislim da sam dao još neku medalju.Provjerit ću dali Mirko to još ima.Vjerujem da.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU JUGOSLAVIJE NEKAD

Postby igor » Sun Aug 11, 2013 11:19 am

Evo jos par vozaca na istoj krivini kod boksa, na Uscu, septembra 1980.godine.

Na slici ispod je Borkovic (ciji sin danas sa uspehom vozi auto-trke), na Motobiju 175 ccm:

Image


Na sledecoj slici je Nikica Sinkovic, na Saksu 175. Taj motor je posle kupio nas Karči iz Panceva, i trebalo bi da je jos kod njega. Cini mi se i da je posluzio pre par godina za plakat za jednu od trka starovremenskih motora u Vrscu:


Image


I na kraju svima poznati Vladimir Popržen-Prža na ČZ 175, cijom zaslugom neke od ovih slika i stoje u ovoj temi:

Image
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU JUGOSLAVIJE NEKAD

Postby babaos » Sun Aug 11, 2013 11:41 am

Tko o čemu ja o Kikindi i o utrci te 1976 godine.A opet moram kazati sve sam slućajno saznao .Pitanje je dali slućajnost nije isprovocirana uvijek po pravilu ali nije to vano sad.Jedan od poznatijih na utrci tada Draganov nije elio uzeti svoj pehar.Toliko je bio mali da je bilo smiješno.Otac mu govori uzmi to a on rezignirano uzvrača:"Ne zelim taj njihov slanik,nek se jebu s njim".Nije ga uzeo.Veoma zgodno zar ne.Još jedan pobjednik na istoj utrci Nemet Mihalj kad sam ga pitao :"Imaš li ti još taj pehar?"odgovorio je:"Imam ali bolje da ga nemam jel toliko je mali da je to smiješno".Tako je bilo.Svemu unatoč.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: UtTRKE I STAZE U PRVENSTVU JUGOSLAVIJE NEKAD

Postby babaos » Sun Aug 11, 2013 9:33 pm

Ovu fotku sam ja napravio za jedne posjete Severovoj garazi u Zagrebu.E to je bila priča.Veoma zanimljiva.Na fotki su dva moja prijatelja iz Osijeka oboje odlični spedway vozači u Yugi Darko Tominac i Šmit,tajnik HMS-a Lafter i Vilko Sever. Posjet sam ja planirao i realizirao.Razlog posjete je njegov rođendan.Znao sam da je svoju prvu utrku vozio na jednom motoru iz 1938 g.i ja sam se odlučio na nevjerojatnu stvar.Našao sam takav motor,kupio ga s namjerom da mu poklonim to za rođendan.Sad pretpostavite kako se sve odvijalo kad smo izvukli motor iz kombia i poklonili to čovjeku koji poklanja cijeli ivot drugima svoje motore.To je bilo jako emotivno.To je trebalo sve smisliti i dozivjetiImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Next

Return to Trkacke price

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron