Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Mon Jan 04, 2010 12:26 am

Mali Caca wrote:Hvala na lepom i strpljivom objasnjenu ali ja ipak iako sam mladji od tebe i mozda imam manje iskustva.Ipak se nemogu sloziti da klipovi kad su lagani nisi namenjeni za turisticki nacin voznje.Koliko ja znam klipovi su klipovi i kad se proizvede ,a pogotovo u maloj privredi je cilja da isit traje sto duze i da je sto laksi.Naravno vecini majstora to ne znaci nista u zivotu,ali nama je i ponekad svaki gram prevelik.
Ja kad sam vozio svog Bonnevilla 750ccm sa M.A.P Cycle kovanim klipovima i klipnjacama te Johnson Cams motor se vrteo 10,000 obrtaja bez problema ,a koristio sam obrtomer koji je kupljne od L.P.Williamsa.
Samo sam napravio veliku gresku ,a to je sto nisam stavio kovanu radilicu,fabricka radilica je trajala samo 6 trka dok nije pukla.....
A taj Morgo je nekada bio moj,ali Sasa ga je dobio od mene na razmeni nekih delova....

Srecno i ocekujem slike proglesa



Jesi ti mjerio nekad...
Last edited by babaos on Mon Jan 18, 2010 6:48 pm, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Postby babaos » Mon Jan 04, 2010 12:35 am

Marko wrote:
babaos wrote:Ako time nisam izvan teme i ako nije problem prikazao bi rado.


Naravno, bilo bi korisno i interesantno za pogledati! :D



Dobro stavit cu...
Zasto Bary u Avataru?
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Postby Marko » Mon Jan 04, 2010 1:16 am

babaos wrote:Zasto Bary u Avataru?


Dopada mi se cinjenica da nekada vozaci nisu bili masine koje su tu samo da odvoze trku i to je to. Nekada su vozaci imali harizmu, stil, a Barry je klasican primer toga. Nesto kao James Hunt u F1 :D
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Postby Marko » Mon Jan 04, 2010 1:20 am

Mali Caca wrote:Ja kad sam vozio svog Bonnevilla 750ccm sa M.A.P Cycle kovanim klipovima i klipnjacama te Johnson Cams motor se vrteo 10,000 obrtaja bez problema ,a koristio sam obrtomer koji je kupljne od L.P.Williamsa.


Mozes li napisati kakvu si karburaciju imao?
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Postby babaos » Mon Jan 04, 2010 10:25 am

Kakvi poremetio.
Last edited by babaos on Mon Jan 18, 2010 6:41 pm, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Postby babaos » Mon Jan 04, 2010 11:38 am

I rezerva nek se nađe
Last edited by babaos on Mon Jan 18, 2010 6:38 pm, edited 2 times in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Postby Zel99 » Mon Jan 04, 2010 1:07 pm

Kakav tehnički kutak!
Očigledno da nisam promašio temu i pristup projektu. Transparentnost u trkačkom svetu nije uobičajena. Međutim činjenica je da popularnost trka (osim onih na najvišem nivou) stagnira i da treba raditi na tome da se ljudi privuku. Nadam se da smo makar malo na ovaj način doprineli tom privlačenju, jer vidim da je posećenost foruma sada već sasvim solidna.

Dakle galerije i Dinkove i Nikoline su vrlo interesantne pa ček i edukativne.

Što se tiče mog projekta Dinko je pronicljivo utvrdio suštinu. To je niskobudžetna varijanta uz mnogo ličnog angažovanja. Voleo bih da su mi mašinski resursi toliko neograničeni ali istina je negde između.
Cilj mi je da napravim solidno brz motocikl koji neće biti previše osetljiv makar i na uštrb performansi. Naime za naše trke puka snaga motora nije od nalvišeg značaja.
Menjač koji imam je četvorostepeni i nabijati snagu u uskom području visokih obrtaja nije previše pametno. Dinkove fotke govore o osetljivosti radilice a i sam Caca kaže da je takođe polomio. Ja nisam imao takve kataklizmične havarije, ali je polazni materijal bio prilično loš, te sam prelaskom na 750ccm stalno u nekom problemu.
Pokušavam da nađem kompromis između performansi, pouzdanosti i novca, dakle stvari koje su same po sebi kontradiktorne.
Za klipove sam rekao da moraju biti lagani ako se ne vozi turistički. To nikako ne znaši da ne smeju biti lagani ako se vozi polako. Problem je u tome što klipovi od lošeg materijala ne mogu biti lagani i čvrsti. Mala privreda se u ovim krajevima uglavnom bavi lošim materijalima, a mala privreda na zapadu uglavnom ekskluzivom. Tu je suština povremenog nerazumevanja stavova.
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Postby Marko » Mon Jan 04, 2010 1:47 pm

Mali Caca wrote:nadam se da necu poremetiti ovu temu ako postavim par slika svog agregata...


Koju kompresiju je imao tvoj agregat, sa tim klipovima i glavom?
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Postby babaos » Mon Jan 04, 2010 4:55 pm

Mali Caca wrote:
Marko wrote:
Mali Caca wrote:Ja kad sam vozio svog Bonnevilla 750ccm sa M.A.P Cycle kovanim klipovima i klipnjacama te Johnson Cams motor se vrteo 10,000 obrtaja bez problema ,a koristio sam obrtomer koji je kupljne od L.P.Williamsa.


Mozes li napisati kakvu si karburaciju imao?


ja sam gori i bolesniji od babe sta se tice tih stvari pa kad mi je moto englez sve ide englesko Amal MkII 34mm



ta ti je dobra...
Last edited by babaos on Mon Jan 18, 2010 6:36 pm, edited 2 times in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Postby Zel99 » Mon Jan 04, 2010 4:58 pm

Dinko je pitao (ne koristim quote, jer trosi mnogo prostora)

Usisna i izduvna beregasta kod mene imaju samo brojeve otkivka tj 71-0040 usis; 71-0042 izduv. To su navodno samo brojevi otkivaka koji po nekim izvorima odgovaraju profilima 71-1063 (E3134) za usis; odnosno 71-3012 za izduv.(Ko provali sistem u ovom engleskom obelezavanju alal mu vera)
ImageImage
To je najbolje sto sam mogao da uslikam (bolje se vidi na slici nego u ruci). Fabricki faze treba da budu 34-55/55-34 mereno pri 0.5mm zazora.



Uradio sam jednu sliku za komparaciju klipova koji su bili ili ce biti u mom triumphu:

Image

Levo: 71mm 9:1 (kupljeni pre mnogo godina sa serijskim cilindrom)
Sredina: 75.5mm Morgo) pretpostavljam takodje oko 9:1
Desno: 78mm (Suzuki GSX-R 1100) nadam se stepenu 8:1

Izgleda da ce jednog dana klip zvati tanjir s obzirom na napredak dizajna.
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Postby babaos » Mon Jan 04, 2010 5:02 pm

Zel99 wrote:Kakav tehnički kutak!
Očigledno da nisam promašio temu i pristup projektu. Transparentnost u trkačkom svetu nije uobičajena. Međutim činjenica je da popularnost trka (osim onih na najvišem nivou) stagnira i da treba raditi na tome da se ljudi privuku. Nadam se da smo makar malo na ovaj način doprineli tom privlačenju, jer vidim da je posećenost foruma sada već sasvim solidna.

Dakle galerije i Dinkove i Nikoline su vrlo interesantne pa ček i edukativne.

Što se tiče mog projekta Dinko je pronicljivo utvrdio suštinu. To je niskobudžetna varijanta uz mnogo ličnog angažovanja. Voleo bih da su mi mašinski resursi toliko neograničeni ali istina je negde između.
Cilj mi je da napravim solidno brz motocikl koji neće biti previše osetljiv makar i na uštrb performansi. Naime za naše trke puka snaga motora nije od nalvišeg značaja.
Menjač koji imam je četvorostepeni i nabijati snagu u uskom području visokih obrtaja nije previše pametno. Dinkove fotke govore o osetljivosti radilice a i sam Caca kaže da je takođe polomio. Ja nisam imao takve kataklizmične havarije, ali je polazni materijal bio prilično loš, te sam prelaskom na 750ccm stalno u nekom problemu.
Pokušavam da nađem kompromis između performansi, pouzdanosti i novca, dakle stvari koje su same po sebi kontradiktorne.
Za klipove sam rekao da moraju biti lagani ako se ne vozi turistički. To nikako ne znaši da ne smeju biti lagani ako se vozi polako. Problem je u tome što klipovi od lošeg materijala ne mogu biti lagani i čvrsti. Mala privreda se u ovim krajevima uglavnom bavi lošim materijalima, a mala privreda na zapadu uglavnom ekskluzivom. Tu je suština povremenog nerazumevanja stavova.




Naravno da je tako
Last edited by babaos on Mon Jan 18, 2010 6:46 pm, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Postby babaos » Mon Jan 04, 2010 5:17 pm

U pravu si
Last edited by babaos on Mon Jan 18, 2010 6:34 pm, edited 1 time in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Postby Zel99 » Tue Jan 05, 2010 8:35 pm

Ako kazem da sam diplomirao na masinstvu sa eksperimentalnim i teoretskim radom na detonativnom sagorevanju oto motora,
da sam zatim pravio trkacke motore od Yuga do BMW-a u klasi super tourismo (2000ccm 320bhp bez turbokompresora - stepen kompresije cak do 13.5:1)
u koje sam ugra]ivao SCefi performance engine management sistem koji sam tokom rada na masinskom fakultetu u Bgd razvio
i npr. 2002 Goranu Asanovicu pomogao osvajanju titule prvaka na brdskim stazama u najjacoj klasi, a protiv fabrickog BMW-a (uz obaranje rekorda na Lovcenu),
a opet smatram da nije u pitanju jednostavan primer detonacije znaci da imam razloga za to.

Nisam mislio da se hvalim bibliografijom, vec vise da naglasim i analiziram razloge koji su doveli do tako intenzivne detonacije.
Uprosceno gledano smanjis pretpaljenje, smanjis stepen kompresije, sipas bolje gorivo i nema da brines. Ali avaj nije bilo tako.
Temperatura motora je progresivno rasla bez naznaka da ce se u jednom trenutku stabilizovati. Hajde da stavimo hladnjk za ulje.
Super, problem je izgleda resen, pomislio sam posle 5. kruga, kad prvo stidljivo 'ping', a onda sve jace i cesce 'ping ping ping'.
Detonaciju, na zalost, karakterise pozitivna povratna sprega i kad pocne mozes samo da pustis gas inace si gotov.
Parkiram i pogledam na odusci motora (na strani primara) ima previse ulja. Aha, mislim, puma za povrat ulja je crkla i motor se potopi uljem.
U pravu sam, pa servisiram pumpu (razbusim sa 12.7 na 13mm i napravim novi klip. Eureka, pobedjujem lako na Huji, ali pri kraju trke ozareno lice mi kvari povremeni 'ping'.
Boga mu, kako ce biti u Vrscu gde se dugo drzi pun gas i nema da fali. Kada je pocelo, uzrujan, resio sam da istestiram, tj. drzim gas dok ne pukne,
pa da otvaramo i gledamo sta ima unutra. Sreca da je motor stao, jer da je jos malo radio verovatno bi se istopio.
Dakle temperatura je problem, jer onda pocinje lancana reakcija. Posto je karburacija OK, a i pretpaljenje se nije pomerilo, nesto drugo je dovelo do detonacije.
Kada sam malo bolje pogledao delove primetio sam da sa donje strane cela klipa ima mnogo sagorelog ulja (Motul 7100 20w50 - ovde se nije stedelo).
Ovaj klip ne moze da se ohladi, a hladi se preko ulja i najvise klipnih prstenova. Posto je sve vec otislo do djavola, uzmem testeru i lagano uzduz na 180 stepeni
isecem hilznu ne bi li sacuvao cilindar za sledeci pokusaj. Tada sm video da spoj hilzne i cilindra u gornjoj zoni znacajno potamneo.
Dakle transfer toplote je definitivno slabiji nego kod monolitne konstrukcije i nije iskljuceno da kod opterecenog motora postaje kritican.
Tako sam se i resio za 78mm klipove, jer nisam zeleo hilznu.
Ne znam samo kako cu, u slucaju da mi se problem ponovi, da opravdam ovo pametovanje. Ipak zelja da podelim golgotu bila je jaca od majstorske sujete,
tako da je manje vise ovo kompletna prica o mom T120-750 do sada.
Last edited by Zel99 on Tue Jan 05, 2010 8:59 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Postby Zel99 » Tue Jan 05, 2010 9:35 pm

Mislim da mi motor najbolje ide bas sa fabrickim zupcenjem (prema markerima). Naime gurao sam usisnu bregastu i za ceo zub napred(veci lift u SMT) i onda je motor veseliji u visim obrtajima ali gubi elasticnost. Posto ja imam cetvorostepeni menjac to je bilo kontraproduktivno.
Medjutim u zupcanicima bregaste se krije tajna zupcenja, ko ima strpljenja i nerava da sve proba. Naime imas u njemu tri proreza za klin koji nisu tacno na 120 vec pomerene za trecinu zuba, tako da je rezolucija za zubljenje znatno (i dovoljno) usitnjena.

Vezano za zupcenje ja volim da koristim parametar koji se zove peak lift tj ugao u odnosu na SMT na kome je lift maksimalan. On je uopsteniji i moze da se koristi bez mnogo zbrke kada je trajanje (duration) lifta razliciti.
Generalne preporuke za peak lift su sledece cca 110 stepeni za usis i izduv za bregaste ciji je duration do 280 i ako nemas trkacki menjac.
Najagresivnije zupcenje koje sam do sad radio je npr za BMW ST 2000 (motor od 318iS) ciji je duration usisne preko 300 gde je peak lift bio 100 do 102 za usis i cca 104 za izduv.
Poznaje se po tome sto motor 'laje' na usisu kada se turira.

Ako te interesuje imam negde zaturen fajl u excellu gde mi je citava biblioteka profila trkackih bregastih (mahom od auto motora)
koje sam ja licno snimio jer sam tako spremao podatke za zupcenje mom dobrom prijatelju Zoranu Kastratovicu (inace sampionskog automobiliste).
Nije mi na ovom racunaru i kad se budem vratio u firmu posle praznika ako zelis poslacu ti ga e-mailom.
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Postby Zel99 » Tue Jan 05, 2010 11:03 pm

Mislio sam da sam bio jasan, ali izgleda da nisam. Pokusacu ponovo:
Zupcanik na bregastoj na triumphu ima 50 zuba. Posto ciklus motora ima 720 stepeni to znaci da jedan zub noisi 14.4 stepena sto je slazemo se mnogo. Posto su prorezi za klinove pomereni za trcinu mozemo rezoluciju dobiti na 4.8 sto i nije tako lose.
E sad, da bi znali sta je najbolje za motor trebali bi svaki put odredjeni setup poterati na dinamometar.
Posto ja to nisam uradio i pravo da ti kazem ne znam ko je jos osim Dinka ispada da si potpuno u pravu kada kazes da nisam posvetio paznje zupcenju.
Zato sam i upotrebio fabricko zupcenje, a iskreno da ti kazem prema liftu u SMT s obzirom na iskustvo koje imam i ne izgleda mi lose. Senzori pritiska u mojoj zadnjici nisu klase preciznosti potrebne za napomenutu rezoluciju, pa posto testiram na gas u livadskim uslovima ovaj put nisam hteo da se pravim pametan
Ne znam da li si ti imao takav pristup i ako si utvrdio sta je dobro zupcenje mora da si dva dana neprekidno visio na dinamometru sa gomilom alata i kilogramom zaptivne mase.
Nisam imao nameru da te uvredim kada sam ti ponudio fajl, vec sam pomislio da ti moze biti od koristi posto vozis moderan motocikl (D675). A u njemu su podaci za setup motora koji je pre nekoliko godina vozen na WTCC. Ne znam sta ima bolje, F1, ali to nemam.
Ne mislim da je skola presudna i moj spomenuti prijatelj Kastratovic ima zavrsenu srednju Teslu, pa je genija za automobile
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

PreviousNext

Return to Projekti forumasa

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests

cron