Nesto Izmedju

Re: Nesto Izmedju

Postby Boki Ar » Thu Feb 10, 2011 5:35 pm

Hvala na odgovoru, evo polako ću da objasnim o čemu se radi, šta sam hteo... Nenada Damjanovića iz KG sigurno poznaješ. Ako ne pod punim imenom i prezimenom, onda ga znaš kao Neša (NR racing), a u užem krugu prijatelja poznat kao Ceca ili "Dr DeBejki". Drugari smo iz detinjstva, a njegov otac, pok. Pera je bio "strašan" majstor i mnogo dobar čovek, laku mu zemlja. Mnoge "fore" mi je pokazao na tom motoru, menjaču... Ok, to je što se uvoda tiče. :wink:

Davno je to bilo kad mi je Neša rekao da na "kečevom" motoru, kad se reper ne gađa uvek idem bregastom napred. Bolje je zbog faze, nego unazad. To su oni slučajeva kada je glava spuštena i postaviš bregastu na reper, a u tom položaju je nemoguće uzubiti remen.

Dakle, radilica stoji na nuli, obično treba dati oko pola zuba unapred da bi remen mogao da uskoči, podrazumeva se da je remenica fiksna, ne štelujuća ili kako zovemo, fazna.

Da ne bih odjednom ovde bacio "čaršav" koji bi bio naporan za čitanje, sačekaću tebe.
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Nesto Izmedju

Postby feniks » Thu Feb 10, 2011 7:15 pm

I ja....baš interesantno.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Nesto Izmedju

Postby Zel99 » Mon Feb 14, 2011 4:30 pm

Boki Ar wrote:Hvala na odgovoru, evo polako ću da objasnim o čemu se radi, šta sam hteo... Nenada Damjanovića iz KG sigurno poznaješ. Ako ne pod punim imenom i prezimenom, onda ga znaš kao Neša (NR racing), a u užem krugu prijatelja poznat kao Ceca ili "Dr DeBejki". Drugari smo iz detinjstva, a njegov otac, pok. Pera je bio "strašan" majstor i mnogo dobar čovek, laku mu zemlja. Mnoge "fore" mi je pokazao na tom motoru, menjaču... Ok, to je što se uvoda tiče. :wink:

Davno je to bilo kad mi je Neša rekao da na "kečevom" motoru, kad se reper ne gađa uvek idem bregastom napred. Bolje je zbog faze, nego unazad. To su oni slučajeva kada je glava spuštena i postaviš bregastu na reper, a u tom položaju je nemoguće uzubiti remen.

Dakle, radilica stoji na nuli, obično treba dati oko pola zuba unapred da bi remen mogao da uskoči, podrazumeva se da je remenica fiksna, ne štelujuća ili kako zovemo, fazna.

Da ne bih odjednom ovde bacio "čaršav" koji bi bio naporan za čitanje, sačekaću tebe.


Izvini, ali zaista nisam imao vremena (evo ovih dana idem na put pa cu jos biti i fizicki odsutan). Pokusacu da komentarisem ovo faziranje motora na pristupacan nacin.
Standardn sema razvoda za keca 12-52, 52-12;
Gde je 12 (otvaranje us.vent pre SMT(ili GMT))-52(zatvarenje us.vent.posle UMT (ili DMT); 52(otvaranje iz.vent. pre UMT)-12(zatvaranje iz.vent posle SMT)
Sada, jedan zub na remenici nosi oko 8.6 stepeni na bregastoj (360/42zuba) ili 17.2 stepeni na radilici (720/42zuba). Ako se spusti glava motora smanjuje se osno rastojanje remenica i da bi kais (ili lanac) ostao zategnut mora ce remenica bregaste vratiti unazad, a ako je to vise od pola zuba onda se preporucuje prezubljivanje za jedan unapred.
Recimo da je greska manja od pola zuba npr. 4 stepena na bregastoj tj. 8 na radilici. Ako bi samo zategli kais okretanjem remenice unazad dobili bi razvod 4-60; 44-20 (bolje radi na nizim obrtajima), ako je prezubimo onda dobijamo 20-44;60-4 (bolje radi na visim obrtajima). Oba kompromisa su slaba, ali posto su usisni i izduvni bregovi na istom vratilu nije moguca pojedinacna regulacija.
Inace kec je najbolje isao sa fabricki preporucenim fazama, pa se na trkama redovno stavljala vario remenica koja je i pored obrade glave i bloka omogucavala pozicioniranje bregaste.
Kada su bregaste odvojene, obicno se kod sportski orijentisanih vozaca usisna gurala malo unapred. Zvucna manifestacija je povecana buka na usisu i nestabilniji rad na leru. :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Nesto Izmedju

Postby Boki Ar » Mon Feb 14, 2011 5:49 pm

Hvala lepo Zell! :text-thankyouyellow:

Ovo je što bi se reklo "sekirom u panj, po sred - srede". Objašnjeno stručno, a vrlo razumljivo, bez uvijanja. Za ovakvo objašnjenje mnogi "seku ruku"... :bow-blue:

Nalazim da je u majstorskim razgovorima na ovu temu u pitanju igra reči. Napred - nazad, ranije - kasnije. U datim situacijama, koristio sam se prostim alatićem, koji mi je omogućavao da izbušim novu rupu u srcu remenice gde meni odgovara. Vidjao sam da su neki šlicovali fabričku, što mi nikad nije delovalo kao srećno rešenje... :?

