Norton Dominator

Norton Dominator

Postby babaos » Sat Aug 24, 2013 5:15 pm

Pisao sam o otkričima u vlastitoj garaži i sad je konačno pala odluka da to postane jedan zanimljiv motor.Tih 600 ccm nicu u modi jel se veoma teško uklapa u utrkama ali meni to nije važno.Samo da bude tehnički zanimljiv i da je sto posto upotrebljiv.Možda padne i varijanta ST.Vidjet ću-Za sada krećem u akciju za nekim elementima koji nisu definirani.To su Auspusi sa granama i kačenje na Cilindar(orig.matice),Karboši,Kompletan primar i kvačilo,nosač za Alkoš i to bi bilo dovoljno za početak sklapanja.Krenuo sam u akciju i za nekoliko dana većina ovih stavki bit će rješena.Motor kojeg imam nije tip top.Važno je da radilica može da ide.Tu su problem samo štange i klackalice i onda je to baš sve što je potrebno za igranku.Evo nekoliko sličica Dominatora nakon slatkih briga s ostalim djelovima.

ImageImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Dominator

Postby babaos » Sat Aug 24, 2013 5:15 pm

ImageImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Dominator

Postby babaos » Sun Aug 25, 2013 9:07 am

Pregled mašine završen.Mjenjaju se ventili,dosjedi neoštećeni klackalice nedostaju.Navoj za Auspuh odličan.U vanjskom djelu nema oštečenja ili lomova za rekonstrukciju.Rumf područje u dobrom stanju.Blokovi dobri,radilica ok a cilindar i klipovi su u prvoj specijali i to je odslužilo svoje.Nabavljam nove klipove,ventile i klaskalice s podizačima.Trošak oko tristo eurića.
Image
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Dominator

Postby babaos » Sun Aug 25, 2013 9:24 am

Na motor ide mjenjač od Commanda a time sam osigurao rješenje za kompletan primar i kvačilo.To sam sve pregledao i premjerio pa je nakon uspješne kontrole zupčanika na radilici sve definirano.Ne idem ovaj put na belt drive.Ide troredni lanac.Želim to što prije staviti u funkciju a motor ne ide na utrke pa original koncepcija s lancem zadovoljava.Zaštitu lanca imam u dvije opcije.Jedna je Dunstal trkačka a druga original Commando.Dakle za mjenjač kupujem dva zupčanika za drugu brzinu koja je otišla i uz ova nabrojana rješenja rješena je transmisija skoro u cjelosti.Za staviti u funkciju trošak oko trista eura.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Dominator

Postby babaos » Fri Aug 30, 2013 10:57 pm

Mašinu sam kupio prije nekoliko godina na ebay-u i nisam je ni pogledao.Sad je i to odrađeno.Situacija nije ni loša.Radilica,klipnjače i klipovi mogu da idu.Ostalo ćemo rješiti brzo.I bregasta je dobra a to me je brinulo.Glava je za sad u pat poziciji.Moram nabavljati klackalice koje nisu bile u glavi.Blok se nije dao lako rastaviti.Neki šarafi bez grijanja nisu surađivali.Skinuo sam klipnjaču i pregledao radilicu.Premjerio sam ležaji su u prvoj specijali.To je to za sad.



ImageImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Dominator

Postby babaos » Sat Aug 31, 2013 6:32 am

Prva kontrola nije bila dovoljno precizna.Tek nakon pregleda rumf elemenata u drugoj kontroli saznao sam pravo stanje.Vidi se da su imali majstori problema sa rastavljanje.Razbili su rastukli ustvari radilicu sa obe strane.Koljena su dobra ali mora ići na kontrolu i sređivanje rukavaca.Ni ja nisam uspio izvaditi radilicu iz ležaja na polutki za distribuciju.Vjerojatno moram malo zagrijati .Nikad nisam imao sličan problem.Ni lijeva strana bloka nebi se odvojila da nisam prije toga skinuo klipnjaču.Imao sam tu mogućnost jel je između bloka i radilice bilo mjesta za ulazak gedore.Ni to nebi bilo izvedivo da nije nakon sto zavrzlama skinuta rascjepka na šarafu klipnjače.Sve to se izvodilo u neosvjetljenom prostoru između radilice i bloka koji su još bili povezani.Katastrofa.Umalo se nisam odlučio da sjećem klipnjaču pošto zbog klipnjača horizontalno rastavljanje nije moguće.Ispalo je dobro jel je klipnjača dobra.Doima se tako.Još moram premjeriti pesnice.Objasnit ću kasnije foto dokumentacijom a sad samo moram reći da je klipnjača bila zapečena .Mislio sam da je zaribana kad u nekoliko pokušaja nisam uspio to razraditi.Sve u svemu zanimljivo.Najzanimljivije je u ovoj običnoj rutinskoj akciji što je jedan zupčanik distribucije od bakelita a ne od gvožđa.Veoma je neobičan.Nadam se da neću morati rastaviti radilicu prije pokušaja da je odvojim od bloka.Pošto je jedna polutka već odvojena a radilica je na pet šarafa koje uz malo sreće vjerujem mogu popustiti.

Link sa interneta
http://www.youtube.com/watch?v=MyWhD027QlU

I ovaj sa egzotičnim Robinzonom sa duble duplexom na jednoj strani...
http://www.youtube.com/watch?v=BfdRulEnUwQ
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,


Return to Projekti forumasa

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron