AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby baba zaneti » Fri Feb 10, 2012 4:20 pm

Posto planiram da vam se pridruzim na takmicenju u klasi open specijal , zanima me sta je dozvoljeno od prepravki na motociklu. yamaha rd 350 vpvs 1984. KAO NPR, AUSPUH. KARBURATORI VESANJE. . KOJE SU GRANICE. ? ILI JE DOZVOLJENO MASTI NA VOLJU? :idea: :idea: :idea: :?: :?: :?: :o
User avatar
baba zaneti
 
Posts: 437
Joined: Fri Nov 04, 2011 9:57 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby petko13 » Fri Feb 10, 2012 8:32 pm

Pozdrav Baba Zaneti,
na stranici Moto Saveza Srbije imas pravilnik takmicenja koji regulise samo okvirno sta se moze na motociklima prepravljati ali je sve dosta nejasno i nedoreceno. Mogu ti reci da mozes da koristis sve sto je bilo pravljeno za tvoj motor pre 31.12.1984. Za ono sto je opste poznato i sto svi znaju nema problema ali za ono sto je egzoticno i nepoznato sirokim krugovima spremi dosta verodostojne dokumentacije da te odbrani u slucaju protesta na motocikl. Posto je, sto se tice dvotaktnih motora do tih godina sve vec bilo manje vise poanato to sledi zakljucek da mozes koristiti sve tehnicke prepravke koje ti originalna resenja na tom modelu omogucavaju. NPR ne mozes staviti roto diskove kad je originalno motor radio sa lamelama na usisu ali mozes koristiti vece karburatore, itd. Inace tvoj motor je konkurentan za podijum i serijski samo olaksan uklanjanjem opreme za drum , laksim izduvom i slicno. Moj savet bi bio , ne zaleci se puno u pocetku, napravi zdrav serijski motor sa dobrim kocnicama i trkackim gumama pa ces videti tacno sta ti treba menjati kako vreme ide. Radi vise na sebi kondiciono i na tehnici voznje, tu je napredak najveci. Pozdrav za sada. Petko 13.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby Zel99 » Sat Feb 11, 2012 10:05 am

Sale daje dobre savete. Na sajtu MSS-a je proslogodisnji pravilnik (pri cemu su i stranice izmesane). Nadam se da ce Stanko proslediti pravilnik za 2012. i da ce ubrzo biti objavljen na sajtu MSS-a. Pravilnik za Open specijal je vrlo komotan, ali moja opservacija slike tvoje Yamahe je da "up-side down" vila ne bi trebala da bude na motoru.
Ideja je da tehnicka regulativa bude sto manje opterecujuca, prvenstveno radi smanjenja troskova spremanja motocikla. Opet vremenski period komponenata treba da obezbedi da ovo ipak budu trke klasika. Po meni je narocito bitan vizuelni momenat jer je ocigledan cak i za one koji nisu mnogo u materiji.
"Unutrasnjost" agregata je liberalizovana jer je iracionalno da tehnicka komisija moze da isparati eventualne priogovore. Ako pratis gradnju klasika na zapadu, videces da reprlike motocikala cuvaju autenticni izgled motocikla iz perioda, a neretko ces unutar mora naci titanijumske klipnjace, kovane klipove(kao iz F1) nikasil cilindre itd.itd... :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby stanko61 » Tue Feb 14, 2012 5:30 pm

vec sam mu odgovori preko sekretara MSS jer je i tamo postavio pitanje za taj motor,, motor mora odgovarati i komponentama i izgledu iz tog vremena tj pre 84 god,, za MK Open Specijal,, dakle naopake viljuske ne odgovaraju to dobu i takav motor ne moze da ucestvuje u takmicenju MK,, osim toga ima tu jos i pitanje kocnica i tockova a o tome posle jer u pismu nisam bas najbolje razumeo,,
sutra je sastanak UO MSS i Beogradu i nadam se da ce pravilnik biti potpisan takodje i kalendar pa ga objavljujem i ako treba pojasnicemo sve detalje
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby baba zaneti » Wed Feb 15, 2012 12:35 am

Hvala Stanku na odgovoru iz centrale MSS. razumeo sam da nemoze da se vozi viljuska nove generacije .Posto nemam nikoga u Kragujevcu da pitam u vezi moto klasika i sve na motociklu sredjujem sam, vama se obracam za savete i pravila iz pravilnika da nebi dosao u situaciju da se pojavim na Batajnici 28 aprila i da mi motor ne prodje tehnicki prijem . Zanima me koje zicane tockove mogu da stavim na motor.? na primer tockove od nekog super moto motocikla kao sto je stavio kolega na zeleni kawasaki? Dali mogu da stavim pumpu za kocnice od nekog drugog modela. Sta sve moze da se ugradi na motocikl a da ne remeti pravilnik za klasu open?
User avatar
baba zaneti
 
Posts: 437
Joined: Fri Nov 04, 2011 9:57 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby baba zaneti » Wed Feb 15, 2012 1:16 am

1 .Brembo dvoklipna klješta (pravilnikom dozvoljena samo dva radna klipa) veća
2 . pravilnikom za open specijal nije definisana dimenzija felni. .

3 . Jel postoji neki pravilnik u kome je opisano sta sme a sta nesme da se ugradjuje?
Zanima me opsirniji pravilnik.

Zasto ovo pitam? Zell je na kawasaki ugradio pumpu prednje kocnice od gsxr koja je napravljena posle 1984 god . i zadnju glavcinu od neke endurke . zbog toga ne razumem. ZEEL , nemam nista protiv tebe i tvoje sprave ,nego ne razumem nista. nesto moze a nesto nemoze. neki delovi mogu da se montiraju a neki ne . Kao npr. moze viljuska ako lici na klasik viljusku a ne mora da bude 1984. moze i mladja , jbg ko zna da je 1985. 86 . na njoj ne pise.

ILI ovo izvuceno iz pravilnika. ;OSNOVNA OGRANICENJA ,koja regulise ovaj pravilnik odnose se na na godinu proizvodnje i na radnu zapreminu motora .
GODINA PROIZVODNJE se odnosi na ram i blok motora , kao i na sve ostale elemente koji su od vitalnog znacaja za vozne osobine motocikla...

Zakljucak iz gore navedenog je da nebi ni tockovi smeli da se menjaju od baznog modela. .totalno mi nista nije jasno.
User avatar
baba zaneti
 
Posts: 437
Joined: Fri Nov 04, 2011 9:57 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby Zel99 » Wed Feb 15, 2012 11:03 am

baba zaneti wrote:1 .Brembo dvoklipna klješta (pravilnikom dozvoljena samo dva radna klipa) veća
2 . pravilnikom za open specijal nije definisana dimenzija felni. .

3 . Jel postoji neki pravilnik u kome je opisano sta sme a sta nesme da se ugradjuje?
Zanima me opsirniji pravilnik.

Zasto ovo pitam? Zell je na kawasaki ugradio pumpu prednje kocnice od gsxr koja je napravljena posle 1984 god . i zadnju glavcinu od neke endurke . zbog toga ne razumem. ZEEL , nemam nista protiv tebe i tvoje sprave ,nego ne razumem nista. nesto moze a nesto nemoze. neki delovi mogu da se montiraju a neki ne . Kao npr. moze viljuska ako lici na klasik viljusku a ne mora da bude 1984. moze i mladja , jbg ko zna da je 1985. 86 . na njoj ne pise.

ILI ovo izvuceno iz pravilnika. ;OSNOVNA OGRANICENJA ,koja regulise ovaj pravilnik odnose se na na godinu proizvodnje i na radnu zapreminu motora .
GODINA PROIZVODNJE se odnosi na ram i blok motora , kao i na sve ostale elemente koji su od vitalnog znacaja za vozne osobine motocikla...

Zakljucak iz gore navedenog je da nebi ni tockovi smeli da se menjaju od baznog modela. .totalno mi nista nije jasno.


Tockovi nisu limitirani pravilnikom ni u AA, pa cak ni u pravilniku hrvatskog MK koji je prepisan Alpe Arijin a koji je vise limitirajuci jer dozvoljava diskove do 300mm. Razlog za to je verovatno izbor pneumatika koji je za vece motocikle vrlo ogranicen, tj. upucuje sve na 17". Krstina honda VF100R (motocikl iz 1984) fabricki ima cetvoroklipna klesta i samim tim besmisleno je da se zabrani da motocikl ne sne da nosi originalni deo. Period za koji je definisan Open Specijal je na neki nacin prekretnica i gradnji motocikala. Na primer 1985 se pojavio Suzuki GSX-R 750, motor za koji se moze reci da je trkacka specijalka preradjena za ulicu, a ne obratno kao sto je do tad uglavnom bilo. Neki kazu da je bas zbog toga godiste ograniceno na 1984.
Baba Zaneti, zeleo bih da i ti ubuduce ucestvujes u izradi pravilnika i svako ko ima ozbiljnu nameru da pravi motocikl. Samo tako mozemo naci resenje koje nam najvise odgovara. Nasa ideja do sada je da se drzimo pravilnika Alpe Adrija ili zemalja iz okruzenja (npr. Hrvatska) gde je ova disciplina razvijenija i to sa ciljem da onaj ko pripremi motocikl po tom pravilniku nema problem nastupanja na medjunarodnoj sceni. Stavise kod nas je to jos liberalnije i vise je opisno receno sa ciljem postovanja ideje MK. Moje licno misljenje je da motocikl ne bi trebao da lici na neku danasnju R -napravu. Naravno niko nije pravilnikom zabranio da se stavi neki "ferklajdung" od R1, vec je prepusteno individualnom osecaju i granici dobrog ukusa.

Inace moja Kawa ima pumpu prednje kocnice od Kraletove Honde CB450K iz 1972. Prednja glavcina je od neke Igorove Yamahe iz 70-tih, zadnja od nekog njegovog endura iz 80-ih sa koje je felna prebacena na Yamahinu glavcinu, a jedino je zadnja felna sa drumskog KTM-a iz 90-ih. Razlog je bio ugradnja pneumatika 150/70-18 koju voze u litraskim klasicima. Muka je bilo sve to napakovati, a narocito naci dobre pneumatike od 18". To je veci hendikep nego sto dozvoljava Open Specijal, ali je razlog za to sto je motocikl spreman da prodje pravilnik Classic Weekend-a 4h SPA Francochamp-a (ono sto je Emil pre 2 godine vozio sa Beker Kawom). O estetici koja je pravljena u maniru kraja 70-tih necu ni da pricam.

Krsta je u Kragujevcu na VF100R stavio ceo prednji kraj od Fazera 1000 (ako se ne varam ti imas takav motocikl). Pitao me je za to, jer nije imao drugi nacin da u tom momentu dodje na stazu. Rekao sam mu da to ne treba da bude pravilo, ali sam rakao i da ja licno nikad kao takmac necu da ulazem prigovor na konkurenta. Bio sam vodjen logikom da cilj opravdava sredstvo i da na stazu izadje dovoljno takmicara. Mnogi smatraju da sam previse popustljiv i da to nije dobro, a opet je ista ta vecina spremna da okrene glavu ako nema dovoljno takmicara.
Mozda sve ovo nisam morao da ispricam, ali to su cinjenice i ne zelim da se o takvim stvarima prica iza ledja. Stoga i jesam za transparentnost projekata i trudim se da licnim primerom to potvrdim. :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby baba zaneti » Wed Feb 15, 2012 12:23 pm

Hvala Zeljko na objasnjenju koje si mi uputio. Kazem ti opet da sam pratio tvoj projekat mnogo pre nego sto sam se odlucio da napravim motor za moto klasik i da treba covek da poseduje malo znanja da bi pravio onakve prerade , pogotovo kad se radi o kocionom vesanju i nosacima diskova . Opet ponavljam da bih voleo da vidim nas pravilnik da nebih dosao u situaciju da sutra krenemo da se vozimo i da imam neke zamerke od komisije na svoj motor. . ili trebam da se vladam po pravilniku Hrvatskog moto saveza. ako je on prekopirani alpe adrija pravilnik.


OLD 01. 1 TEMELJNE ODREDBE
Temeljem clanka 2. Športskog motociklistickog pravilnika (u daljnjem tekstu ŠMP), Hrvatski motociklisticki savez i
Komisija za oldtimere raspisuju Prvenstvo Hrvatske za 2011. godinu. Sva pravila ovoga Dodaka su u skladu sa
Športskim motociklistickim pravilnikom HMS-a. U slucajevima kada pojedine situacije nisu propisane ŠMP-om ili
ovim Dodatkom, primjenjivati ce se pravila Alpe Adria Motorcycle Union – Road Racing Regulations, nakon toga
UEM – Road Racing Rules ili u krajnjem slucaju FIM pravilnici.
OLD 01. 2 NATJECANJA
Prvenstvo Hrvatske je sistemsko natjecanje od maksimalno 8 utrka. Utrke mogu biti kružnog i brdskog tipa.
Moto natjecanja mogu se sastojati iz utrka više motociklistickih disciplina. Utrka svake pojedine discipline održati
ce se zasebno, a dozvoljeno je spajanje klasa unutar discipline.
Kriteriji za odredivanje prioriteta kod uvrštenja utrke u kalendar za PH su:
a.) utrka se organizira na automotodromu
b.) utrka je brdskog tipa
c.) kontinuitet organizacije oldtimer moto utrka
d.) ocjena delegata HMS-a
Organizatori utrka koje nisu ušle u kalendar za PH, iste mogu održati kao pozivne, memorijalne ili utrke slicnog
naziva.
OLD 01. 3 KALENDAR NATJECANJA
Kalendar natjecanja biti ce objavljen u biltenu OT 01/11, koji po objavi postaje sastavni dio ovog Pravilnika.
OLD 01. 4 POSEBNI PRAVILNIK
Svi organizatori natjecanja moraju izraditi Posebni pravilnik za to natjecanje. U Posebnom pravilniku pojašnjavaju se
detalji za pojedino natjecanje, koji nisu obuhvaceni ŠMP-om ili Dodatkom pravilnika. Prijedlog Posebnog pravilnika
izraduje organizator i njegova primjena može uslijediti tek kada ga odobri predsjednik komisije pojedine discipline
motociklistickog sporta i ovjeri tajništvo HMS-a. Svaki organizator obvezan je dostaviti Posebni pravilnik za pojedino
natjecanje na odobrenje najkasnije 45 dana prije dana održavanja natjecanja. Odobreni i ovjereni Posebni pravilnik
mora biti dostupan prije pocetka natjecanja, svim vozacima i timovima zainteresiranim za nastup na natjecanju.
Predložak Posebnog pravilnika zatražiti u tajništvu Hrvatskog motociklistickog saveza ili na službenim web stranicama
Hrvatskog motociklistickog saveza.
OLD 01. 5 VOZACI
Svi vozaci moraju posjedovati valjanu licencu športskog ranga za oldtimere.
Vozaci koji su navršili 50 godina starosti da bi ostvarili pravo na licencu moraju obaviti dodatni lijecnicki pregled
prema uvjetima iz Zdravstvenog pravilnika HMS-a.
Vozaci koji nastupaju u klasi 1. a boduju se za ”Tomos Kup-u” moraju imati minimalno 10 godina, a najviše 21
godinu. Limit za mimimalne godine pocinje datumom rodenja natjecatelja, a limit za maksimalne godine završava na
kraju godine u kojoj navršava odredeni broj godina.
Svaki vozac može na jednom natjecanju nastupiti najviše u dvije klase. Za redoslijed klubova boduje se samo
bolji rezultat iz jedne klase.
OLD 01. 5. 1 OPREMA VOZACA
Tijekom treninga i utrke vozaci moraju nositi zaštitnu opremu i to:
a. motociklisticki jednodjelni ili dvodjelni kožni kombinezon preporuca se debljina min 1,2 mm
DODATAK 12_01
2
b. dozvoljava se upotreba i drugih materijala, uz uvjet da imaju oznaku «uskladeno sa FIM odredbama». Proizvodac
opreme odgovaran je za dokazivanje da njegova roba odgovara tim pravilima, HMS ne može biti odgovoran za
bilo kakve povrede nastale upotrebom vozaceve opreme.
c. preporuca se upotreba štitnika za leda
d. rukavice i motociklisticke cizme
e. zaštitna kaciga s važecim standardom ECE-22-05, JIS T 8133:2000, SNELL M 2005
f. kaciga mora dobro pristajati i biti propisno stegnuta, te mora biti u dobrom stanju.
g. kaciga iz više djelova se ne dozvoljava.
h. športski sudac može u bilo koje vrijeme treninga ili utrke pregledati kacigu. U slucaju da kaciga ne odgovara
standardima, on mora sa nje ukloniti oznake homologacije, i zadržati je do kraja natjecanja. Vozac mora tada
donijeti novu kacigu, koja je takoder podložna pregledu i odobrenju.
i. Kacige i viziri/naocale, moraju biti neoštecene bez ogrebotina
j. Dozvoljava se upotreba naocala, zaštitnih naocala, vizira i «tear off's», koji moraju biti od ne rasprskavajuceg
materijala.
Športski sudac može izvesti slijedece provjere prije nego dozvoli vozacu nastup na treningu ili utrci:
- da kaciga dobro pristaje vozacu
- da nije moguce povuci povez preko brade
- da nije moguce povuci kacigu preko vozaceve glave povlaceci je sa zadnje strane
OLD 01. 6.0 KLASE
Prvenstvo Hrvatske (PH) raspisuje se za kategoriju „A1“ solo motocikli u slijedecim klasama - grupama:
1. GRUPA 1 do 80 cc originalni ili preradeni za GP modeli do 31.12. 1988 godine.
a.) U okviru ove grupe posebno se boduje za PH ”Tomos Kup” za vozace juniore
2. GRUPA 2 OLD TIMER 250. 4T do 31.12.1970 -2T do 31.12.1967
a.) U okviru ove grupe boduje se za PH klasa 175 cc sa istim tehnickim uvjetima
3. GRUPA 3 OLD TIMER 500. 4T do 31.12.1970 2T do 31.12.1967
4. GRUPA 4. OLD TIMER 750 do 31.12.1970
5. GRUPA 5 CLASSIC 500cc: max 500cc 4T i 250 2T do 31.12.1975,
a.) U okvviru ove grupe posebno se boduje za PH ”MZ Kup” 2T do 31.12.1984 godine
6. GRUPA 6 CLASSIC OPEN: max 750cc 4T, i 500 2T do 31.12.1978.
a.) U okviru ove grupe boduje se za PH Yamaha RD 250-350 LC kup do 31.12.1982 sa istim
tehnickim uvjetima. YPVS modeli iskljuceni.
7. GRUPA 7 SPECIAL: max 1200cc 4T i 750cc 2T do 31.12.1984 godine.
OLD 01. 6.1 BODOVANJE KLASE
Da bi se pojedina klasa bodovala za Prvenstvo Hrvatske:
- tijekom prvenstva mora u klasi nastupiti najmanje 4 vozaca
- mora se održati najmanje 3 natjecanja od upisanih u kalendar
- boduju se sva održana natjecanja
OLD 01. 6.2 MOTOCIKLI
1. TEHNICKA PRIPREMA ILI UVJETI ZA SVE MOTOCIKLE
Pravo sudjelovanja imaju motocikli, serijski ili preradeni za utrke, originali ili kopije, a koji posjeduju ovjereni Tehnicki
karton, izdan od Oldtimer tehnicke komisije HMS-a, a prema tehnickim uvjetima po klasama.
Godište motocikla i dozvoljene tehnicke preinake, dokazuju se tvornickim podatcima ili slikama iz moto-magazina toga
vremena.
Tehnicki karton dobiva se ispunjenjem formulara (na web adresi HMS-a) uz uplatu od 150 Kn, uz priložene fotografije
velicine 9x12 i to desne strane motocikla (po dvije s oklopom i dvije bez).
Tehnicki delegat može izdati licencu i na tehnickom pregledu samog natjecanja, uz ispunjenje navedenih uvijeta uz
dodatnu naknadu od 250 Kn.
Licenca Oldtimer tehnicke komisije HMS-a, odreduje klasu kojoj pripada pojedini motocikl.
Startni broj je sastavni dio «Tehnickog kartona».
Tehnicki karton vrijedi 3 godine, ili manje, ako su izvršene prerade koje bitno mijenjaju sadržaj.
DODATAK 12_01
3
MOTOR: Zabranjeno je mijenjati u odnosu na original ili motora iz serije koji je preraden:
- Oblik cilindra, glave, kartera i mjenjaca
- Nacin hladenja
- Promjer cilindra za više od 1 mm od nominalne.
- Upotrebljavati materijale koji nisu iz zadanog vremena kao: titan, bojani ergal, carbon fiber, osim
stakloplastike koja se dozvoljava.
Motocikli moraju odgovarati izdanoj licenci.
Ako postoji potreba za izmjenom originalnih dijelova, moraju se upotrebiti slicni porijeklom iz zadanog vremena.
Za G.B. motore dozvoljava se upotreba drugacijeg prvog prenosnog sistema
OKVIR i OVJES: Uz serijske mogu se koristiti i specijalni ako su iz tog vremena, za taj model. Dozvoljena su
manja pojacanja.
Prednja vilica prema tehnickim uvjetima klase, iz vremena proizvodnje.
Volan mora biti spušten iz dva dijela. Širine minimalne 450 mm i maximalne 600mm
KOTACI: Prema tehnickim uvjetima klase. Zabranjena je upotreba slick ili narezanih slick guma. Dozvoljene su
iskljucivo gume sport ili racing sa šarama koje su u slobodnoj prodaji (katalog proizvodaca).
KOCNICE: iz vremena proizvodnje motocikla,
RASPLINJAC: Moraju se koristiti rasplinjaci do 1984, dimenzije su slobodne, osim za Grupu 1 gdje su dozvoljeni
rasplinjaci do 1988. godine. Ne dozvoljavaju se rasplinjaci sa ravnim ventilom ili sa membranom.
BUKA: Obvezna ugradnja prigušivaca.
PALJENJE: Slobodan izbor, osim onih koji upotrebljavaju druge parametre osim broja okretaja kao(tem.
plinova, otvor gasa, temp.motora i sl.)
HLADENJE: zadržati izvirni oblik i sistem
OBVEZNE DORADE I IZMJENE
- Upotreba bezolovnog benzina.
- Odstraniti nogare, pokazivace smjera, retrovizore, te svjetlosna tijela.
- Osigurati žicom za osiguranje: vijke za ispust ulja.
- Imati ispravne granicnike okretanja volana.
- Komanda gasa mora se sama vracati u zatvoreni položaj i uzrokovati prekid rada motora.
- Komandne poluge moraju na krajevima biti polukružno zaobljene.
- Poluga pokretaca (ako postoji) mora se sama vracati u pocetni položaj.
- Niti jedan dio motocikla ne smije prelaziti okomicu zadnjeg kotaca.
- Na volanu je potrebno ugraditi stop-prekidac (ako ne postoji)
- Volan spušten iz dva dijela. Širine minimalne 450 mm i maximalne 600mm
- Obvezna ugradnja sakupljaca uljnih para (posuda plasticna min. 0,5L).
2. TEHNICKI UVJETI PO KLASAMA
2.1. GRUPA 1 do 80 ccm modeli do 31.12. 1988 godine.
U okviru ove grupe boduju se ”Tomos Kup” za vozace juniore od 10 do 21 godine
- Svi SERIJSKI modeli TOMOS-a do 50ccm s najvise 5-brzinskim mjenjacem (automatici iskljuceni )
bez obzira na godinu proizvodnje (T-03, T-04, T-11, T-12, T-14, T-15, APN, BT, i ostali).
- Ne smije se natjecati na specijalnim TOMOSOVIM trkacim modelima (D-5,D-6,D-7 itd.), kao i na
modelima za terensku-enduro vožnju (cross JUNIOR, cross SENIOR,ATX itd.)
- Zabranjena je ugradnja neoriginalnog cilindra koji nije TOMOSOVE proizvodnje, mijenjanje nacina
usisavanja smjese (ugradnja lamela ili roto-diska), ugradnja vodenog hladjenja, ugradnja 6. stupnja
prijenosa u mjenjacu.
- Zabranjen je aluminijski cilindar od motocross modela TOMOS SENIOR i ostalih trkackih modela
TOMOSA.
- Dozvoljava se povecanje zapremine
DODATAK 12_01
4
- Prigušivac je obvezan.
- Kurbla s mehanizmom za pokretanje može se odstraniti.
- Izvedba kotaca je slobodna (žbicani, lijevani), a minimalni opseg je 16“. Maksimalna širina gume je
2,50“, min. dubina originalne šare gume 2mm. Kotaci max. 1,60“
- Dozvoljava se iskljucivo upotreba guma koje su u slobodnoj prodaji.
- Obje kocnice(prednja i stražnja) moraju biti ispravne,disk-kocnice dopuštene ali moraju biti fiksne
na glavcini s maksimalno 2 kociona klipica po disku
- Obavezni su prednji i stražnji blatobrani. Prednji mora prekrivati min.100o kotaca, a stražnji 120o.
2.2. GRUPA 2 OLD TIMER 250cc. 4T do 31.12.1970 -2T do 31.12.1967
- Kotaci iskljucivo sa žbicama, minimalno18” širine maximalno 3,oo”
- Vilice max. 35 mm(s oprugama bez uljnih ili zracnih ventila za regulaciju)
- Kocnice iskljucivo doboš
- Amortizeri iz godišta bez zasebnih spremnika fluida.
- Motocikli 2T sa 2 cilindra moraju nastupiti u Grupi 3.
- U okviru ove grupe boduje se za PH klasa 175 cc sa istim tehnickim uvjetima.
2.3. GRUPA 3 OLD TIMER 500. 4T do 31.12.1970 2T do 31.12.1967
- Kotaci iskljucivo sa žbicama, minimalno18” širine maximalno 3,oo”
- Vilice max. 38mm(s oprugama bez uljnih ili zracnih ventila za regulaciju)
- Amortizeri iz godišta bez zasebnih spremnika fluida.
2.4. GRUPA 4 OLD TIMER 750 do 31.12.1970
- Kotaci iskljucivo sa žbicama, minimalno18” širine maximalno 3,oo”
- Vilice max. 38mm
- Amortizeri iz godišta bez zasebnih spremnika fluida.
2.4. GRUPA 5 CLASSIC 500cc: max 500cc 4T i 250 2T do 31.12.1975
- Promjer kotaca originalni do tog doba, širine maximalno 3,50” ,
- vilice max. 38mm(s oprugama bez uljnih ili zracnih ventila za regulaciju)
- Dozoljeni plivajuci diskovi Norton Lockheed, ostali plivajuci nisu dozvoljeni.
- Amortizeri iz godišta
U okviru ove grupe boduje se za PH ”MZ Kup”:
Motocikli marke MZ 2T do 1984 godine sa istim tehnickim uvjetima.
2.5. GRUPA 6 CLASSIC OPEN: max 750cc 4T, i 350 2T do 31.12.1978
- Kotaci minimalno 18” , širine maximalno 3,50”
- vilice max. 38mm(s oprugama bez uljnih ili zracnih ventila za regulaciju)
- Dozvoljeni diskovi max. 300 mm kliješta max. 2 klipa
- Amortizeri iz godišta.
U okviru ove grupe boduje se za PH Yamaha RD 250-350 LC kup do 31.12.1982. sa
istim tehnickim uvjetima.
YPVS modeli iskljuceni.
2.6. GRUPA 7 SPECIAL: max 1200cc 4T i 750cc 2T do 31.12.1984 godine.
- Kotaci slobodan izbor (može magnezij ako je original)
- vilice slobodan izbor ako su iz zadanog vremena
- dozvoljeni «flat» i membranski rasplinjaci, ako su iz zadanog vremena.
- Dozvoljeni diskovi max. 300 mm klješta max. 2 klipa
- Amortizeri ako su iz zadanog vremena.
DODATAK 12_01
5
3. STARTNI BROJEVI
Startne brojeve osiguravaju sami vozaci.
Startne brojeve odreduje Predsjednik komisije na osnovi postojece liste. Brojevi su od 1-101, te ih vozaci nose cijele
godine.
Gledajuci ukupno sve grupe, dva vozaca ne mogu imati isti broj.
Iznimno na medunarodnim natjecanjima koriste brojeve koje im dodijeli organizator.
Vozaci mogu zatražiti od Predsjednika komisije discipline broj po njihovoj želji. Zahtjev ce biti odobren uz uplatu
pristojbe.
Startni brojevi moraju biti na vidljivim mjestima na prednjem i bocnim podlogama, prema odredbama Tehnickog
pravilnika HMS-a.
Podloga za brojeve dimenzija je 280mm širine i 200mm visine.
Brojevi su dimenzija: visina 140mm, širina 80mm, širina crte 25mm, razmak izmedu brojeva 15mm.
Boje:
GRUPA 1 : bijela podloga - crni broj
GRUPA 2 : zelena podloga - bijeli broj
GRUPA 3 : žuta podloga - crni broj
GRUPA 4 : žuta podloga - crni broj
GRUPA 5 : žuta podloga - crveni broj
GRUPA 6 : crvena podloga - bijeli broj
GRUPA 7 : crna podloga - bijeli broj
OLD 01. 7 DODATNA NATJECANJA
Na natjecanju koje se boduje samo za Prvenstvo Hrvatske u program se mogu ukljuciti i druga dodatna
natjecanja, nacionalna ili medunarodna, pod uvjetom da je park vozaca odgovarajuci i da nastupe svi prijavljeni
vozaci za Prvenstvo Hrvatske.
Startne pozicije za svaku klasu odreduju se na temelju rezultata treninga domacih i stranih vozaca. Strani
vozaci posebno se nagraduju.
OLD 01. 8 STAZE
Staza za održavanje cestovne moto utrke mora biti u potpunosti zatvorena za javnu upotrebu tijekom
održavanja natjecanja.
Staza ne smije biti kraca od 750 m, a za sve ostalo vrijede odredbe Pravilnika o stazama za cestovne moto utrke
Hrvatskog motociklistickog saveza.