Još jednom ću ovde da apelujem da se kafana zatvori za javnost i "slučajne prolaznike". Ne bi me iznenadilo da se ovo što ovde piše u dogledno vreme nadje na nekom od uputstava na CDu/DVDu. Postoje ljudi koji se bave skupljanjem podataka sa NETa i to zatim prodaju. Njima je to malte-ne bezvredno, a nama ubijaju posao. Naravno, ne odnosi se, direktno, samo na ovaj topic. :wink: Vreme će pokazati, a to će biti vrlo uskoro. Spreman sam da pomognem oko dodele dozvola foruma.
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Nesto Izmedju

Postby Boki Ar » Mon Feb 14, 2011 6:21 pm

Da bi bilo lakše za čitanje, napisaću par da potkrepim odgovor iznad.

Jedan primer, više kao anegdota. Ima od toga već 7 ili 8 godina. Imao sam sreću da me u radu sa računarom podrži Deki Vesić, ( http://www.vesic.org ) moj prijatelj, jedan od najstručnijih ljudi iz ove oblasti kod nas. On je negde posle onog bombardovanja, po mom zahtevu, pretvorio IBM P1 u dijagnostičku mašinu sa veoma lakim, brzim i "pismenim" opcijama. Ta mašinaca ispravna je i radi kao sat još uvek. Hvala DR Vesic ! :handgestures-thumbup:

"Prepisujući", slično sam uspeo da napravim prijatelju u Njivicama, na moru, koju godinu kasnije. Ono najvažnije, kako to radi, šta se gde unosi, "batch", "autoexec" i slične fajlove, sa nekoliko dobrih dijag. programa narezao sam na Cd. Naslovio sam ga jednostavno: "Vlado - radionica". Nešto više od godinu dana je prošlo, došao je čovek kod mene i doneo CD. :wink: Tražio je dodatna objašnjenja. Ubacio sam disk i :shock: :mrgreen: . Autorun mi je otvorio folder "Vlado - radionica". Kupio ga je na buvljaku ili menjao za njega pljeskavicu u lepinji... :D :mrgreen:

Malo iza toga, Vlado me zvao i rekao da "frajer iz Trebinja" valja kopiju tog diska... :mrgreen:

Poenta je da do tada ni ja lično nisam imao tu kopiju. Bio je jedan, jedini. Čovek pozajmio računar, unutra bilo to, jedan iskopirao, dalje se raširilo kao virus. Kod drugog sam našao čitavu zbirku mojih postova sa ES foruma... Tako to ide... :wink: u zemlji "međ' šljivama". :idea: :wink:
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Nesto Izmedju

Postby feniks » Mon Feb 14, 2011 9:35 pm

Znači ti si najveći krivac širenja "virusa" koji pominješ....prvo si ti dao prijatelju,a ovaj svojem prijatelju i td....tako može u nedogled,a vratiti se kao bumerang....
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Nesto Izmedju

Postby Boki Ar » Mon Feb 14, 2011 10:17 pm

Čini se da ovo nisi baš pročitao... onako, lagano... :wink: Čak ni ja nisam imao kopiju toga. Disk je bio unikatan, jedan - jedini. Kažem bio je... sad se pominje... :text-nocomment: :text-lol: :text-givemebeer:
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Nesto Izmedju

Postby Marko » Mon Feb 14, 2011 11:16 pm

Britanska pouzdanost.
Attachments
Strip-Bad_Image.jpg
Maybe I should take up a cheaper hobby. Horse racing for example.
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Re: Nesto Izmedju

Postby Boki Ar » Tue Feb 15, 2011 12:16 am

Pošto ne znam koji je ovo jezik ('talijanski, španski) nisam baš ukapirao... Ali onomatopeje su extra. Kao iz "Alan Forda" - "klaketi - klang" kad nešto lupa na Grunfovoj vozilici. :mrgreen:

Pročitao sam ponovo, ovo gore. @ Fenix, Tvoj zaključak jeste logičan. Napravio sam "back-up" i ostavio ga tako. Bez šifre, bez bilo čega, a bilo mnogo korisno. Šta sam drugo i mogao da očekujem, osim "bumeranga"... :shifty: :wink:
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Nesto Izmedju

Postby feniks » Tue Feb 15, 2011 10:32 am

Upravo to sam i rekao @Boki Ar....ali prvenstveno cenim tvoj demanti na predhodnu "opasku".....tebe ne treba da Quotam. :handgestures-thumbup: :D
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Nesto Izmedju

Postby babaos » Tue Feb 15, 2011 11:17 am

quotanje je loša navika,ovisnost...,
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Nesto Izmedju

Postby feniks » Tue Feb 15, 2011 11:18 am

babaos wrote:quotanje je loša navika,ovisnost...,


Za tebe to ne važi. :naughty:


P.S. što se nejavljaš na skajp...barabo matora. :D
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Nesto Izmedju

Postby Marko » Tue Feb 15, 2011 12:11 pm

Boki Ar wrote:Pošto ne znam koji je ovo jezik ('talijanski, španski) nisam baš ukapirao...


"Ovi moderni motocikli su zaista zanimljivi. Sto sporije idu, to vecu buku prave". :mrgreen: :mrgreen:
Maybe I should take up a cheaper hobby. Horse racing for example.
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Re: Nesto Izmedju

Postby Boki Ar » Tue Feb 15, 2011 3:31 pm

Jezik je?

Cvaja: brééééééé :mrgreen:
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Nesto Izmedju

Postby feniks » Tue Feb 15, 2011 3:37 pm

Kao ona pesma---"kreće se lađa Francuska...." :D
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

PreviousNext

Return to Kafana

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron