Tank slapper i speed wobble

Moderator: babaos

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Thu Nov 10, 2011 2:08 pm

Ma znam ja tebe i i onoga tvoga zlikovačkoga partnera...Mutiš ti mutiš...A onaj Zell je najobičniji polirant...
Last edited by oli on Thu Nov 10, 2011 2:14 pm, edited 1 time in total.
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby feniks » Thu Nov 10, 2011 2:11 pm

Fatamorgana u zimskom periodu ? :shock:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Thu Nov 10, 2011 2:15 pm

Polirant, polirant...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby Zel99 » Thu Nov 10, 2011 2:18 pm

oli wrote:Polirant, polirant...

Nego sta, poliranje je zakon. :dance:
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby Zel99 » Thu Nov 10, 2011 2:40 pm

oli wrote:Tank slapper,
za ovu pojavu presudna je geometrijska postavka motocikla, ovisi o nekoliko faktora, najuticajniji činitelj na ovu pojavu je dimenzija koja se zove TRIAL, koji može biti neutralan (0) pozitivan ili negativan, što je trial veći to je motocikl osjetljiviji na ovu pojavu...
-rizik od ove pojave moguće je spriječiti:
-povoljnijim podešavanjem triala (već i letimičnim pregledom, lako se da uvidjeti da većina vozača u srpskome klasiku zapravo ima neadekvatan trial);
-korekcijom položaja tijela u određenim situacijam može se izbijeći i smanjiti rezultantna sila ove pojave, u školama trkaće vožnje koju imaju mnogi trkaći timovi uči se i vježba ovaj postupak;
-amortizer volana ne može spriječiti ovu pojavu, ali puno pomogne u smirivanju posljedica;
-puno pomažu i utezi na upravljaču, ako su precizno podešeni i uvagani;
-motocikl po teoretskim pretpostavkama ove pojave ponaša se na slijedeći način: izbačen je iz metastabilnog stanja ravnoteže, te pod uticajem sile koja ga je u to stanje dovela pokušava oscilirati s povećanjem amplitude s težnjom u beskonačno, to znači da će motocikl sam od sebe sigurno pasti, a zapravo bi se htio i raspasti samo da može...Šasija motocikla ovjes i geometrija se sigurno sami ne mogu izboriti s ovom pojavom...Potrebna je pomoć okoline: podloga, položaj tijela vozača te rad ruku na smanjenju vrhova amplitude oscilacija na volanu...


Ineresuje me sta je to neutralno u Trailu. Jos nisam cuo za negativan trail (ili ti prethodni trag tocka) na motociklu. Trail se koliko ja znam iskazuje u duzinskim merama. Ovakve konstatacije su potpuno provizone.
Ja zelim da transparentno prikazem svoje projekte i iskustva jer sam neke teme(posebno projekte) koncipirao tako od pocetka. Sve to sto si napisao lako moze da se nadje na netu, ali ce se tesko naci konkretne vrednosti.
Nije me sramota ako sam negde i omanuo, ali sam bar pokusao nesto da konkretizujem. :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby krsta63 » Thu Nov 10, 2011 2:58 pm

Upadam kao Apac. Negativni postoji, minus, licno su iskusili neki moji drugovi coperasi kad su bili mali.Pravili su sami viljuske i krstove i padali ko svece vec na 70 na sat.
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Thu Nov 10, 2011 3:58 pm

Zel99 wrote:Ineresuje me sta je to neutralno u Trailu. Jos nisam cuo za negativan trail (ili ti prethodni trag tocka) na motociklu. Trail se koliko ja znam iskazuje u duzinskim merama. Ovakve konstatacije su potpuno provizone.
Ja zelim da transparentno prikazem svoje projekte i iskustva jer sam neke teme(posebno projekte) koncipirao tako od pocetka. Sve to sto si napisao lako moze da se nadje na netu, ali ce se tesko naci konkretne vrednosti.
Nije me sramota ako sam negde i omanuo, ali sam bar pokusao nesto da konkretizujem. :D

Nisam sada u prilici jer nisam u uredu, da ti predočim skicu, ali kada budem u prilici mogu ti detaljno razložiti, sve o tome...
Ali mogu svakako odmah odgovoriti na sada tvoj već uobičajeni bezobrazluk, to osim što ne razumiješ koja je razlika između korisnika i admina, ne razumiješ još koješta, a to je da izgleda da ne razumiješ još i šalu, stoga ću dobro razmisliti ima li razloga uopće kontaktirati nekoga takvoga iz bilo kojega razloga...A ovo siledžijstvo u ovlaš donesenim konstatacijama je primjereno takvima...
Evo ovo je pravi primjer kako neko ko je na nekoj poziciji smatra da svi drugi su glupani i da im sa svoje pozicije mogu kreirati mišljenja i polarizirati stavove, ova rečenica:"Ineresuje me sta je to neutralno u Trailu. Jos nisam cuo za negativan trail (ili ti prethodni trag tocka) na motociklu. Trail se koliko ja znam iskazuje u duzinskim merama." Sada iz ove rečenice vidimo da mili nam admin blago sugerira slijedeće stvari:
1. da ga nešto u mome tekstu zanima (jer počinje sa unteresuje me);
2. da u toj veličini nema neutralne mjere;
3. da kako može biti nešto što se zove PREDtrag, a biti negativno;
4. i kao zadnje kaže da se nešto iskazuje u dužinskom mjerama (koje su po mome tumačenju ovdje negativne);
Pa ako nemate ništa protiv, da mu malo i odgovorimo na te njegove sugestije i insinuacije.
1. ništa njega tu u mome tekstu ne zanima nego ga zanima kako ću se samo izvući iz zamke u koju sam upao po njegovome...
2. 3. i 4. pošto se motocikli upotrebljavaju u prostoru i vremenu, mnoge veličine koje su postavljene su drugačije postavljene nego kod nekih drugih predmeta koji su predviđeni za mirovanje...Pa tako i mnoge činjenice ili pretpostavke...Admin ima samo očigledno pozitivnu domenu brojeva na raspolaganju pa mu negativni brojevi ne znače ništa.
-moguće je da neke dimenzije idu u suprotnom pravcu, npr na koordinatnoj osi broj 4 i broj-4 su jednako daleko od ishodišta, znači da su dužinske mjere ovdije naravno pozitivne ali su usmjerene u drugome pravcu, pa nose predznak -. Iako ovdje se kaže oično Trail 28mm, ili Trail 0, ili negativan Trail 12mm, obično se ne stavlja minus predznak pred broj već pred faktor. I da ponekad se iz raznoraznih razloga koristi i negativan Trail, primjer mnogi motocikli koji vuku bočne prikolice koriste ovako nešto...Mislim da sam odgovorio na sve insinuacije iz ove adminove rečenice.Znači da postoji Trail i pozitivan i negativan i nula između njih, prema tome admin nije u pravu...Sigurno ima nešto o tome i na internetu... Ili još bolje: baš tako piše na internetu...Pa predlažem i adminu da i on provjeri tako da nam barem izvor informacija bude isti...I da mogao sam sve to lako naći na internetu...A u praksi sam ti već naveo gdje se koristi...Da svakako štošta ima na internetu, pa onda pogledaj i možda ti bude jasnije zašto nešto može a nešto ne...
Ova je bila tema u kojoj je Marko postavio neke činjenice, samo sam htio teortske pretpostavke ovdje uvrstiti da bi bilo razumnije kako cijela stvar funkcionira te kako se na ovu opaku pojavu uticati u spašavanju glave...Mnoge od ovih stvari se mogu podesiti prije početka utrke, a ako se znaju pravci i ishodišta tijelom se mogu mnoge stvari ili kompenzirati ili spriječiti...
Znači sada je potpuno jasno da su tvoje konstatacije provizione...I nije problem jesi li ti omanuo ili ne, već što radiš s drugima...Zapravo kada malo bolje razmislim izgleda da je baš tu problem, tvoj koordinatni sustav ima ishodište na krivome mjestu, ti u svemu smatraš da si ti ishodište, da sve počinje od tebe, a zapravo si kao i mi svi ostali raspoređen negdje drugdije, na sigurnoj distanci od ishodišta, pa svejedno bio ti Polirant, admin ili štogod drugo, kao i svi mi...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby Zel99 » Thu Nov 10, 2011 4:48 pm

Neces se tako lako izvuci. :naughty:
Negativan trail imaju i kolica u supermarketu, takodje i kolica za bebe, takodje i kontejneri za djubre. Na demonstracijama smo videli da kada ih gurnu jako lose odrzavaju pravac i po pravilu se zabodu u neka parkirana kola (srecom ti automobili su vec bili unisteni). Postoji to naravno, ali je motiv sasvim drugaciji, tj da se poveca manevarska sposobnost u skucenom prostoru...Pricamo o motociklima (ili sam mozda u krivu)

Rekao sam da su ti opservacije provizorne iz razloga sto kvalifikujes stvari a ne kazes na sta se to tacno odnosi. Kazes da u u nasem klasiku ne valja trail, kome ne valja (a ima nas razlicitih), na koju stranu ne valja, da li treba da se smanji ili poveca. Govorimo u milimetrima sasvim konkretno. Recimo da neces naci nikoga ciji je trail manji od 70 i veci od 130mm. Sta je dobro za Tomos, a sta za Kawasaki. Da li BMW ima mali ofset na trapezima jer mu je osovina ispred stapova ili svabe stede materijal...
Stalno se pozivas na moju funkciju, kao da zbog nje ne bih smeo da postavljam pitanja kada zelim konkretan odgovor. :?: :!:
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby feniks » Thu Nov 10, 2011 6:25 pm

krsta63 wrote:Upadam kao Apac. Negativni postoji, minus, licno su iskusili neki moji drugovi coperasi kad su bili mali.Pravili su sami viljuske i krstove i padali ko svece vec na 70 na sat.


Upadaš kao Navaho,samo oni imaju drugove čoperaše... :lol:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby Marko » Thu Nov 10, 2011 7:02 pm

Kewin Schwantz i manje visa cela druzina je oko 1991 na RGVR500 imala rake od 22.5 do 23.5 i trail oko 95mm.
Cisto za primer... Novi gsxr litra, ima 23,8 stepeni rake, i 99mm trail.
Maybe I should take up a cheaper hobby. Horse racing for example.
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Sat Nov 12, 2011 4:55 am

Zel99 wrote:Neces se tako lako izvuci. :naughty:
Negativan trail imaju i kolica u supermarketu, takodje i kolica za bebe, takodje i kontejneri za djubre. Na demonstracijama smo videli da kada ih gurnu jako lose odrzavaju pravac i po pravilu se zabodu u neka parkirana kola (srecom ti automobili su vec bili unisteni). Postoji to naravno, ali je motiv sasvim drugaciji, tj da se poveca manevarska sposobnost u skucenom prostoru...Pricamo o motociklima (ili sam mozda u krivu)

Rekao sam da su ti opservacije provizorne iz razloga sto kvalifikujes stvari a ne kazes na sta se to tacno odnosi. Kazes da u u nasem klasiku ne valja trail, kome ne valja (a ima nas razlicitih), na koju stranu ne valja, da li treba da se smanji ili poveca. Govorimo u milimetrima sasvim konkretno. Recimo da neces naci nikoga ciji je trail manji od 70 i veci od 130mm. Sta je dobro za Tomos, a sta za Kawasaki. Da li BMW ima mali ofset na trapezima jer mu je osovina ispred stapova ili svabe stede materijal...
Stalno se pozivas na moju funkciju, kao da zbog nje ne bih smeo da postavljam pitanja kada zelim konkretan odgovor. :?: :!:

Nisam ti odgovorio odmah jer sam "morao pretražiti internet".
A samo onako usput organizirati utakmice:
-u Zenici između BiH i Portugala nije jednostavno, jer tamo svi Ronaldu viču: "Messi, Messi", na barem stotinu automobila uvijenih u BiH zastave je ispisano Ronaldo PEDER, sa okolnih zgrada pokušali su ga već na treningu ometati s barem tridesetak koordiniranih ručnih lasera, a kako da objasnim policiji koja je tamo da bi to spriječila, kad i oni i misle i žele isto, i samo na trenutak ne žele raditi svoj posao...
-u Turskoj gdje igra Hrvatska, a publika odlučuje tko puca korner...
-ili Crnogorcima objasniti da ako ne odu na EP, da neće izgubiti državu, niti državnost...
Nije jednostavno, tako mi Alaha...
Neces se tako lako izvuci.
Pa i nemam namjeru, mi koji smo cijeli život na neki način gonjeni, nemamo namjeru da se izvlačimo uopće, kada smo u pravu, jer onaj tko nije ništa skrivio nema razloga da se uopće izvlači od Policije ili suda...Znači ne planiram se izvući uopće...
Negativan trail imaju i kolica u supermarketu, takodje i kolica za bebe, takodje i kontejneri za djubre.
I ovo je sve točno (ako čovjek gleda tako kako ti gledaš)...Ali zapravo nije nužno da to bude tako...
Ohoho, a sada vidim da znamo, za praktične primjere negativnoga traila, veliki je to napredak za samo nekoliko postova, u svakome slučaju pozdravlljam...A kako znamo da taj tvoj kontejner za smeće ima početni negativan trail, ako stojimo sa strane i promatramo ga samo? Pa nikako, jedini način da to znamo je ako znamo u kojemu ćemo ga smijeru gurati...Točna definicija je da je u ovim slučajevima koje si ti naveo, Trail je sigurno negativan, ako npr taj kontejner pomaknemo iz stanja mirovanja po ravnoj plohi i pokrećemo (guramo) pravocrtno, u jednome smijeru...
Pricamo o motociklima (ili sam mozda u krivu)
Da jesi u mnogima stvarima si u krivu. I, da svakako da pričam o motociklima (ali kada si već spomenuo ta kojekakva kolica malo sam ti replicirao više iz zabave).
Stalno se pozivas na moju funkciju, kao da zbog nje ne bih smeo da postavljam pitanja kada zelim konkretan odgovor.
Nisi me dobro razumio, pa ću ti još jednom pojasniti...Ne pozivam se na tvoju funkciju stalno, već povremeno, i to samo onda kada smatram da je to potrebno, u pravilu kada nešto nije korektno.Ne pozivam se ja na tvoju funkciju uopće, nego ja tebe zapravo prozivam. Jer se tako ponašaš kako se ponašaš na toj funkciji...Naravno da bi ti mogao da postavljaš pitanja i tražiš konkretne odgovore.A bilo bi i jako zgodno kada bi se i ti ponašao sukladno barem, pa i davao neke odgovore, na konkretno postavljena pitanja tebi, a ne neka plitka izvrdavanja i slične glupijade... Pa nije valjda svejedno tko u školi lupi glupost, profesor ili učenik...Osim toga svojim ponašanjem si postao usko grlo i kočničar prometa ovdje, bez obzira na brzinu interneta, sve je sporovozno, pa ja se samo toplo nadam da ti to nije bila namjera...
Da skratimo, konkretnim pitanjima pripadaju i konkretni odgovori, to je svakako točno...I uopće mi nije jasno da ti je to promaklo, jer ti uglavnom po pitanju administratorskih ingerencija daješ ili nikakve ili trosmislene, ili izvrdavajuće ili vuk-sit-i-ovce-na-broju, ili nezamjerajuće odgovore. A konkretne odgovore od drugih mislim da trebaš očekivati samo ako ih i ti daješ, što ovdje nije slučaj...Pa onda nemaš se ti zapravo pravo nadati konkretnim odgovorima...I ovo je zapravo točno...Pa ne bi te ja valjda zajebavao i prozivao, ovdje, a da ti odgovaraš na neka pitanja...
Rekao sam da su ti opservacije provizorne iz razloga sto kvalifikujes stvari a ne kazes na sta se to tacno odnosi. Kazes da u u nasem klasiku ne valja trail, kome ne valja (a ima nas razlicitih), na koju stranu ne valja, da li treba da se smanji ili poveca.
Nisu mi opservacije sigurno provizorne...A stvari kvalifikujem po viđenome, a nisi me ništa do sada pitao...
Nisi pažljivo čitao NISAM rekao da u vašem klasiku ne valja trail, nego sam rekao "da mi se naoko čini neodgovarajući" u nekim slučajevima koje sam vidio.
Evo konkretna zapažanja s utrke u Batajnici, do koji sam došao na tri načina: razgledajući motocikle u mirujućem položaju, promatrajući samu utrku motocikli s vozačima, te pregledavajući video snimak cijele utrke, iz pozicije nekoliko kamera. (u obzir uzimam tvoju pretpostavku pozitivan trail raspona od 70-130mm)
Stanko, čini mi se da mu je trail veći od potrebnoga, ali na utrci gledajući njegov način vožnje i uzimajući u obzir da gotovo ne koči uopće, već kočnicom samo "liže" svoje doboše, te tako odlično postavlja motocikl pred obaranje i ulazak u zavoj, to je jako dobro funkcioniralo, dok sam siguran da sa tim postavom na recimo trkalištu Ada-Huja ne bi imao najbolje performanse.Mislim da je na Batajnici bio trail ok ili bih ga ja smanjio za 4mm, a na Ada-Huji bi ga smanjio barem za 12mm.
Recimo kod 69-ke mislim da je to bilo dobro podešeno, iako mislim da mu je samo malo mekši prednji ovjes od idealnoga, a s njegovim stilom vožnje to je odlična kompozicija, iako ima relativno mali trail, zbog relativno visokog sjedala, te oštroga izdizanja vlastitog torza prilikom kočenja ne dolazi niti blizu opasnosti od ove gadne pojave (Tankslapper).Na Batajnici mislim da je sve bilo ok, a na Ada-Huji bi smanjio za 8mm.
Tvoj Kawasaki, na Batajnici bi podigao sjedalo, a na Ada.Huji smanjio trail za barem 20mm.Svakako bih promijenio i ovjes, i prednji i zadnji (amortizere)...
Potpuno je jasno da ova uticaj ove vrijednosti u vožnji postane gotovo promijenjiv, a koja ovisi o jako puno faktora, mislim da se prilagodba, najbrže i najtočnije može izvršiti uz pomoć tzv g-force metra i to upotrebom nekoliko njih, istovremeno, jer tada se prilično jasno mo0gu odrediti sile koje utiču na vozilo s vozačem.
Govorimo u milimetrima sasvim konkretno. Recimo da neces naci nikoga ciji je trail manji od 70 i veci od 130mm. Sta je dobro za Tomos, a sta za Kawasaki. Da li BMW ima mali ofset na trapezima jer mu je osovina ispred stapova ili svabe stede materijal...
E ovo su konkretna pitanja, pa ću ti dati uopćene odgovore za ovo: Tomos veći, Kawasaki manji, ovo za BMW pojam nemam nisam se bavio time.Ali obratim pažnju pa ti referiram.Sasvim konkretno koliko je to moguće na tvoja potavljena pitanja s već unaprijed raspoređenim plutajućim zamkama za mene...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby Zel99 » Sat Nov 12, 2011 8:46 pm

Hvala na detaljnim odgovorima i na zapazanjima sa same trke. Moram reci da se prilicno slazem sa opservacijama, koje su verovatrno produkt razmisljanja graditelja trkackog motocikla. :clap:

Posto sam ja Kawasaki vec realizovao, iznecu podatke ali i dileme koje sam imao. Trail je cca 110mm sto zvuci mnogo, ali treba imati u vidu da je ugao glave rama za serijsku postavku cak 28.5 stepeni sto je prilkicno coperaski. Ugao sam smanjio za oko 1 do 1.5 stepeni smanjenjem prednjeg, povecanjem zadnjeg tocka, kao i propustanjem vile kroz trapeze za oko 25mm. Bez obzira sto sediste izgleda nisko (najvise zbog dizajna) ono je centimetar dva vise od serijskog. Takodje sam pomeranjem hebla pomerio komplentnu poziciju za par centimetara unapred. Sada je u odnosu na seriju teziste dosta pomereno ka prednjoj osovini i sam motocikl je u zavrsnoj fazi imao oko 48/52 odnos tezine napred/nazad. Trail se naravno pri kocenju smanjuje zbog kompletnog transfera tezine i generalno sam bio zadovoljkan ponasanjem motora u brzim krivinama i na kocenju. Generalno gledano zeleo sam motocikl nazad da podignem jos oko 2cm, ali sam to predvideo da uradim pri zameni amortizera. Najveca mana celokupnom motociklu je relativno visoko teziste zbog sirokog motora tj. limitiranog klirensa. Razmisljao sam o skidanju alternatora i anlasera, ali sam to ostavio za slucaj da mi ambicije jos porastu.
Naravno da bi za coskarenje trebalo znacajno smanjiti trail, tj vratiti na serijske vrednosti, ali to nije bila poenta pri gradnji. :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Sun Nov 13, 2011 3:08 am

Proučavao sam se većinom automobilističke utrke, ali uvijek za prvu pripremu sam koristio motocikl, mislim da to može biti u mnogim slučajevima od velikoga značaja...
Siromaštvo općega karaktera, je donijelo mnoge nevolje, koje su većinom rezultirale, raznim manjkavostima, novca, ljudi, znanja, razvoja i usavršavanja...Ali s druge strane internet i računalna tehnologija su donijeli akceleraciju u nekome drugome smislu, neke stvari su se ubrzale i pojeftinile. Primjer, kada na računalu projektirate izgled bolida recimo F1 i njegovu simulaciju u zračnome tunelu to traje 14 dana zaduženo je 6 ljudi i košta x, a rezultati su 90% validni, a kada to isto radite samo u zračnome tunelu, treba vam 40 ljudi i to traje 4 mjeseca, a ako nemate tunel morate ga napraviti, tako da je cijena x*100, ok a rezultat je 100% validan...Time putem bod koji osvojite na utrkama, zapravo postaje jako skup.
Sve je ovo teorija, ali zapravo su to i praktični problemi.
Tako da prvi teorem pri izgradnji vozila za utrke bi trebao biti zapravo cijena jednoga trkaćega boda (u odnosima cijene vozila), mnogi koji se u našim okvirima i ozbiljnije bave utrkivanjem, ne da nisu prije početka proračunali, nego niti nakon završetka projekta i nekoliko sezona utrkivanja pojma nemaju koliko ih je to zapravo koštalo... Tako da iako je zapravo opća besparica, zbog aljkavosti se i to malo novca zapravo rasipa na potpuno krivim mjestima, ne mislim da u ovoj grani sporta ima dovoljno novca, ali i to što ga ima koristi se na nerezonski način...Nisam jednom trkačima rekao da mi je jeftinije da mu uplatim mjesec dana teretane i da smršavi pet kila, nego da mu na vozilu dodatno nabrijem nekoliko konja, rezultat bi bio isti, ali trošak novčani i vremenski zapravo puno manji...Evo uzmite za primjer srpski klasik, kada bi se napravila analiza ovoga tipa došli bi do šarolikih rezultata...Slično je i sa pripremom motocikla, većinom je to zapravo improvizacija koja se kasnije uvećava potencijalno.Mislim da je najveća pogreška u pripremi samoga rama i da tu ima najvećega prostora za napredak, koji nije tako skup, napraviti računalni model simulirati razna opterećenja, zavariti cijevi i pločice...Nije tako skupo, ali malo tko radi pravilno, jer i papirom i olovkom može se napraviti puno...
Drugi teorem bi trebao biti da treba maksimalno iskoristiti postojeće uzorke, tek analizom može se puno toga zaključiti.Recimo nekoliko godina vozi se utrka na istoj stazi recimo u Batajnici, ako bismo imali temperature, tlakove, vlažnost, za nekoliko godina unatrag tu bi se već mogao pripremiti nekakav set up približni za ubuduće.Primjer, 19 godina je u F1 utrka u Mađarskoj, održavala se uvijek po sunčanom, suhom i vrlo toplom vremenu, i tu je manje više sve bilo jasno, no u 20-oj godine, nastupilo je zahlađenje od preko 10 stupnjeva, kiša i promijena svih uvijeta, te godine pobijedio je onaj tko je najbolje uspio "pogoditi" set up, jer prijašnji nisu bili primijenjivi za taj dan...
I sve tako, tema ode u off...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby igor » Sun Nov 13, 2011 5:37 pm

oli wrote:...Nisam jednom trkačima rekao da mi je jeftinije da mu uplatim mjesec dana teretane i da smršavi pet kila, nego da mu na vozilu dodatno nabrijem nekoliko konja, rezultat bi bio isti, ali trošak novčani i vremenski zapravo puno manji...Evo uzmite za primjer srpski klasik, kada bi se napravila analiza ovoga tipa došli bi do šarolikih rezultata...


A zasto da smrsavi 5 klia? Jos bolje rezultate bi dalo 10 ili 15 kila. U nekim slucajevima i 20 i vise.
Sto vece smanjenje tezine vozaca - bice jeftinije. Tj. manje troskova za hranu. Jednim udarcem ubio bi dve muve.
A kao ucesnik srpskog klasika, nisam bas raspolozen za stednju te vrste. Racunam, kad vec toliko ulazem u motor, red je da ulozim i u sebe, bez obzira na nus pojave u vidu nekog kila viska.

oli wrote:...Recimo nekoliko godina vozi se utrka na istoj stazi recimo u Batajnici, ako bismo imali temperature, tlakove, vlažnost, za nekoliko godina unatrag tu bi se već mogao pripremiti nekakav set up približni za ubuduće....


Da mi je neko pre nekoliko godina kada sam se prikljucio nasem Motoklasik prvenstvu rekao da treba za odredjene staze racunati proseke temperature, pritiska i vlaznosti vazduha, pa to sve uzimati u obzir kod setovanja - sigurno se ne bih prikljucio.
Ali srecom, rekose mi drugari da je dobro druzenje, ima po nesto i uzbudjenja, adrenalina, cesto se posle trke sedne negde na dobru klopu itd. Temperaturu,pritisak i vlaznost vazduha nisu pominjali. Ko zna, mozda oni svi to mere, racunaju proseke i posle pred trku kompjuterski izracunavaju pravi set ap - ali cute. Cak sam sve ubedjeniji u to, jer kako objasniti da sam dosta puta na trci za dlaku bio drugi.
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: Tank slapper i speed wobble

Postby oli » Sun Nov 13, 2011 7:51 pm

igor wrote:A zasto da smrsavi 5 klia? Jos bolje rezultate bi dalo 10 ili 15 kila. U nekim slucajevima i 20 i vise.
Sto vece smanjenje tezine vozaca - bice jeftinije. Tj. manje troskova za hranu. Jednim udarcem ubio bi dve muve.
A kao ucesnik srpskog klasika, nisam bas raspolozen za stednju te vrste. Racunam, kad vec toliko ulazem u motor, red je da ulozim i u sebe, bez obzira na nus pojave u vidu nekog kila viska.
Da mi je neko pre nekoliko godina kada sam se prikljucio nasem Motoklasik prvenstvu rekao da treba za odredjene staze racunati proseke temperature, pritiska i vlaznosti vazduha, pa to sve uzimati u obzir kod setovanja - sigurno se ne bih prikljucio.
Ali srecom, rekose mi drugari da je dobro druzenje, ima po nesto i uzbudjenja, adrenalina, cesto se posle trke sedne negde na dobru klopu itd. Temperaturu,pritisak i vlaznost vazduha nisu pominjali. Ko zna, mozda oni svi to mere, racunaju proseke i posle pred trku kompjuterski izracunavaju pravi set ap - ali cute. Cak sam sve ubedjeniji u to, jer kako objasniti da sam dosta puta na trci za dlaku bio drugi.

Imam ja za tebe jedan prijedlog...
Sudeći po tvome postu najbolje bi bilo da tebi tamo iza samoga agregata, a ispod sica, i ispred zadnjega točka, u tome prostoru konstruiramo i umetnemo jednu malu policu koja bi ti služila da u nju staviš vino i rakiju...Znači jedna mala polica za vino i rakiju...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

PreviousNext

Return to Trkacke price

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests

cron