Tank slapper i speed wobble

Moderator: babaos

Tank slapper i speed wobble

Postby Marko » Wed Nov 02, 2011 5:04 pm

Posto mi je Kawasaki priredio svojevremeno vrlo "lep" speed wobble", resio sam da se malo pozabavim tim pojavama.

1. Tankslapper.
Desava se najcesce prilikom jakog ubrzanja preko neravnog asfalta. Prednji tocak, koji je bio odvojen od zemlje, spusti se i dodirne istu, samo sa razlicitim uglom u odnosu na putanju motocikla. Ukoliko geometrija i ogibljenje motocikla ne uspeju da ispeglaju taj nagli udar, javljaju se oscilacije, sve jace i jace, tako da heblovi pocinju bukvalno da udaraju o granicnike, takvom silinom da najcesce vozac ispusti rucke upravljaca. Skoro uvek rezultuje padom.




Ukoliko do tankslappera dodje, pokusajte da opustite ruke na upravljacu, i pustite da se sasija motocikla izbori sa oscilacijom, i nikako ne pokusavajte da sami smirite rukama motor.

2. Speedwobble
Speed wobble se moze desiti kad god nesto napravi vibraciju koja potrefi frekvenciju rezonance tockova. Rezonantna frekvencija je ona na kojoj motor najlakse vibrira. Uzrok moze biti neravnina na putu, zakrpa, ili kombinacija tih faktora. U moto svetu, najcesci uzrok jeste nebalansirana guma, ili defektna guma. Najcesce se desava na oko 170kmh.
Maybe I should take up a cheaper hobby. Horse racing for example.
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby feniks » Wed Nov 02, 2011 7:14 pm

...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby krsta63 » Wed Nov 02, 2011 10:38 pm

[quote="Marko"]Posto mi je Kawasaki priredio svojevremeno vrlo "lep" speed wobble", resio sam da se malo pozabavim tim pojavama.

1. Tankslapper.


Ukoliko do tankslappera dodje, pokusajte da opustite ruke na upravljacu, i pustite da se sasija motocikla izbori sa oscilacijom, i nikako ne pokusavajte da sami smirite rukama motor.

Sve zavisi od zategnutosti amortizera guvernala.Licno ne volim i ne koristim jer sam se navikao da vozim bez njega.Nekoliko puta sam hteo da padnem nakon wheelie-a pustajuci da se sam ispravi.Steceni refleks koji ne mogu da lako izbijem iz glave.
Image
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Wed Nov 02, 2011 11:52 pm

Tank slapper,
za ovu pojavu presudna je geometrijska postavka motocikla, ovisi o nekoliko faktora, najuticajniji činitelj na ovu pojavu je dimenzija koja se zove TRIAL, koji može biti neutralan (0) pozitivan ili negativan, što je trial veći to je motocikl osjetljiviji na ovu pojavu...
-rizik od ove pojave moguće je spriječiti:
-povoljnijim podešavanjem triala (već i letimičnim pregledom, lako se da uvidjeti da većina vozača u srpskome klasiku zapravo ima neadekvatan trial);
-korekcijom položaja tijela u određenim situacijam može se izbijeći i smanjiti rezultantna sila ove pojave, u školama trkaće vožnje koju imaju mnogi trkaći timovi uči se i vježba ovaj postupak;
-amortizer volana ne može spriječiti ovu pojavu, ali puno pomogne u smirivanju posljedica;
-puno pomažu i utezi na upravljaču, ako su precizno podešeni i uvagani;
-motocikl po teoretskim pretpostavkama ove pojave ponaša se na slijedeći način: izbačen je iz metastabilnog stanja ravnoteže, te pod uticajem sile koja ga je u to stanje dovela pokušava oscilirati s povećanjem amplitude s težnjom u beskonačno, to znači da će motocikl sam od sebe sigurno pasti, a zapravo bi se htio i raspasti samo da može...Šasija motocikla ovjes i geometrija se sigurno sami ne mogu izboriti s ovom pojavom...Potrebna je pomoć okoline: podloga, položaj tijela vozača te rad ruku na smanjenju vrhova amplitude oscilacija na volanu...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby Zel99 » Thu Nov 03, 2011 4:19 pm

As an example, a bike with a front tire having a circumference (obim tocka) of 1890mm, a 23-degree rake(ugao glave volana) and 27mm of offset (izbacaj ose stapova u odnosu na glavu volana) will have 98.5mm of trail.(prethodni trag)
Trail.jpg
Trail.jpg (13.42 KiB) Viewed 4381 times


Problem je u tome sto je geometrija uvek stvar kompromisa. Ako je dobro za jedno, ne valja za drugo, pa zato podesavanja i zavise od tipa staze, puta, namene motora itd...
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby Zel99 » Thu Nov 03, 2011 4:52 pm

oli wrote:Tank slapper,
za ovu pojavu presudna je geometrijska postavka motocikla, ovisi o nekoliko faktora, najuticajniji činitelj na ovu pojavu je dimenzija koja se zove TRIAL, koji može biti neutralan (0) pozitivan ili negativan, što je trial veći to je motocikl osjetljiviji na ovu pojavu...
-rizik od ove pojave moguće je spriječiti:
-povoljnijim podešavanjem triala (već i letimičnim pregledom, lako se da uvidjeti da većina vozača u srpskome klasiku zapravo ima neadekvatan trial);
-korekcijom položaja tijela u određenim situacijam može se izbijeći i smanjiti rezultantna sila ove pojave, u školama trkaće vožnje koju imaju mnogi trkaći timovi uči se i vježba ovaj postupak;
-amortizer volana ne može spriječiti ovu pojavu, ali puno pomogne u smirivanju posljedica;
-puno pomažu i utezi na upravljaču, ako su precizno podešeni i uvagani;
-motocikl po teoretskim pretpostavkama ove pojave ponaša se na slijedeći način: izbačen je iz metastabilnog stanja ravnoteže, te pod uticajem sile koja ga je u to stanje dovela pokušava oscilirati s povećanjem amplitude s težnjom u beskonačno, to znači da će motocikl sam od sebe sigurno pasti, a zapravo bi se htio i raspasti samo da može...Šasija motocikla ovjes i geometrija se sigurno sami ne mogu izboriti s ovom pojavom...Potrebna je pomoć okoline: podloga, položaj tijela vozača te rad ruku na smanjenju vrhova amplitude oscilacija na volanu...

Trail ili prethodni trag mozes promeniti na serijskom motociklu samo izradom novih trpeza sa promenjenim offsetom. To nije jednostavno i retko ko to radi sem onih ambicioznijih. Vecina koristi serijske sto po tebi ispada da su kao takvi lose izvedeni. Kod nas nema toliko opasnosti od speed wobbla jer je geometrija starijih motora konzervativna tj veci je ugao glave volana (vise coperaski).
Ja sam licno i na Triumphu i na Kawi smanjio offset cime sam povecao Trail u zelji da poboljsam odrzavanje pravca, ali sam za uzvrat dobio malo tezi volan narocito na coskovima. Svestan sam da je opasnost od speedwobbla veca, ali mi se to po nasim stazama nije desavalo (nemam cak ni amortizer upravljaca). Jbg. mozda jednom prilikom naparavim neki komplikovani trapez koji moze da se steluje pa da budem u stanju da direktnije osetim razliku. Ovako dosta toga na motoru promenim pa ne znam sta je poreklo promene. :doh:
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Thu Nov 03, 2011 6:49 pm

Nisam rekao da je trial loše izveden, već da je jednostavno neadekvatan za upotrebu na utrkama, tj za utrke je potrebno: zbog drugačijih zahtijeva same vožnje u ovome slučaju staze, pojačanoga naginjanja u zavojima, dodatno šire posebno zadnje gume, pojačanog upravljanja tijelom vozača itd drugačije podesiti trial...
I to je sve...Nisam nikoga kritikovao, nego sam samo iznio ono što teorija kaže...
A, osnovna razlika, između teorije i onoga što Marko kaže je da treba ukoliko je moguće položajem tijela, i radom ruku, dokinuti vršna kretanja prilikom manifestacije ove pojave...

Na tvome motociklu, dok ga ti voziš nema povećane opasnosti od manifestacije ove pojave, ali iz jednog sasvim drugoga razloga...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby Zel99 » Thu Nov 03, 2011 7:22 pm

oli wrote:Nisam rekao da je trial loše izveden, već da je jednostavno neadekvatan za upotrebu na utrkama, tj za utrke je potrebno: zbog drugačijih zahtijeva same vožnje u ovome slučaju staze, pojačanoga naginjanja u zavojima, dodatno šire posebno zadnje gume, pojačanog upravljanja tijelom vozača itd drugačije podesiti trial...
I to je sve...Nisam nikoga kritikovao, nego sam samo iznio ono što teorija kaže...
A, osnovna razlika, između teorije i onoga što Marko kaže je da treba ukoliko je moguće položajem tijela, i radom ruku, dokinuti vršna kretanja prilikom manifestacije ove pojave...

Na tvome motociklu, dok ga ti voziš nema povećane opasnosti od manifestacije ove pojave, ali iz jednog sasvim drugoga razloga...


Dragi prijatelju kod nas niko nema potrebe za amortizerom volana. Meni svakako nije potreban iz vise razloga. Neka je jedan onaj koji ti mislis, a postoje jos najmanje 3 koja ti mozda nisu pala na pamet. :D :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby feniks » Fri Nov 04, 2011 2:49 pm

Zanimljivo,zanimljivo.... :think:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Fri Nov 04, 2011 3:22 pm

Zel99 wrote:Dragi prijatelju kod nas niko nema potrebe za amortizerom volana. Meni svakako nije potreban iz vise razloga. Neka je jedan onaj koji ti mislis, a postoje jos najmanje 3 koja ti mozda nisu pala na pamet. :D :D

Ihh, ma vidi ti njega...Kada bi istom brzinom reagirao kao admin, kao i brzinom kojom se odzivaš na po tvome mišljenju prozivku, pa naš internet bi bio brži od američkoga, a ne sporovozan kao sada...
Razlog na koji sam mislio tj pao mi je na pamet da nemaš opasnost od posljedica ove pojave je taj što relativno duboko sjediš na svome motociklu, tako da je tvoj položaj tijela i tvoje težište smješteno vrlo povoljno u odnosu na težište samoga motocikla...Te samim tim se ova pojava može javiti teže i kasnije...Znači da imaš povoljan položaj i raspored sa svojim motociklom u smislu zakona održanja zamaha...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby krsta63 » Fri Nov 04, 2011 6:05 pm

Njegova skela je bila najpoznatija po tresenju.Na svu srecu je bila dovoljno jaka pa bi dodavanjem gasa sprezala i smirivala vibracije i proterala brzo magicnu brzinu od 170-180.Nakon toga bi razvijala krajnju bez problema.E kad bi hteo da smanjis,eto ponovo radosti...Slao je amplitude sa zadnjeg kraja.B1 je mogao da sluzi kao nastavno sredstvo.Problem su bili slabiji,oni koji teraju max od 190-200,kada se zacene a ti ih cedis do kraja uz pariranje vibracijama. :D
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Sat Nov 05, 2011 5:43 am

Zel99 wrote:Trail ili prethodni trag mozes promeniti na serijskom motociklu samo izradom novih trpeza sa promenjenim offsetom. To nije jednostavno i retko ko to radi sem onih ambicioznijih. Vecina koristi serijske sto po tebi ispada da su kao takvi lose izvedeni. Kod nas nema toliko opasnosti od speed wobbla jer je geometrija starijih motora konzervativna tj veci je ugao glave volana (vise coperaski).
Ja sam licno i na Triumphu i na Kawi smanjio offset cime sam povecao Trail u zelji da poboljsam odrzavanje pravca, ali sam za uzvrat dobio malo tezi volan narocito na coskovima. Svestan sam da je opasnost od speedwobbla veca, ali mi se to po nasim stazama nije desavalo (nemam cak ni amortizer upravljaca). Jbg. mozda jednom prilikom naparavim neki komplikovani trapez koji moze da se steluje pa da budem u stanju da direktnije osetim razliku. Ovako dosta toga na motoru promenim pa ne znam sta je poreklo promene. :doh:

Iz ovoga teksta sam zaključio da si ti od onih ambicioznijih...Ili?
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby feniks » Thu Nov 10, 2011 12:45 pm

Zbog skromnosti Zell ti neće odgovoriti na ovo,zato ću ja preuzeti odgovornost......bez šale i jeste,on je ne samo sebi,već i drugima,pravio trapeze po želji,naravno to mu omogućava tehnika koju ima na radnom mestu,ali pre svega i ogromno znanje.
Sada da li to na terenu pokazuje rezultate,ne znam,ali znam da i dobar teoretski proračun zahteva ogređene korekcije na samom terenu.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Thu Nov 10, 2011 1:41 pm

feniks wrote:Zbog skromnosti Zell ti neće odgovoriti na ovo,zato ću ja preuzeti odgovornost......bez šale i jeste,on je ne samo sebi,već i drugima,pravio trapeze po želji,naravno to mu omogućava tehnika koju ima na radnom mestu,ali pre svega i ogromno znanje.
Sada da li to na terenu pokazuje rezultate,ne znam,ali znam da i dobar teoretski proračun zahteva ogređene korekcije na samom terenu.

Feniksiću, zlikovčiću, pitanje je bilo jasno: Zell je ambiciozan ili ne... I ne muti vodu...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby feniks » Thu Nov 10, 2011 2:04 pm

Pa sam je naveo da jeste,ali sa punim pravom,jer nema puno pojedinaca koji mogu i znaju da se upuste u takve zahvate..,ali ti verovatno očekuješ direktno njegov odgovor,što je tvoje pravo,ali ako izostaje iz određenih već navedenih razloga,onda ne treba insistirati.
I ne mutim ja ništa,....samo raspravljam,a tebi i ostalima dajem mogućnost otvorene polemike... :D
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Next

Return to Trkacke price

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests

cron