Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Moderator: babaos

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby petko13 » Sat Jul 28, 2012 7:55 pm

Vidis da covek hoce da smanji troskove i ode na trku.Pruzi mu ruku.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby feniks » Sat Jul 28, 2012 9:25 pm

Ma sve je to u redu,prihvatam ja to,ali u ovom slučaju teško će se nešto postići na tom planu...
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby baba zaneti » Sun Jul 29, 2012 6:37 pm

Ja sam samo glasno razmisljao kada sam predlozio da bi mogli mozda na neki nacin da odemo negde da se vozimo ,npr u tu Rumuniju. i da smanjimo troskove svi zajedno . Naprimer , i Rumuni kad dodju u Srbiju sigurno ne vade ponaosob ata karnete . mislim iovako nemamo dve trke koje su bile u kalendaru ,pa rekoh zasto da ne .Medjutim , ja sam sam u ovom sportu iz ovog dela srbije i nemam sa kime ni troskove da podelim .ni prevoz ni putarinu ni ata karnet ni bilo sta. :D :Klub mi je obecao 1 litar ulja za mesavinu za sezonu , tako da sam sada miran ,imam ulja do sledeceg Kraljeva . jbg :D aj zdravooo
User avatar
baba zaneti
 
Posts: 437
Joined: Fri Nov 04, 2011 9:57 pm

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby feniks » Sun Jul 29, 2012 6:51 pm

Pa razumeo sam,i pozdravljam tvoje nastojanje da smanjiš troškove,samo sam komentarisao u tom smislu da je to praktično neizvodljivo,nažalost,a naravno da bi se složio sa tim da jeste...ko ne bi.... :mrgreen:

...i štedi to ulje,nemoj da trošiš...
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby babaos » Mon Jul 30, 2012 12:15 am

feniks wrote:Pa razumeo sam,i pozdravljam tvoje nastojanje da smanjiš troškove,samo sam komentarisao u tom smislu da je to praktično neizvodljivo,nažalost,a naravno da bi se složio sa tim da jeste...ko ne bi.... :mrgreen:

...i štedi to ulje,nemoj da trošiš...




Nemoj da se đekiraš nedjo.Predložio je dobru stvar.Ti misliš da to nemože a nisi u pravu.Nitko ne traži vlasnički list prilikom izdavanja.Osobni podaci pravne osobe na papiru su relevantni i dovoljni.Ako klub napravi ATA na svoju adresu i to postaje dovoljno za cijelu transmisiju.Radi se o sportu(utrci)a ne o klasičnom iznosu za druge namjene.Ako sam privremeno izvozio to moram i da vratim.Trag postoji i to je dovoljno.Vlasništvo je tu važno ili ne kao i lanjski snijeg.Pitaj Dragojla kad je vozio više motora kako je to izveo.Sigurno nije priložio vlasničke listove.Ti se time baviš što mi je poznato ali svako pravilo može imati svoj izuzetak ako se hoće...
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby oli » Mon Jul 30, 2012 1:39 am

Nije potrebno da bi zadovoljili uvjete ATA karneta da budete vlasnik istoga što ste prijavili na njemu... Onaj ko je naveden u ATA karnetu kao nosilac, je i odgovoran za svu robu i sve što se s njom dešava, ali ne mora biti vlasnik...
ATA karnet je protokol koji je osmišljen prvenstveno radi sajmova, tako da ako neku robu izlažete na nekakvom sajmu u inozemstvu, nije potrebno da prolazi kompletnu carinsku proceduru (početno carinjenje, transport carinski, carinska evidencija, špedicija itd) već je dovoljno da se samo evidentira karnet na samoj granici... Ovaj protokol, jasno je strahovito štedi vrijeme, ali ima i neka svoje ograničenja... Važno je napomenuti da ATA karnet nema nikakve dodirne točke s privremenim uvozom robe, jer privremeni uvoz robe predviđen je za nešto drugo, za doradu ili da sama roba nešto privređuje, zato je bitno istaknuti da je uz sve uobičajene špeditersko carinske troškove u većini zemalja potrebno još platiti 1% vrijednosti robe mjesečno za svaki mjesec koliko je roba u toj drugoj zemlji... To su pravila za privremeni uvoz...
ATA karnet ima slijedeća ograničenja, roba koja se njime unosi u zemlju, ne smije ni u kojemu obliku, vršiti privrednu djelatnost (ne smije ništa zarađivati, niti posredno niti neposredno) kada uđete u zemlju u koju ste već naumili, na samom ulasku carinik vam odredi vrijeme trajanja valjanosti karneta, to je rok u kojemu robu morate iznijeti van zemlje... Vratite robu istu kakvu ste i unijeli na vrijeme i sve je ok... Još neki tu detalji postoje koji mogu biti nekome zanimljivi... Iako ne piše u samome karnetu točna adresa na kojoj će roba boraviti, obično to dodatno traže na granici, i nekoliko mi se je puta desilo da dođu na tu adresu provjeriti ne samo da li je roba tamo, već i da li je sva roba tamo...
Tako da ako će se roba podijeliti i boraviti na više mjesta treba navesti...
Ako robu ne vratite do isteka imaju centralno računalo i odmah idući radni dan dobijete carinski nadzor, i morate platiti carinu i carinski prekršaj kao da ste robu uvezli nelegalno...Mnogi auto-klubovi u HR su tako prestali s radom jer ih je ovršila carinska uprava, klub na ATA karnet uveze trkaće vozilo obično iz Italije (a zapravo ga tamo kupi) ne ispoštuje proceduru, talijani ga ne mogu uzeti natrag (jer su ga prodali) i eto problema, npr tako je prošao AK Zagreb, koji zbog toga već više od 10 godina ne funkcionira...
Roba koja se tretira ATA karnetom ne smije biti dorađivana u bilo kojemu obliku, niti popravljana osim ako nisu s njom i na popisu i rezervni dijelovi... Na graničnom prelazu Tovarnik-Šid tako su neki genijalci išli na smotru folklora i prijavili seoska zaprežna kola, a pokušali su se vratiti s novim kolima i zapregom tj konjima, i to bi prošlo ali nisu skužili da im je teret carinik snimio fotoparatom i fotku priložio uz odreske karneta, a i nisu znali da na ATA karnet ne mogu ići životinje, ispao je cijeli cirkus, tako da je sigurno bila pita skuplja od tepsije...
Bilo je tu još manje ili više uspješnih pokušaja, npr jednom prilikom odlaska na motodrom Brno ekipa je sa sobom ponijela 36 pari guma, naravno u stanju za bacanje, naravno tamo su ih bacili i kupili nove, te ih pokušali dovest natrag, prilikom ulaska u zemlju carinik je naravno skužio, što se je desilo, ali sve je u papirima štimalo za primjer, i već gotovo da nije bilo druge već da ih mora pustiti, ali onda preokret, detaljan pretres i za više od pola guma su pronađeni računi... Jope problem...
Najveći problem koji mi se je desio koristeći ovako nešto, je bio na utakmici CZV-Bayern kada sam iz Njemačke tim protokolom donio neke stvari za potrebe njihove televizije, nakon utakmice je nastupilo ludilo, sve su navijači ili uništili ili odnijeli, čak i kompletan gol su potrgali i odnijeli ga u dijelovima, tako da sam se u Njemačku vratio sam s papirima od ATA karneta, na kraju sam završio na sudu, od samoga zatvora me je spasila video traka na kojoj je bila snimka RTS gdje se jasno vidjelo kako ekipa nosi stvari, sutkinja mi nije vjerovala niti riječ dok nisam donio traku... Tada sam naučio da se stvari mogu osigurati i od demonstracija i manifestacija...

ATA karnet je odlična "švercerska" materija, pogotovo jer je to prilično rijedak način prevoza robe preko granice i carinicima nije posebno zanimljiv, jer se ne mogu preko njega domoći niti jednoga eura, pa na njega i ne obraćaju pažnju, najčešće samo potvrde papire iz karneta i vozi...
U Oldtimer kategoriji u HR je bilo nekoliko svijetlih "švercerskih" primjera, jer je u HR za vozila starija od 30 godina moguće sudom ishoditi papir za potrebnu registraciju, kako bi to bilo recimo u praksi... Pronađem prvo nekakav motor negdje van zemlje, recimo kod Feniksića, i fotografiram njegov Suzuki GT 250, nekoliko fotografija i na jednoj broj šasije izbliza, otisnem te fotografije i odem na sud i tamo izjavim slijedeće, da sam ja dotični motor (priložim fotke) kupio od Babaosa i da mi Babaos nije dao nikakve papire, a ja sam sada sredio motorić i želim ga registrirati a ne ide, onda sud pozove Babaosa i pita ga zašto mi nije dao papire prilikom prodaje motocikla, a on kaže da to nije njegov motor nego od njegova djeda i da nije mogao pronaći papire jer su se zametnuli i na sudu se zakune da je to sigurno bilo baš tako...Onda sud donese presudu da je motor moj a ukori Babaosa da mora paziti na papire, i izda meni dokument s kojim mogu registrirati motorić... Ondak ja odem na sajam Jakuševac i tamo kupim naljepnicu Suzuki, i kupim još jedan pit mini bike kineski bilo kakav, na njega naljepim naljepnicu Suzuki, broj šasije on nema ali ja znam potreban broj, ukucam na neko zgodno mjesto taj broj (od Feniksićevog Suzukija) i odem da na sve to izvadim ATA karnet, izvadim karnet, na granicu i kod Feniksa, tamo njemu poklonim pit mini bike a utovarim za natrag Suzuki GT 250, i lijepo kući, ako je moguća na drugi granični prelaz... Dovezem motorić, kući odvezem na tehnički podignem pločice i vozim se... i to je to, čiča, miča, gotova je priča... Jes to sve skupa malo tramakavanje i ciganizacija, ali država stvarno ne dobije ali baš ništa...
Sve to može biti realnost, ali ima tu samo jedan problem, svi, Feniksić, Babaos i ja moramo biti u "dosluhu", a to naravno ne biva...

Ali dobro zvuči za primjer... Pa, ett, ko voli šverc, to je pravi put... (Naravno poslije svega potpuno je moguće legalno taj motocikl uvesti u Srbiju (ako prije nije imao papire)) Možda bi trebalo otvoriti temu s naslovom: "švercerski priručnik"...

Sva roba koja je na jednom ATA karnetu se mora vratiti zajedno...
.
.
.
.

Uglavnom treba tu biti jako pažljiv i oprezan... To je teren koji je podložan kojekakvim mahinacijama i prevarama i to svi znaju, a carinici najbolje...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby babaos » Mon Jul 30, 2012 11:02 am

oli wrote:Nije potrebno da bi zadovoljili uvjete ATA karneta da budete vlasnik istoga što ste prijavili na njemu... Onaj ko je naveden u ATA karnetu kao nosilac, je i odgovoran za svu robu i sve što se s njom dešava, ali ne mora biti vlasnik...
ATA karnet je protokol koji je osmišljen prvenstveno radi sajmova, tako da ako neku robu izlažete na nekakvom sajmu u inozemstvu, nije potrebno da prolazi kompletnu carinsku proceduru (početno carinjenje, transport carinski, carinska evidencija, špedicija itd) već je dovoljno da se samo evidentira karnet na samoj granici... Ovaj protokol, jasno je strahovito štedi vrijeme, ali ima i neka svoje ograničenja... Važno je napomenuti da ATA karnet nema nikakve dodirne točke s privremenim uvozom robe, jer privremeni uvoz robe predviđen je za nešto drugo, za doradu ili da sama roba nešto privređuje, zato je bitno istaknuti da je uz sve uobičajene špeditersko carinske troškove u većini zemalja potrebno još platiti 1% vrijednosti robe mjesečno za svaki mjesec koliko je roba u toj drugoj zemlji... To su pravila za privremeni uvoz...
ATA karnet ima slijedeća ograničenja, roba koja se njime unosi u zemlju, ne smije ni u kojemu obliku, vršiti privrednu djelatnost (ne smije ništa zarađivati, niti posredno niti neposredno) kada uđete u zemlju u koju ste već naumili, na samom ulasku carinik vam odredi vrijeme trajanja valjanosti karneta, to je rok u kojemu robu morate iznijeti van zemlje... Vratite robu istu kakvu ste i unijeli na vrijeme i sve je ok... Još neki tu detalji postoje koji mogu biti nekome zanimljivi... Iako ne piše u samome karnetu točna adresa na kojoj će roba boraviti, obično to dodatno traže na granici, i nekoliko mi se je puta desilo da dođu na tu adresu provjeriti ne samo da li je roba tamo, već i da li je sva roba tamo...
Tako da ako će se roba podijeliti i boraviti na više mjesta treba navesti...
Ako robu ne vratite do isteka imaju centralno računalo i odmah idući radni dan dobijete carinski nadzor, i morate platiti carinu i carinski prekršaj kao da ste robu uvezli nelegalno...Mnogi auto-klubovi u HR su tako prestali s radom jer ih je ovršila carinska uprava, klub na ATA karnet uveze trkaće vozilo obično iz Italije (a zapravo ga tamo kupi) ne ispoštuje proceduru, talijani ga ne mogu uzeti natrag (jer su ga prodali) i eto problema, npr tako je prošao AK Zagreb, koji zbog toga već više od 10 godina ne funkcionira...
Roba koja se tretira ATA karnetom ne smije biti dorađivana u bilo kojemu obliku, niti popravljana osim ako nisu s njom i na popisu i rezervni dijelovi... Na graničnom prelazu Tovarnik-Šid tako su neki genijalci išli na smotru folklora i prijavili seoska zaprežna kola, a pokušali su se vratiti s novim kolima i zapregom tj konjima, i to bi prošlo ali nisu skužili da im je teret carinik snimio fotoparatom i fotku priložio uz odreske karneta, a i nisu znali da na ATA karnet ne mogu ići životinje, ispao je cijeli cirkus, tako da je sigurno bila pita skuplja od tepsije...
Bilo je tu još manje ili više uspješnih pokušaja, npr jednom prilikom odlaska na motodrom Brno ekipa je sa sobom ponijela 36 pari guma, naravno u stanju za bacanje, naravno tamo su ih bacili i kupili nove, te ih pokušali dovest natrag, prilikom ulaska u zemlju carinik je naravno skužio, što se je desilo, ali sve je u papirima štimalo za primjer, i već gotovo da nije bilo druge već da ih mora pustiti, ali onda preokret, detaljan pretres i za više od pola guma su pronađeni računi... Jope problem...
Najveći problem koji mi se je desio koristeći ovako nešto, je bio na utakmici CZV-Bayern kada sam iz Njemačke tim protokolom donio neke stvari za potrebe njihove televizije, nakon utakmice je nastupilo ludilo, sve su navijači ili uništili ili odnijeli, čak i kompletan gol su potrgali i odnijeli ga u dijelovima, tako da sam se u Njemačku vratio sam s papirima od ATA karneta, na kraju sam završio na sudu, od samoga zatvora me je spasila video traka na kojoj je bila snimka RTS gdje se jasno vidjelo kako ekipa nosi stvari, sutkinja mi nije vjerovala niti riječ dok nisam donio traku... Tada sam naučio da se stvari mogu osigurati i od demonstracija i manifestacija...
ATA karnet je odlična "švercerska" materija, pogotovo jer je to prilično rijedak način prevoza robe preko granice i carinicima nije posebno zanimljiv, jer se ne mogu preko njega domoći niti jednoga eura, pa na njega i ne obraćaju pažnju, najčešće samo potvrde papire iz karneta i vozi...
U Oldtimer kategoriji u HR je bilo nekoliko svijetlih "švercerskih" primjera, jer je u HR za vozila starija od 30 godina moguće sudom ishoditi papir za potrebnu registraciju, kako bi to bilo recimo u praksi... Pronađem prvo nekakav motor negdje van zemlje, recimo kod Feniksića, i fotografiram njegov Suzuki GT 250, nekoliko fotografija i na jednoj broj šasije izbliza, otisnem te fotografije i odem na sud i tamo izjavim slijedeće, da sam ja dotični motor (priložim fotke) kupio od Babaosa i da mi Babaos nije dao nikakve papire, a ja sam sada sredio motorić i želim ga registrirati a ne ide, onda sud pozove Babaosa i pita ga zašto mi nije dao papire prilikom prodaje motocikla, a on kaže da to nije njegov motor nego od njegova djeda i da nije mogao pronaći papire jer su se zametnuli i na sudu se zakune da je to sigurno bilo baš tako...Onda sud donese presudu da je motor moj a ukori Babaosa da mora paziti na papire, i izda meni dokument s kojim mogu registrirati motorić... Ondak ja odem na sajam Jakuševac i tamo kupim naljepnicu Suzuki, i kupim još jedan pit mini bike kineski bilo kakav, na njega naljepim naljepnicu Suzuki, broj šasije on nema ali ja znam potreban broj, ukucam na neko zgodno mjesto taj broj (od Feniksićevog Suzukija) i odem da na sve to izvadim ATA karnet, izvadim karnet, na granicu i kod Feniksa, tamo njemu poklonim pit mini bike a utovarim za natrag Suzuki GT 250, i lijepo kući, ako je moguća na drugi granični prelaz... Dovezem motorić, kući odvezem na tehnički podignem pločice i vozim se... i to je to, čiča, miča, gotova je priča... Jes to sve skupa malo tramakavanje i ciganizacija, ali država stvarno ne dobije ali baš ništa...
Sve to može biti realnost, ali ima tu samo jedan problem, svi, Feniksić, Babaos i ja moramo biti u "dosluhu", a to naravno ne biva...Ali dobro zvuči za primjer... Pa, ett, ko voli šverc, to je pravi put... (Naravno poslije svega potpuno je moguće legalno taj motocikl uvesti u Srbiju (ako prije nije imao papire)) Možda bi trebalo otvoriti temu s naslovom: "švercerski priručnik"...

Sva roba koja je na jednom ATA karnetu se mora vratiti zajedno...
.
.
.
.

Uglavnom treba tu biti jako pažljiv i oprezan... To je teren koji je podložan kojekakvim mahinacijama i prevarama i to svi znaju, a carinici najbolje...



Odlično servisiran problem koji je posvećen nadam se feniksu koji je bio isključiv.



potpis; retrospektiva :lol: :lol: :lol:
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby feniks » Mon Jul 30, 2012 11:33 am

Da,da....ima tu još smutnih članova koliko ja vidim.... :think:

potpis: otkrovljenje
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby babaos » Mon Jul 30, 2012 3:30 pm

feniks wrote:Da,da....ima tu još smutnih članova koliko ja vidim.... :think:

potpis: otkrovljenje



:lol: ...


potpis: vražji valcer
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby feniks » Mon Jul 30, 2012 5:38 pm

Ajde šalu na stranu....da vidimo ko ovde samo palamudi,a ko stvarno misli da ide u Arad...i kako.....
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby babaos » Mon Jul 30, 2012 10:10 pm

Neđo ATA...?!


potpis; uvijek isto
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby igor » Tue Jul 31, 2012 7:58 am

Oli je u gornjem postu omanuo samo u jednom: nije se drzao svog obicaja da pise sarene tekstove. A tu je bas trebalo. Jednom bojom informacije o ATA karnetu, a drugom bojom deo teksta u vezi sa svercom, malverzacijama, prevarama i slicnom. Lakse bi smo se tako opredelili sta da citamo, za one koje ne interesuje ovo drugo.

A sada o ATA karnetu.
Da li neko pouzdano zna da li je moguce preko granice vuci motocikl na prikolici na trku - koji ima tablicu i saobracajnu dozvolu, ali kome je isteklo vazenje registracije. Ili i za taj slucaj treba ATA karnet?
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby Zel99 » Tue Jul 31, 2012 8:44 am

igor wrote:Oli je u gornjem postu omanuo samo u jednom: nije se drzao svog obicaja da pise sarene tekstove. A tu je bas trebalo. Jednom bojom informacije o ATA karnetu, a drugom bojom deo teksta u vezi sa svercom, malverzacijama, prevarama i slicnom. Lakse bi smo se tako opredelili sta da citamo, za one koje ne interesuje ovo drugo.

A sada o ATA karnetu.
Da li neko pouzdano zna da li je moguce preko granice vuci motocikl na prikolici na trku - koji ima tablicu i saobracajnu dozvolu, ali kome je isteklo vazenje registracije. Ili i za taj slucaj treba ATA karnet?


Ja sam tako prosao na Babaosovu trku u Osijeku 2007., a da mi uopste nisu pravili problem.

Sto se tice mene, zelena Kawa ima ATA sa Draguljcetom, a posto nemam vremana da gubim dan dva za vadjenje istog za gpz900r ici cu na blef sa motorom u Espace-u (meni to nije daleko i da me vrate). Rumuni su tako prolazili kod nas, samo su poslednji put platili 10e po motoru kauciju i to na nasoj carini. Verovatno ce neko reci da je to nemoguce, ali tako je bilo...
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby stanko61 » Tue Jul 31, 2012 9:27 am

igor wrote:Oli je u gornjem postu omanuo samo u jednom: nije se drzao svog obicaja da pise sarene tekstove. A tu je bas trebalo. Jednom bojom informacije o ATA karnetu, a drugom bojom deo teksta u vezi sa svercom, malverzacijama, prevarama i slicnom. Lakse bi smo se tako opredelili sta da citamo, za one koje ne interesuje ovo drugo.

A sada o ATA karnetu.
Da li neko pouzdano zna da li je moguce preko granice vuci motocikl na prikolici na trku - koji ima tablicu i saobracajnu dozvolu, ali kome je isteklo vazenje registracije. Ili i za taj slucaj treba ATA karnet?

pouzdano znam da za taj slucaj treba ATA karnet
samo registrovan motor se moze nositi preko granice,,
naravno mozes i da prodjes i ja sam neko vreme tako prolazio al sad imam ATA karnet
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Arad Aerodrom 11.-12. Avg. 2012.

Postby oli » Tue Jul 31, 2012 12:23 pm

igor wrote:Oli je u gornjem postu omanuo samo u jednom: nije se drzao svog obicaja da pise sarene tekstove. A tu je bas trebalo. Jednom bojom informacije o ATA karnetu, a drugom bojom deo teksta u vezi sa svercom, malverzacijama, prevarama i slicnom. Lakse bi smo se tako opredelili sta da citamo, za one koje ne interesuje ovo drugo.

A sada o ATA karnetu.
Da li neko pouzdano zna da li je moguce preko granice vuci motocikl na prikolici na trku - koji ima tablicu i saobracajnu dozvolu, ali kome je isteklo vazenje registracije. Ili i za taj slucaj treba ATA karnet?

Ono što je Oli po tvome, omanuo, to je Oli po tvome i ispravio, tako da plavi tekst nije za vas "poštene" plavi tekst je za nas smutljivce... Igor, nijesam znao da i ti čitaš, inače bih oma, napisao sve to baremu tri boje...
Oli pouzdano zna da li je moguće preko granice vući motocikl na prikolici koji ima tablicu i saobraćajnu dozvolu, ali mu je istekla registracija...
Za slučaj koji je Igor predložio ima nekoliko mogućih rješenja...
Takvo što se često dešava kada npr idete van zemlje na neko putovanje i motorić se recimo pokvari (imao sam baš taj slučaj), vratio se u zemlju s tablicom i dokumentima (u HR su vrlo visoke novčane kazne, ako nakon isteka registracije ne vratite tablicu) vratio tablicu u prometnu mi udarili žig da je odjavljeno i to je to... Naravno prilikom povrata motora ali kao tereta (na prikolici) carinici su ga silom htijeli ocariniti barem još jednom ali nije išlo...
Tako da po zakonu za ovaj slučaj ima više mogućnosti...
-može ATA karnet, ako želiš samo učestvovati na utrci i ništa ne privređivati...
-ATA karnet ne može ako na utrci osvojiš bilo kakvu novčanu nagradu, tj ako i tom prilikom koristiš ATA karnet učinio si ozbiljan "savezni" carinski prekršaj...
-može i samo s prometnom (na treba tablica, jer tablicu će ti oduzeti Policija, zato jer ju po zakonu moraš vratiti najdulje 30 dana od isteka važenja registracije, i za taj prekršaj ne vraćanja tablice je predviđena novčana kazna) ali na granici se mora pojaviti vlasnik vozila ili opunomoćenik, i tako vozilo može izići iz zemlje, a prilikom ulaska u drugu zemlju u tome i takvom slučaju, obično ti traže da uplatiš depozit koji ti se vraća nakon što iziđeš iz zemlje s vozilom u roku od 15 dana...Depozit koji trebaš uplatiti je u iznosu trećine vrijednosti vozila i on služi kao garancija da nećeš prodati vozilo ili neke njegove dijelove (važi za EU)... Ova procedura je uobičajena kada se vozila dovlače iz SAD preko Bremena...
-sve to isto može proći i bez depozita, ako za sve to garantira, tvoj špediter (recimo Feniksić) pa akoo ne vratiš sve na vrijeme i u cijelosti oni naplate garancije od špeditera ili njegovih inozemnih partnera...
-a naravno može i privremeni uvoz, tako da možeš s njim i privređivati...
-ako se želi ići cestom, mogu se izvaditi probne tablice i platiti sva osiguranja, pa onda u drugoj zemlji isto tako...
-vozilo koje prelazi granicu ne mora nužno biti registrirano i nije ATA karnet jedina opcija...
-moram otvoriti novu temu s ovakvim sadržajima...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

PreviousNext

Return to Trkacke price

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron