Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Fri Aug 25, 2017 12:21 pm

Godinama poštujući ovaj Forum nisam napisao nešto što mi se čini da ima posebno smisla a što bi privuklo barem nešto publike.Nema nikoga ovdje(ima ali se ne žele pokazati)pa ću u tišini napisati što sam zamislio.Da je netko to napisao prije svih mojih iskustava s Triton javno bi priznao oduševljenje.Uvjeren sam da če ljudi ovo pročitati.
Ovdje nema rasprave pa mi je preostalo samo da se mrcvarim sa nekim podmetačko-provokativnim komuniciranjem što mi je moram priznati dosadilo.A ponekad je bilo i zanimljivo.To da ali to je razgradivo gradivo koje nestaje u bespućima vremena i prostora.Trajne vrijednostim nisu u modi.
Dakle svima koji će posjetiti ovaj topic želim zadovoljstvo i ugodnu minutažu.Samo to.Sve ostalo je kemija i fizika.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Fri Aug 25, 2017 12:36 pm

Zainteresirao sam se za Triton koncept prije 25 godina.Imao sam već Triumpha Thunderbirda 650 ali ono drugo presudno važno jedva da sam i znao da se normalno nabavlja na tržištu kao bundeve i kao jogurt.Platiš i imaš.Tu je bio samo jedan mali problem što je bila rijetka roba.Danas rade masovno replike koje nisu ni skupe.One su tehnički dobre ali nemaju u sebi povijesnu i kolekcionarsku dimenziju a da nepričam o originalnosti i autentičnosti.Riječ je dakle o Nortonovom ramu kojeg zovu Fetherbeth.


Image


Ovo je već restauriran fetherbeth korišten na utrkama ali je uski originalan kojeg zovu "slimline".
Last edited by babaos on Fri Aug 25, 2017 1:35 pm, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Fri Aug 25, 2017 1:27 pm

ImageImageImage


Svaki novi pogled na ovaj dizajn je poput novog susreta s dobrim prijateljem.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Fri Aug 25, 2017 1:30 pm

Kad sam kupio prvi slimline u Austriji 2000 g kod british only-a bio sam osjećajno nenormalan.Danas posjedujem tri komada.Kad netko ima tri kod kuće neznači da je puno potrošio nego znači da nije normalan.
Last edited by babaos on Fri Aug 25, 2017 1:42 pm, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Fri Aug 25, 2017 1:34 pm

Dva sata nakon otvaranja teme 14 posjeta u isto vrijeme u 13,33 h.Odlično.Pisat ću s više motiva.Zadovoljstvo je uvijek tu.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Fri Aug 25, 2017 1:38 pm

Nešto o mojoj prvoj fetherbeth akviziciji za početak a onda malo povjesti.


Image
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 8:41 am

Nekoliko godina utrkivanja na staroj originalnoj rami Triumpha nije baš izgledalo dobro.Ni drugi Triumph koji sam nabavio nije imao bolju kako sam očekivao.Ubrzo sam shvatio da to nemože zadovoljiti sučeljavanje sa silom G.Već sam imao fetherbeth na ekranu.Čekao sam samo priliku.Dobio sam informaciju od Tome Buntaka da u British only stoji jedna.Svi nosači posječeni ali na prodaju je.Zagrizao sam odmah.I kupio.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 9:12 am

Zavukao sam ruku u džep ubola me zmija otrovnica i poslao sina i njegovog prijatelja u Austriju po ramu.Imam još račun ali nikad nisam tražio povrat poreza.Dugo se nisam oporavio od ugriza otrovnice.Marinu koji je već vozio redovno i često PH nije se posrećilo da vozi na nortonovoj rami.Stajala je dugo dok nakon svih turbulencija i nesreće nisam polako počeo projektirati novu verziju Tritona.Triton je bio tek izgrađen sa Nourish motorom i išao je kao sotona.Svu je konkurenciju Marin nanizao pa i žvegličevog Nortona koji je svima bio ozbiljan problem.Samo ga vidiš na startu i kasnije u boxu.U Rovinju je Suzukia dvotaktnog tri cilindraša obišao vanjskom putanjom.Marin je exploatirao dobrano stroj.Šaltao je bez kvačila i na utrci u Rovinju pobijedio je ali u box je došao sa mjenjačem u kojem više zupčanici nisu bili za upotrebu.


Image


Fotka je sa treninga na osječkom aerodromu 2000 g
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 10:45 am

ImageImageImage


Triumph 6T rama nekoliko godina prije nortonove.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 10:50 am

Meni je trebalo dosta da si nabavim fetherbeth ramu za utrke a kako je to izgledalo u svjetskim razmjerima i kako se razvijala konstrukcija i kako je izgledao proces uvođenja u primjenu ide u sljedećim prilozima...
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 1:48 pm

Zna se da su prvi moderni ramovi za motocikle nastajali oko 1920 g.a među njima i preteća za garten Gate koji dobiva motocikl international.Sva ta priča ide široko a ako se vratimo Tritonu prvi Triton uopće izgradio je upravo Rex Mc Candless.tijekom drugog svjetskog rata.To znači da ishodišna ideja za Triton nije projektirana na Fetherbethu nego na internationalovom podvozju.Motor je bio trkači Triumph 100.Znači prvi počeci rađanja Tritona događaju se u Engleskoj za vrijeme drugog svjetskog rata.Jasno je svima šta je slijedilo.Norton odma kupuje sva prava jel konstruktor nije bio raspoložen za proizvodnju.Odrekao se time velikih novaca.To što je dobio za prodaju prava bilo mu je dosta.Nažalost.


Famozni konstruktor rame Mc Candless koja u novije vrijeme služi za podvozje Tritonima.


Image
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 2:05 pm

Nedugo nakon kupovine rama u british onlyu moj sin zbog kojeg sva ta ulaganja nastradao je.Nije više mogao voziti.Projekt stoji a ja se nisam mogao konsolidirati.Ipak krećem sa projektom unatoč strašnoj situaciji i strašnim uvjetima.Naravno krećem po nalogu liječnika.I dobro je da je tako bilo.Motocikl je u godini dana funkcionirao naravno sa dječjim bolestima ali funkcionirao.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 2:13 pm

početak i slijedi kronologija...




ImageImageImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 4:28 pm

Prva triumphova rama od 6 T sa kojom smo počeli danas stoji u garaži i čeka milost...nije zakazala.Nije pukla.No nije bila dovoljno kruta.To se nije moglo ispeglati.Kao kolekcionar nisam želio po njoj razbacivat se varovima i stranim željezom.


Image Image
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Prvi 'triton' - Predratni Cafe Racer

Postby babaos » Mon Aug 28, 2017 4:36 pm

Vozili smo sve gradske redovno i grobnik smo forsirali.Išlo je nekako.Ram nije pukao ali blok motora zbog previše snage za nju je pukao na Grobniku na +35 stupnjeva.Na zadnjoj utrci u Rovinju poslije tog Grobnika bili smo opet u formi.Osvojili smo i taj generalni plasman toliko željeni.




ImageImageImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Next

Return to Projekti forumasa

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron