sezona MK 2012- 2013

Moderator: babaos

Re: sezona MK 2012- 2013

Postby igor » Mon Oct 01, 2012 10:55 pm

Rasprava u ovoj temi moze da sluzi i kao dobra priprema za predstojeci sastanak.

Gume: Ne narusava klasicni izgled motora toliko precnik, koliko sirina gume. To bi trebalo definisati.
Viljuska: Preokrenute viljuke nije bilo na serijskim motorima do 1984. godine i tu bi stvar trebalo da je jasna. ne moze se naknadno ugradjivati takva.
Kocnice: Pomeranjem godista za klasu Open-specijal u Pravilniku sa 83. na 84.god. pruzena je mogucnost upotrebe viseklipnih klesta s obzirom da su se koristila u tom periodu (Honda VF 1000 F i R) i stoga je tesko sad u tom delu uvesti neki red kada postoji presedan. Uopste, uvodjenje 1984. godine kao granice doprinelo je razvodnjavanju price o trkama klasicnih motora, jer se upravo te godine pojavilo par modela koji se tesko uklapaju u klasicni imidz.
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: sezona MK 2012- 2013

Postby krsta63 » Mon Oct 01, 2012 11:33 pm

Već sam pisao da sam pobornik restrikcije snage i zabrane muvanja oko agregata, a ne voznih osobina u klasi Open.
Kraljeva više nema, nema ni Kragujevca. Ostaju Batajnica i Vršac, obe staze na kojima će biti još oćiglednija razlika u brzini (dokle god se voze u istoj diviziji babe i žabe). Sećam se Kokinih reči iz Kraljeva:"Krsto,odbaciš me u stranu kad pukneš pored mene". Ne verujem da će Rumuni ostati na motorima od 750 ccm.
Razmislite o bezbedonosnim razlozima pre pisanja Pravilnika.
Lično, ne bih se bunio da su motorcikli upareni sa karakteristikama, makar svi kočili dobošima. Klasa je opasna, pa videli ste koliko starom topovskom djuletu od 1000 ccm treba da se zaustavi nakon pada.
Prilog:
http://youtu.be/sSdZ_mE3KdU?t=9m20s
a može i 10.20.
Ovim nisam hteo da omalovažavam bilo koga, iskoristio sam snimak samo kao dokaz razlike u brzini na pravcu.
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: sezona MK 2012- 2013

Postby oli » Tue Oct 02, 2012 12:28 am

-prva stvar koju bi trebalo napraviti je to da ovu temu treba izmjestiti u topic:

viewforum.php?f=1

zato jer su tamo slične ili iste teme iz ranijih godina i sezona, jednako tako možda ne bi bilo loše da se i sve ove starije teme malo prouče, tako da se ne kreće, svaki put ispočetka...
stanko61 wrote:1. potrudicemo se sezoni 2013 i na dalje,, da se vise ne desi,, da MK ostane bez podataka o vremenima sa trke i treninga,, naime,,osim sto su potrebni nama,, to su i zvanicni podatci bez kojih trka ne moze da se ozvanici kao regularna

-ovo je jedna od glupljih floskula, koja se vidim i dalje koristi, iako ju je vrijeme odavno pregazilo, a, spada u kategoriju: mi moramo, mi hoćemo, mi smo obavezni, ali vam ništa ne garantiramo, nadam se da je gospodin Stanko Markotić ovu ludost od nekuda prepisao, te da ju nije sam izmislio i formulirao, jer ako (nadam se da nije) ali ipak jeste, onda je on glavni problem i na krivome je mjestu, no za sada se držim teorije da ta ludost nije njegovo djelo... Bespovratno bih se razočarao, u gospodina Stanka Markotića, kao predanog sportskog radnika...

Nema ovako napretka... Za ovo je kriv isključivo MSS, tj njegovo rukovodstvo...

Jer ovo što gospodin Stanko Markotić, sugestijom:
stanko61 wrote:1. potrudicemo se
predlaže, to su se on i njegovi drugari iz uprave MSS morali potruditi već za ovu aktuelnu sezonu, kao i prijašnje takmičarske sezone... Time zapravo ujedno sugerira kako je odgovornost zapravo negdje drugdje, ali nije, odgovoran je on, zajedno s ostalima iz uprave MSS, poznatiji pod imenom organizator...

Organizator je i onaj ko je dao dozvolu nekom klubu da organizira ovu utrku...

Najveći problem ovdje je u tome što nitko neće i ne kani snositi nikakve posljedice...

Da bi precizno ocijenili, potrebno je činjenično definirati što se je zapravo desilo te koje je posljedice donijelo...
-zakazala je služba za mjerenje vremena...
posljedice su slijedeće:
-vremenska izviješća nisu točna, primjer: na treningu je na papiru u klasi open imao najbolje vrijeme Marino Markotić, a zapravo je to bio Emil Mokrovčak;
-takmičari su uglavnom imali netočna vremena na gotovo svim listama;
-na treningu takmičar Saša Petković, je u stvarnosti jedno vrijeme, ali na papiru je imao vrijeme koje nije točno, zato je startao, s potpuno krive startne pozicije, za sve to takmičar Petković nije ništa kriv jer je slijedio upute startera, kao i svi ostali;
-pripreme za start na treningu su trajale nerealno dugo, zbog službe za mjerenje vremena, mnogi takmičari su zapravo imali zbog toga i tehničkih problema (primjer, takmičar Petković bi sigurno ostvario bolje vrijeme na treningu, da mu zbog dugog trajanja predstarta motocikl nije pravio probleme);
-sve ovo je kod vozača prouzročilo, nervozu i zapravo im je bio otežano da se pravilno pripreme za takmičenje...

-u ozbiljnim zemljama, neko bi stavio prigovor, na organizatora, ili na mjerenje vremena, i utrka bi bila zbog toga poništena...

Takmičari, tehničkim pregledom, verifikacijom i uplatom startnine, zbog svega toga, imaju prava, koristiti park vozača, medicinsku pomoć u slučaju potrebe, vatrogasnu pomoć u slučaju potrebe, te naravno MORA im se osigurati mjerenje vremena u točno određenoj toleranciji, kao i još mnoge stvari koje sada ovdje možda i nisu bitne za ovu vrstu rasprave...

Svako negiranje ovih gore činjenica je zapravo zatvaranje očiju, i jedna vrsta suučesništva...

-najsmješnije od svega je to što za svu ovu situaciju postoji vrlo elegantno jednostavno i praktično rješenje, a najtragičnije, apsurdno i vrlo zabrinjavajuće je to što ga uprava MSS nije u stanju pronaći ni do dana danas, iako bi mu to trebao biti "prvi posao"...

-uobičajena praksa u poslovnim odnosima, su referentne liste-znači popis poslova koje je neka tvrtka XY radila, te osiguranja za izvršenje posla koje mora dati tvrtka XY... U ovoj priči tvrtka XY je ona tvrtka (klub, udruga, društvo) koja daje uslugu mjerenja vremena, prilagođenog za ovu vrstu natjecanja...Uobičajena je to praksa u normalnom poslovanju, primjer za ovaj slučaj bi bio adekvatan na ovaj način da se izvede: tvrtka XY potpisuje uslugu o suradnji s MSS (ili nekim drugim organizatorom) gdje je sastavni dio ugovora taj da ako se utvrdi neka nepravilnost, prema takmičarima, oni su dužni tom takmičaru isplatiti odštetu u visini dvije startnine, naravno novac za možebitnu odštetu moraju uplatiti unaprijed kao polog...
Pa da vidiš kako bi onda sve štimalo s mjerenjem vremena...

U jednoj rečenici, odgovoran je onaj tko je sve to organizirao, kao i onaj tko mu je omogućio da se bavi organizacijom...
(ovaj tekst je mogao biti objavljen i u topicu Ciganizacija u smutnim vremenima)

stanko61 wrote:2.potrebno je Rumunima objasniti i pojasniti ,, prevesti nas pravilnik,, oni jesu dobrodosli bez obzira na sve,,, ali slik gume itd.. ne mogu koristiti, ni voziti trku ni trening sledece sezone,, tj drugacije i strozije ce se raditi kontrola na tehnickom pregledu


-ovaj tekst je također neprimjeren, te se jednako nadam da nije produkt gospodina Stanka Markotića, da bi bio ispravan trebao bi glasiti:
...potrebno je svim inozemnim takmičarima objasniti...
(zato jer će se u otvorenom prvenstvu pojaviti i drugi takmičari, kao što se je to već i desilo)
-uobičajena je praksa da se dolaskom na utrku inozemni takmičari potpisanom izjavom obavežu da su proučili i razumjeli pravilnik...


Praksa u mnogim sportovima je pokazala da za kreiranje pravilnika jedna od najnužnijih stavki je zapravo njegov rok trajanja, npr FIA ima vrlo točno određen rok trajanja homologacije za pojedini model automobila, iz kojega je jasno čak i što će biti s tom homolagacijom kada istekne, tj iz koje u koju će se klasu moći preći...
Rješenje za stabilnost je slijedeća stavka, potrebno je da ako se pravilnik izmijeni, može takav izmijenjen stupiti na snagu tek u drugoj narednoj sezoni, to se je pokazalo stabilnim rješenjem, iako možda nije za svaku priliku i najpraktičnije, ali drži se pouzdanim i ostavlja dovoljno vremena da se svi takmičari informiraju i pripreme...
Pravilnici su tu da služe takmičarima a ne funkcionerima, tako bi to trebalo biti...
Uobičajena praksa je i da postoji savjet vozača, kojega su članovi svi vozači koji su aktivni, jednako tako jedan od njih (obično presidente savjeta vozača) je i član u potrebnim komisijama saveza, te tamo zastupa i ima mogućnost glasanja za sve vozače...Samim tim je jasno da se u praksi rješenje u kojemu aktivni takmičar obnaša funkcije u savezu, nije pokazalo dobrim, i uglavnom je to svuda ukinuto...
I u Srbiji je to zapravo jasno određeno, i regulirano kroz nekoliko različitih zakona, ali se krši bez sankcija, iako sam protiv definicije sukob interesa, jasno je da to u MSS može imati temelja, kao i razni drugi oblici problema u obliku nepotizma i sl...

Iz odnosa MSS-klubovi i takmičari, potpuno je jasno što dobije MSS, a to je lova od kotizacija i članarine, ali nije jasno što zapravo za to dobiju klubovi i takmičari... Dok se ta stvar ne razjasni, te dok MSS ne bude jasno preuzeo neke obaveze i odgovornost za iste, nema tu pomaka...

Eto toliko za sada od jednog umirovljenika, koji je tijekom svog aktivnog bavljenja poslom imao priliku na različite načine učestvovati u organizaciji preko 5000 sportskih događaja...

Ponizno molim da ne repliciraju oni koji misle da je ovaj tekst uperen protiv gospodina Stanka Markotića, zato jer nije ovaj tekst uperen protiv gospodina Stanka Markotića, jednako tako molim i njega da ne replicira, ako misli da je ovaj tekst uperen protiv njega... Dotičnu gospodu molim da samo malo razmisle koliko je truda potrebno da se ovakav tekst napiše...
Last edited by oli on Sat Oct 06, 2012 2:52 am, edited 1 time in total.
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: sezona MK 2012- 2013

Postby petko13 » Tue Oct 02, 2012 8:54 am

Potpuno se slazem sa Olijem da odgovornost za probleme nastale na dan treninga( subota ) i trke ( nedelja ), lezi iskkljucivo na organizatoru. Takmicari su u najvecem broju , shodno satnici bili na stazi . Prijavljivanje takmicara kasnilo je nekoliko sati, sa merenjem vremena NISTA nije bilo u redu.U subotu ja zastitna ograda i priprema staze kasnila satima.Jednom recju SVE je bilo traljavo.Neke stvari bilo je moguce resiti na vreme jer su zavisile iskljucivo od MSS a, .
Za merenje vremena nisam siguran sta se desilo.Do sada su na nasim trkama vreme merili momci i Beograda sa Nemanjom na celu , ovog puta to su dobili Makedonci( Ili Bugari ), i lose su obavili posao.Kako je ta trka imala i visi nivo znacaja , jer je bila deo Istocno evropskog prvenstva, to joj je i merenje vremena trebalo biti kvalitetnije. Bilo je suprotno.Na prijavi smo dobili transpondere koje sistem "nije video". Moj transponder je radio , ali nije prepoznat od prijemne jedinice pa nisam imao vreme sa prvog treninga, isto je bilo i sa jos nekoliko jedinica koje su vidno, spolja , bile drugacije.To sam prijavio u 15 casova ali niko nije dosao da zameni transponder do pred sam start zvanicnog treninga u 18 i 15. I onda nas nakon pola sata zadrzavanja , sudija pusta sve odjedanput, nakon cega Josi pada i na srecu niko nije povredjen. Da je bio samo neko mesto pozadi, njegov motor bi napravio pokolj medju nama.To je ptopust startera koji se zove............. ( kako), taj covek vise ne treba da drzi startnu zastavu u rukama. Na strtovoma treninga i trke su proveravani uredjaji, i menjani oni koji nisu emitovali signal.Dakle baterije im nisu mogle izdrazati trajanje celog vikenda pa su menjani oni koji su prestali da rade.To su nedopustive stvari na jednom takmicenju evropskog nivoa.Ako je neko uslovio MSS da merioci vremena budu ti i ti onda to jasno treba da se kaze.Na svim trkama naseg prevnstva , ovakvih gluposti nikada do sada nije bilo. Takodje nije bilo struje , te je start trke i zbog toga kasnio.Pa cemu sluze agregati.Imali smo ga na prvoj trci u Batajnici ove godine i sve je bilo u redu. Sve ovo nas predsednik treba da pita na sastanku Upravnog Odbora MSS a i da trazi odgovore sa imenima.Prijavu za Moto Klasik radio je klub odakle su i sudije, iz Zrenjanina. Oni su kasnili u samom dolasku u subotu, ZASTO.Svi oni koji su dosli na vreme ispali su ovce jer su cekali da sve pocne , satima, i nepotrebno se nervirali.Sve ovo su bolesti koje MSS boluje godinama i taman mislis prosle su a ono sve iz pocetka.Proslo je vreme kada smo semorali boriti da nas puste na stazu sa brzinskim prvenstvom, i celnici FIM a su potvrdili rukovodstvu MSS a da je Moto Klasik jednako vazna disciplina, pa se stoga ne treba libiti i reci im sta ne valja. Napominjem da je na prvoj ovogodisnjoj trci na istoom mesu, sve islo kao po loju.Zasto je sada bilo ovako lose.? U trenutku kada je trebalo da pokazemo Holanjanima da mozemo da organizujemo i trku evropskog nivoa u Moto Klasiku. Steta je neverovatna.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: sezona MK 2012- 2013

Postby stanko61 » Tue Oct 02, 2012 9:42 am

Sale ne brini, sve to je vec poznato svima i pripremljeno za UO MSS,, osim merenja vremena i propusta startera oma jos dosta propusta koji su evidentirani i bice servirani direktoru trke na sastanku UO MSS,, zato je i pozureno sa sastankom MK, o detaljima ne bi sada ,,
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: sezona MK 2012- 2013

Postby petko13 » Tue Oct 02, 2012 9:49 am

Malopre sam zaboravio da pomenem onoliku straftu od ulja na donjem pravcu koja nije bila zbrinuta ni na koji nacin.Kao da je sitnica kada nekom na stazi progleda blok i prospe se nekoliko litara sintetickog ulja.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: sezona MK 2012- 2013

Postby feniks » Tue Oct 02, 2012 5:30 pm

Kako god Pravilnik napravili,(ja lično nisam za nikakve izmene,ali ću prihvatiti volju većine)...trebalo bi ga napraviti i u Engleskoj verziji.Do sada to nije bio slučaj,ali kako je naše prvenstvo postalo,hvala bogu,internacionalno,trebalo bi omogućiti i strancima pravi prevod istog,tako da ga i oni razumeju i u tom smislu spreme tehniku.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: sezona MK 2012- 2013

Postby 69 » Tue Oct 02, 2012 10:42 pm

krsta63 wrote:Već sam pisao da sam pobornik restrikcije snage i zabrane muvanja oko agregata, a ne voznih osobina u klasi Open.
Kraljeva više nema, nema ni Kragujevca. Ostaju Batajnica i Vršac, obe staze na kojima će biti još oćiglednija razlika u brzini (dokle god se voze u istoj diviziji babe i žabe). Sećam se Kokinih reči iz Kraljeva:"Krsto,odbaciš me u stranu kad pukneš pored mene". Ne verujem da će Rumuni ostati na motorima od 750 ccm.
Razmislite o bezbedonosnim razlozima pre pisanja Pravilnika.
Lično, ne bih se bunio da su motorcikli upareni sa karakteristikama, makar svi kočili dobošima. Klasa je opasna, pa videli ste koliko starom topovskom djuletu od 1000 ccm treba da se zaustavi nakon pada.
Prilog:
http://youtu.be/sSdZ_mE3KdU?t=9m20s
a može i 10.20.
Ovim nisam hteo da omalovažavam bilo koga, iskoristio sam snimak samo kao dokaz razlike u brzini na pravcu.


Nisam puno padao, ali više od polovice mojih padova je uzrokovano zbog presporih vozača, odnosno zbog spajanja klasa.
Imam video gdje su me srušila dvojica na MZ-u. Bili su momci u nekoj svojoj borbi, ne mareći za one brže koji ih prelaze za cijeli krug. Jedan od njih je pao pod mene i srušio me.
Pogledati od 4.40 min.

http://www.youtube.com/watch?v=bpoMdelJ ... 99FEADE7D0

A i u ovom dijeliću video zapisa sa Bataje se lijepo vidi razlika u brzini..

http://youtu.be/3nc_O32B0sA
User avatar
69
 
Posts: 1257
Joined: Sun Jan 25, 2009 12:06 am
Location: Zagreb

Previous

Return to Trkacke price

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests

cron