Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Fri Feb 26, 2010 10:12 pm

:naughty:
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Sat Feb 27, 2010 11:32 am

Zel99 wrote:
Osiguranje hilzne 1.jpg
Osiguranje Hilzne 2.jpg
Evo dodatnog osiguranja hilzne pomocu zavrtnja M6. Sada imam Orgo.
Posto je hilzna kratka i pored solidnog preklopa, a uz zabrinutost Malog Cace u sigurnost spoja, uradio sam da primirim leptira u stomaku.




Glava šarafa baš i netreba ulaziti u materijal.Mora se uvrnuti Loctiteom a nemože se osiguravati mehanički(žica).Moj komentar je više teoretske naravi...
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby Zel99 » Sat Feb 27, 2010 8:35 pm

babaos wrote:
Zel99 wrote:
Osiguranje hilzne 1.jpg
Osiguranje Hilzne 2.jpg
Evo dodatnog osiguranja hilzne pomocu zavrtnja M6. Sada imam Orgo.
Posto je hilzna kratka i pored solidnog preklopa, a uz zabrinutost Malog Cace u sigurnost spoja, uradio sam da primirim leptira u stomaku.




Glava šarafa baš i netreba ulaziti u materijal.Mora se uvrnuti Loctiteom a nemože se osiguravati mehanički(žica).Moj komentar je više teoretske naravi...

Da sraf ne bi usao peduboko povrsina ispod glave srafa mora biti poravnata. Posto je tamo zbog ispisa MORGO bilo reljefno, morao sam da upustim makar malo. Inace vise verujem lepkovima nego zici, a i zasto da nesto strci kada ne mora. Ne verujem da bi sraf ovde krenuo i bez lepka, vec je lepak potrebniji kao zaptivac.
Nadam se da cu sutra uzeti malo alat u ruke.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Sat Feb 27, 2010 9:25 pm

Zel99 wrote:
babaos wrote:
Zel99 wrote:
Osiguranje hilzne 1.jpg
Osiguranje Hilzne 2.jpg
Evo dodatnog osiguranja hilzne pomocu zavrtnja M6. Sada imam Orgo.
Posto je hilzna kratka i pored solidnog preklopa, a uz zabrinutost Malog Cace u sigurnost spoja, uradio sam da primirim leptira u stomaku.




Glava šarafa baš i netreba ulaziti u materijal.Mora se uvrnuti Loctiteom a nemože se osiguravati mehanički(žica).Moj komentar je više teoretske naravi...

Da sraf ne bi usao peduboko povrsina ispod glave srafa mora biti poravnata. Posto je tamo zbog ispisa MORGO bilo reljefno, morao sam da upustim makar malo. Inace vise verujem lepkovima nego zici, a i zasto da nesto strci kada ne mora. Ne verujem da bi sraf ovde krenuo i bez lepka, vec je lepak potrebniji kao zaptivac.
Nadam se da cu sutra uzeti malo alat u ruke.



Ja svoje imbuse na tom mjestu povremeno provjeravam i nikad nista.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby Zel99 » Wed Mar 03, 2010 10:30 am

Mali Caca wrote:najbolja bobina za tebe bi bila sa novog Bonnevilla kojai ma otpor samo 0.6 oma.Tako da bi minimalno oprerecivala elektronsko paljenje.4V bobinu nisam nasao u ovom obliku sem onih koji se koriste u obliku lulice i koje se direktno kace na svecicu.Sto ne znaci da ih nema i da nisu napravljenje,ali nikada nisam cuo da nkeo koritis 4V bobinu makar ovde.Samo zato sto 6V bobine bi trebale dase menjaju svake 3 sezone.Pa zamisli koliko bi trajale boboine od volata.
Ali ovo sa 0.6 oma otrporom je njabolje za Micro Digital Boyer (crvena kutija),ako koristis crnu kutiju korositi 3.0 ili 5.0 bobine(jednu sa dva izlaza) ili dve sa po jednim izlazom ali da obe budu maksimalno 5.0 oma kad se zbroje(li svaka po 2.5 oma)
61 om je otpor na razvodnoj ploci od elektronskog paljenja za T150


Reci cu ti zasto pitam.
BSA rocket 3 Saleta Petkovica ne radi kako treba. I on zna Toma te je BSA na neki nacin kopirao od njega. S obzirom da znam motor, da sam ga cuo, cak i vozio protiv njega po mom misljenju on ne ide ni priblizno kako bi trebao.
Nisam nista radio na tom motoru, ali sam pricao sa Saletom koji se tu dosta mlatio sa karburatorima, svecicama itd. Moj utisak, sto bi se reklo na uvo, je da paljenje zakazuje na visokim obrtajima, i to vec preko 7000rpm. Prvo jenjava (sporo puni), a kasnije i cujno trokira. Sto je u visem stepenu prenosa sve je pojava izrazenija, jer zbog veceg opterecenja sve traje duze.
Uvo sam prilicno navezbao kada sam u pocetku sa Kastrom radio na Yugicima i gde se pokazalo da serijske elektronike definitivno nemaju dobre performanse. Cim povecas stepen kompresije(serijski je bio 9, a dozvoljeni za trke 11),a preko 6500rpm snaga je sa obrtajima progresivno padala. Razvodnik je morao da se zadrzi znaci i 1 bobina. Resenje su bili stari Fiatovi razvodnici sa platinama i povecim bregom za otvaranje istih. Smanjivanjem zazora platina smo povecali Dwell, stavili smo elektronizirano paljenje da rasteretimo platine i nisko omsku bobinu (oko 1 Ohm umesto 3-4 Ohm koliko ima serijska). Rezultat je bi dramaticno bolji narocito na najvisim obrtajima i covek je na prvoj trci zaradio pol poziciju.
Tada sam istrenirao uvo i shvatio da je paljenje ma koliko prosto izgledalo jedna vrlo bitna i osetljiva stvar. Tada sam takodje prestao bezrezervno da verujem svemu sto se prodaje. Zbog toga sam svojevremeno napravio probni sto za sistem paljenja kojim smo testirali sve sto napravimo.
Sam Boyer kaze da tri cilindar traze 4V bobine, a Sale ima 6V kao sto si i ti rekao za Toma. Vrlo je diskutabilno sta zanci 4V, a sta 6V. Ja mislim da je razlika samo u otporima i da u stvari zbirni otpor ne sme biti manji od cirka 5 Ohm. Verovatno zato sto izlazni tranzistor starog Boyera ne moze da podnese jacu struju.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Wed Mar 03, 2010 1:48 pm

Odlično je što si potegao temu o saletovoj BSA.Osim toga ovaj post si uputio na pravu adresu(dali po saletovom nagovoru?).Nikola ponešto zna o tome.Vidjet ćeš da će njegov odgovor kojeg djelomično mogu naslutiti ima i neku uvjerljivost.Razgovarali smo o tome a i ja sam gledao i slušao taj BSA nemoćan da ostvari što bi morao.Nakon toga i ja imam svoje mišljenje o tome.U svakom slućaju bit će zanimljivo to što će Nikola kazati ako se odluči napisati.Preporučam čitanje nikolinog posta.Pričekajmo...
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Wed Mar 03, 2010 6:47 pm

Toliko sam vremena proveo na jebenim forumima na sve strane.I na ovom prilično dugo vremena.Isplatilo se je.Ovaj nikolin tekst je iznimno zanimljiv i svima nama može poslužiti kao dobra pouka.Meni je ovo sve što je napisao kvalitetan stručni osvrt na zanimljivu problematiku.I inače Nikolu cijenim jer svaki dan masti ruke na englezima i vozi utrke na englezu.Ovako iskreno,kvalitetno i beskompromisno razmišljanje još više me uvjerava da nije sve sivo u životu i da uvijek ima nade za bolja rješenja.


:flags-canada:
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby feniks » Wed Mar 03, 2010 7:37 pm

U prevodu,koliko para toliko muzike. :D
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Wed Mar 03, 2010 9:34 pm

To da! no ovo je je spacijalna situacija.Sale ima strasan model engleskog motora koji je radjen po uzoru na svjetski poznat uzor(Tom Melon).Motor mu neradi.Svi su vec upoznati sa problemom od Osijeka,Sombora,Subotice,N.sada,Beograda,Vrsca,Rijeke,Budimpeste,Vancuvera.Gledao sam muke tantalove u Budimpesti na Hungaroringu i isto na Grobniku.Bilo je svega.Mislio sam tada da se sale malo gubi ali sad mislim da znam kako se uvalio u probleme.Isto tako mislim da je i njemu pun kufer toga pa da ce konacno i rijesiti taj motocikl.Sve sam vidio uzivo dakle pa i to kad ga je u nastupu bijesa sutnuo na beton i razbio-ogulio a motor nista nije bio kriv. :violence-smack:
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby feniks » Wed Mar 03, 2010 11:36 pm

babaos wrote:To da! no ovo je je spacijalna situacija.Sale ima strasan model engleskog motora koji je radjen po uzoru na svjetski poznat uzor(Tom Melon).Motor mu neradi.Svi su vec upoznati sa problemom od Osijeka,Sombora,Subotice,N.sada,Beograda,Vrsca,Rijeke,Budimpeste,Vancuvera.Gledao sam muke tantalove u Budimpesti na Hungaroringu i isto na Grobniku.Bilo je svega.Mislio sam tada da se sale malo gubi ali sad mislim da znam kako se uvalio u probleme.Isto tako mislim da je i njemu pun kufer toga pa da ce konacno i rijesiti taj motocikl.Sve sam vidio uzivo dakle pa i to kad ga je u nastupu bijesa sutnuo na beton i razbio-ogulio a motor nista nije bio kriv. :violence-smack:



Da,znam za njegove probleme sa motociklom,ali opet se vraćamo na moj predhodni post. :roll:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby Zel99 » Wed Mar 03, 2010 11:48 pm

Mali Caca wrote:
babaos wrote:To da! no ovo je je spacijalna situacija.Sale ima strasan model engleskog motora koji je radjen po uzoru na svjetski poznat uzor(Tom Melon).Motor mu neradi.Svi su vec upoznati sa problemom od Osijeka,Sombora,Subotice,N.sada,Beograda,Vrsca,Rijeke,Budimpeste,Vancuvera.Gledao sam muke tantalove u Budimpesti na Hungaroringu i isto na Grobniku.Bilo je svega.Mislio sam tada da se sale malo gubi ali sad mislim da znam kako se uvalio u probleme.Isto tako mislim da je i njemu pun kufer toga pa da ce konacno i rijesiti taj motocikl.Sve sam vidio uzivo dakle pa i to kad ga je u nastupu bijesa sutnuo na beton i razbio-ogulio a motor nista nije bio kriv. :violence-smack:


100 ljudi 100 cudi

100 zena 200 sisa.
Nisam ovo pisao na Sasin nagovor.
Vozio sam prvi Triumph (6T iz 1961) sa glavom Bonnevilla. Tada sam bio siroti deckic koji je kupio Triumpha u ves korpi jer nije imao para za nekog Japanca. Karburatore nisam imao pa sam stedeci od uzine (tad nisam imao 100+kg) kupio dva nova Jikov-a od Jawe 350. Da ne verujes osim muka sa podesavanjem lera to je radilo preko ocekivanja. Motor je dimio, klaparao, ali je i kidao lance koje sam nabavljao sa ujakovog kombajna. Paljenje je bio preradjeni razvodnik od Peglice (fiat 126p), ali posto nisam imao dobar alternator nekako sam pribavio Lucas magneto od T120 kako bi izbegao nocnu gurku sa ishlapelim akumulatorom. U oba slucaja taj dresh od Triumpha (sad ga Janic iz S.Kamenice kastomizuje) je trosio ulje vise od Wartburga, ali je uvek mogao bar 100mph.
Kraletova Honda CB 450k je proradila tek kada sam uradio intervencije na paljenju. Morao sam da napravim cak i probni sto jer je skepsa svih oko mene bila tolika da ni sam u sebe nisam imao dovoljno poverenja. Ne radi ona jos uvek kako bi trebalo (mnogo prostora oko mehanike jos ima), ali ona vec pocinje da lici na motocikl. Nadm se da ce i on postaviti svoj projekat kao temu, pa cemo tamo priloziti slike i snimke.
Voleo bih da Sale napravi svoju BSa kako tako, jer njemu nedostaje jos 30-40% snage. To je nesto sto dovodi u pitanje regularnost rada motora. Mislim da njegov motor trenutno ima manje snage od serijskog. Da je stavio oklagije umesto bregastih to ne bi bilo tako lose.
Napomenucu samo da je Krale kupio za lepe pare od nekih Amera bajagi original bobine za Hondu (vizualno i jesu) koje su radile samo na leru. Platine, kondenzatori su bili novi tj kupljeni negde u Nemackoj. One su i sad na motoru i rade OK.
Hocu da kazem da je dovoljno da samo jedna karika u tom lancu zakaze i da sve ode dodjavola. S druge strane sve te komponente u odnosu na klipove, bregaste, ventile, klipnjace su dzaba, a najcesci su uzrok loseg rada motora.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby feniks » Thu Mar 04, 2010 9:18 am

Da,upravu si ja sam se slatko nasmejao,svaka čast. :lol: :lol: :lol: Moje mišljenje je,kao što sam pomenuo i prije,da se sve svodi na finansije,ali ima tu još nečega što nisam pomenuo,a to podrazumeva poznavanje osnovne tehničke kulture,kada je u pitanju o ovome što sada pišemo.Jednom rečju, veoma mnogo takmičara,pa i profesionalnih mehaničara,izmišlja toplu vodu,a ona odavno postoji.Znaš,većina nas misli da je mnogo pametnija od samih konstruktora,mislim da je to osnovni problem i to je na prvom mestu,pa posle finansije.(da ne grešim dušu čast izuzetcima.).Dakle dok ne promenimo kulturu i pristup stvarima,pa prihvatimo redosled kojim se postupa,i radimo što manje eksperimenata u kojima su glavni glumci "zmije",dotle će mo imati probleme za koje niko nije čuo,do nas samih. 8)
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Thu Mar 04, 2010 11:00 am

Ma kakvi smijanje.Prvi put nesmije mi se i želim do kraja ozbiljno razgovarati a svi znate da volim žacnut.Rado bi svu ovu diskusiju vidio u posebnoj temi pod nazivom "BSA bay Sale" jer bit će tu još svega.Tvoja priča o Alkošu je upravo nevjerovatno moguća istina.Na prvi pogled banalnost ali nije tako.To iskustvo posjedujem i ja.Problem nikako nisam mogao odkloniti i na kraju preostalo je samo Kontrola Alkoša.Imao je savijenu čeliju.Od tada postolje je na gumama i traje a motor ne prekida.
I sad ilustracija istog slućaja kod jednog austrijanca.Vozi Nortone na utrkama i slućajno poznaje jednog prijatelja iz Zagreba koji je vozio auto utrke.Priča mi taj prijatelj o strašnom Commandu od 1000 ccm(Maney kit) ali da permanentno ima problema i trokiranje.Odmah mi je sinulo.Simptomi isti moji i oni o kojima govori Nikola.Ja poručim da prekontrolira Akumulator.Tako je učinio.Pošalju mi mail sljedećeg sadržaja:"Skidamo kapu pred iskustvom".Živa istina.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby feniks » Thu Mar 04, 2010 11:07 am

Oho ho,vidi Babaosa,novina u rukopisu... :D
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Triumph T120R 1968 - Treci Zivot

Postby babaos » Thu Mar 04, 2010 11:12 am

feniks wrote:Da,upravu si ja sam se slatko nasmejao,svaka čast. :lol: :lol: :lol: Moje mišljenje je,kao što sam pomenuo i prije,da se sve svodi na finansije,ali ima tu još nečega što nisam pomenuo,a to podrazumeva poznavanje osnovne tehničke kulture,kada je u pitanju o ovome što sada pišemo.Jednom rečju, veoma mnogo takmičara,pa i profesionalnih mehaničara,izmišlja toplu vodu,a ona odavno postoji.Znaš,većina nas misli da je mnogo pametnija od samih konstruktora,mislim da je to osnovni problem i to je na prvom mestu,pa posle finansije.(da ne grešim dušu čast izuzetcima.).Dakle dok ne promenimo kulturu i pristup stvarima,pa prihvatimo redosled kojim se postupa,i radimo što manje eksperimenata u kojima su glavni glumci "zmije",dotle će mo imati probleme za koje niko nije čuo,do nas samih. 8)




Malo si prestrog.Jebiga pa nismo mi roboti.Ide se često po nekonvencionalnim kriterijima.Odluke su nevjerojatne ali upravo to je zanimljivo i intrigantno.Zanima me kakvi će pristup imati Roboti kad budu radili ovo što mi radimo.Kad bi bili dosljedni tvojoj tezi nebi uopšte to radili jer to se radi već 100 godina pa je to teški anakronizam.Mi bi trebali sklapat sebi male letilice s obzirom na razvoj tehnologije.Ali ne.Vozimo staro gvožđe.I mehaničarimo kao oni prije 100 godina.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

PreviousNext

Return to Projekti forumasa

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron