Norton Commando 1971 g. projekt

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby Zel99 » Wed Jun 30, 2010 9:08 pm

babaos wrote:Iznenađuješ me.Pa nisi ti oldtajmeraš ortodoksni.Sve original.Ako jesi onda posloži Bonevilla u originalno stanje i šaraj po ralyima i susretima.Pa i ti mjenjaš i poboljšavaš.To rade i ovi koje si komentirao.Ovi jure pa o trkama je riječ.Ovi mjenjači služe svrsi i kažu da šaltaju strašno i bez straha da neće izdržati.Neznam o čemu stvarno govoriš.Pa ti ljudi dole u južnoj hemisferi voze jako brzo.Pa nema tih djelova više po trafikama.Prave se novi.Ali ne replike nego poboljšani što je čini mi se smisleno.Voze cupove,utrke,prvenstva,svjetske kupove i jure.Voze daytonu i kad bi to pokušao ti voziti sa original mjenjačem na šta bi to igledalo.
A što se tiče mjenjača kojeg češ napraviti dajem si za pravo komentirati ako nemaš protiv.Nema šanse.Bio bi to dvoboj sa Vjetrenjačom.Ako ga i napraviš koštat će te više nego da ga kupiš kao gospodin kod konstruktora ili firme koji imaju 50 godina ozbiljnog iskustva na tom području.


Naprotiv, ovo sam vise rekao da bih video reakciju jer sam imao utisak da je moj projekat Triumpha sa Suzukijevim klipovima kod nekih izazivao nevericu a mozda i podsmeh. Ipak to radi iako ima mnogo iznudjenih resenja koja se nisu imala kopirati ni od koga.
Inace, razmisljao sam ranije o kovanim klipovima, o tome da napravim nove klipnjace itd.itd. Mozda jednog dana kada budem imao vise vremena. Ne marim ja za isplativost rada jer unapred znam da toga nema, ali u odredjenom momentu ipak se pitam da li imam precih poslova . Priznajem, sto mi u bajkerskom smislu ne sluzi na cast da ipak imam potrebu da oko nekih stvari kalkulisem.
I pored toga moras priznati da nemas mnogo boljih sagovornika i o vecem broju tema istomisljenika od mene.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Wed Jun 30, 2010 9:49 pm

Čast mi je.Ruku na Srce Ipak to je tvoje područje a ja sam samo slikar...,
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby Zel99 » Wed Jun 30, 2010 10:13 pm

babaos wrote:Čast mi je.Ruku na Srce Ipak to je tvoje područje a ja sam samo slikar...,


Nemoj sad da se posipas pepelom. Sta mislis da sam ja pokazao svoje radove iz likovnog!?
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Thu Jul 01, 2010 9:24 am

ha,ha, odlična korelacija...,
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Thu Jul 01, 2010 6:17 pm

Ja imam Commanda i nije loš ali ovome skidam kapu...


Ala Verda 850-Norton Commando Laverda hibrid



ImageImageImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Wed Jul 07, 2010 10:45 am

I ovome...,



ImageImageImage
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Fri Jul 09, 2010 10:25 am

Nikako na zelenu granu sa mijenjačem Qaife...,Noćas do kasno,probali smo šaltat na stolu ali brlja...,otišli smo kući frustrirani.



Image
Image
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby Zel99 » Fri Jul 09, 2010 11:10 am

Budi odredjeniji, sta znaci to brlja?! Plocu krivulja za viljuske mozes sada rucno da pozicioniras. Ako je to OK, verovatno postoji problem sa pogonom ploce sto bi ipak bio "spoljni" problem.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Fri Jul 09, 2010 11:22 am

Eh da si mi sad tu.Sad bi na licu mjesta tebe trebao kao smrznut sunce.Mirko je na nekom susretu i mislim da je među poraženima.Idemo poslije ručka staviti to gvožđe u drugo bolje kučište. ploča i nazubljena poluga koja ju pogoni imaju lufta.To čemo uraditi pa ako ostane isto onda si valjda u pravu.Viljuške su nam na oko kao i ostalo ok.Neznam.Javim se poslije 5h šta je bilo...,

Nakon mjenjača(zupčanika)idu dva dekla.Pokušat ćemo bez vanjskog upravljati mjenjačem.Možda se pojave signali.Vanjske poluge jesu kratke.Commando ima dugačku polugu za šaltanje(dva puta dužu).I to ćemo istražiti.Stavit ćemo direktnu polugu potrebne dužine.Sad kad si rekao djeluje mi logično razmišljanje o polugama izvana.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Fri Jul 09, 2010 7:52 pm

Kučište mjenjača na Nortonu smo ispraznili i premjestili u drugo kučište od Commanda.Bolje je u čaurama u kojima se nalaze birač i ploče za viljuške.Osim toga bolja je situacija na izlazu na primar.Ležaj je fiksan dok to nije bilo tako dobro u nortonovom kučištu.Sastavili smo i sa blokom u Škrip.Simulacija šaltanja ovaj put bila je dobra.I mislimo da će biti još bolja kad se osovina bude vrtila u vožnji...,Sad to ide na motor i test na Aerodromu.Jako sam zabrinut jer nemam rezervni mjenjač te kvalitete.Plan je četiri brzinski nortonov za rezervu.


[img=http://img16.imagevenue.com/loc342/th_96595_P4270108_122_342lo.JPG][img=http://img261.imagevenue.com/loc165/th_96598_P4270109_122_165lo.JPG][img=http://img260.imagevenue.com/loc391/th_96601_P4280113_122_391lo.JPG][img=http://img120.imagevenue.com/loc541/th_96603_P4280115_122_541lo.JPG]
[img=http://img17.imagevenue.com/loc178/th_96607_P4280116_122_178lo.JPG][img=http://img211.imagevenue.com/loc682/th_96610_P4280117_122_682lo.JPG]


border="0"></a>
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby Zel99 » Fri Jul 09, 2010 9:10 pm

situcija nije uopste tako losa jer se caure daju lako srediti. Treba samo da se obrati paznja na upravnost pri zameni koko bi sve bilo tamo gde treba. Loctite moze da sanira kuciste lezaja. Nisam video mehanizam biraca i ne poznajem Nortonov sklop. Mozda i njemu treba sitna paznja i sve ce ici kako treba.
Pilotu kupi gumeni prsten za treniranje stiska sake i objasni mu da je to jeftinije od kandzi tj. zupcanika i viljusaka.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Sat Jul 10, 2010 8:20 am

Zel99 wrote:situcija nije uopste tako losa jer se caure daju lako srediti. Treba samo da se obrati paznja na upravnost pri zameni koko bi sve bilo tamo gde treba. Loctite moze da sanira kuciste lezaja. Nisam video mehanizam biraca i ne poznajem Nortonov sklop. Mozda i njemu treba sitna paznja i sve ce ici kako treba.
Pilotu kupi gumeni prsten za treniranje stiska sake i objasni mu da je to jeftinije od kandzi tj. zupcanika i viljusaka.
io


Ovo bo on trebao pročitati.No zna on to ali onda nema rezultata.Dogovorit ćemo to nadam se.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby Zel99 » Sat Jul 10, 2010 11:28 pm

Bez sale tvrdim da su razlike u vremenima po krugu sa saaltanjem bez kvacila i sa njim kozmeticke prirode. O tome mogu pricati samo vrhunski vozaci na velikim takmicenjima, koji raspolazu i uredjajem za saltanje bez pustanja gasa.
Drugo je ako je kvacilo pretvrdo a kondicija slaba. Zasto onda ne saltati bez kvacila samo kada je nuzno.
Treba znati da brzina saltanja najvise zavisi od zamajnih masa na motoru, odnosno od brzine pada broja obrtaja pri popustanju gasa. Zato dvocilindras nikad ne moze tako brzo i glatko da salta kao cetvorocilindras. Naravno u tom smislu i close ratio pomaze, ali nije svemoguc.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby babaos » Wed Jul 14, 2010 9:18 am

Test mjenjača Qaife uspio.Vožnja samo po pravcu oštro svih pet gore i svih pet dole.Predstoji vožnja za vikend na stazi da se i to vidi pa može konačna ocjena.Mislimo da još treba probati sa guščim uljem i drugim Plungerom(zbog komocije pri šaltanju).Sonst ist alles kla...,



Image
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Norton Commando 1971 g. projekt

Postby Zel99 » Wed Jul 14, 2010 9:34 am

babaos wrote:Test mjenjača Qaife uspio.Vožnja samo po pravcu oštro svih pet gore i svih pet dole.Predstoji vožnja za vikend na stazi da se i to vidi pa može konačna ocjena.Mislimo da još treba probati sa guščim uljem i drugim Plungerom(zbog komocije pri šaltanju).Sonst ist alles kla...,



Image


Ja sam sipao multigradno ulje kao za menjace modernih automobila, racunam zupcanik je zupcanik, pa ako je tehnologija ulja napredovala na svim podrucjima ne vidim da ne bi trebala biti bolja i za menjace.
I ja mislim da stavim meksi set za plunzer, jer ako kandze drze kako treba viljuske treba da su rasterecene.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

PreviousNext

Return to Projekti forumasa

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 139 guests

cron