OLD 01. 9 ZASTAVICE, SVIJETLA I TABLE
Suci na stazi i ostale službene osobe isticu zastavice, svijetla i table za pružanje informacija ili obveza tijekom
odvijanja treninga i utrka.
OLD 01. 9.1 DIMENZIJE, BOJE I POLOŽAJI ZASTAVICA
Dimenzije svih zastavica moraju biti: 100 cm visine x 80 cm visine. Boje zastavica moraju se bez dvojbe
raspoznavati, a zastavice moraju biti ciste. Dimenzije i boje zastavica biti ce predmet kontrole prvoga dana
natjecanja. Lokacije sudackih mjesta i zastavica biti ce predmet homologiranja staze te inspekcije staze prije
natjecanja, a te se pozicije ni u kom slucaju ne smiju mijenjati.
OLD 01. 9.2 ZASTAVICE I SVIJETLA ZA PRUŽANJE INFORMACIJA I OBVEZA VOZACIMA
Zastave:
- NACIONALNA - može se koristiti na startnoj liniji za oznacavanje starta utrke
DODATAK 12_01
6
- ZELENA
- na stazi je sve u redu, staza je prohodna
- mora biti istaknuta laganim mahanjem ili u mirovanju na svakom sudackom mjestu u
prvom krugu slobodnih službenih treninga, u prvom krugu warm-up treninga, u krugu
upoznavanja i krugu zagrijavanja
- mora biti istaknuta na sudackom mjestu nakon udesa koji je zahtijevao isticanje žute
zastavice, a nakon što je staza u potpunosti ocišcena i prohodna.
- zelenom zastavicom starter daje znak za pocetak kruga zagrijavanja
- ŽUTA SA
CRVENIM PRUGAMA
- istice se u mirovanju
- oznacava ulje, vodu, šljunak ili bilo koji oblik necistoce koji za posljedicu ima slabije
prijanjanje na stazi. Ova zastavica istice se na najmanje dva sudacka mjesta prije mjesta
dogadanja.
- CRNO – BIJELA
ŠAHOVNICA
- istice se u mahanju
- oznacava završetak treninga ili utrke
- ŽUTA
- istice se u mahanju
- oznacava opasnost na stazi ili neposredno uz stazu
- obvezno se istice najmanje dva sudacka mjesta prije dogadanja
- vozaci moraju usporiti i pripremiti se za zaustavljanje
- pretjecanje je strogo zabranjeno, osim vozaca zaostalih za cijeli okrug
- svako krženje pravila žute zastavice u vrijeme treninga, povlaci za sobom brisanje
ostvarenog vremena u okrugu u kojem se zbilo kršenje pravila i brisanje najboljeg
ostvarenog vremena okruga tijekom tog treninga.
- svako kršenje pravila žute zastavice u vrijeme utrke, povlaci za sobom kaznu
dodavanja 20 sekundi na ostvareno ukupno vrijeme utrke.
U oba slucaja vozac može biti kažnjen i dodatnom novcanom kaznom ili kaznom
iskljucenja sa treninga ili utrke.
- Ukoliko je vozac odmah nakon preticanja pod žutom zastavicom shvatio kršenje pravila
žute zastavice, podigao ruku, propusti ispred sebe vozaca/e koje/g je pretekao, vozac
nece biti kažnjen
- BIJELA
- istice se u mahanju
- na stazi se nalazi sporo vozilo, medicinsko vozilo ili bilo koje drugo interventno vozilo
- ova se zastavica istice na sudackom mjestu gdje se vozilo nalazi i najmanje dva mjesta
ispred dogadanja
- pretjecanje pod bijelom zastavicom je zabranjeno. Pretjecanje interventnog vozila ili
sporog vozaca je dozvoljeno. Dozvoljena su sva pretjecanja nakon prolaska
(pretjecanja) interventnog ili sporog vozila.
- u trenutku zaustavljanja interventnog ili sporog vozila na stazi ili uz rub staze, i dalje se
istice bijela zastavica u mahanju, ali se na istom sudackom mjestu istice i žuta
zastavica u mahanju
- PLAVA
- istice se mahanjem
- sporom/jim vozacu/ima oznacava da ce biti preteknut/i od bržeg vozaca
- spori vozac/i nesmije/u smetati bržem/im vozacu/ima
- tijekom treninga - sporiji vozac/i mora/ju zadržati liniju kojom do tada vozi/e te
mora/ju postepeno usporiti kako bi propustio/li bržeg vozaca/e
- tijekom utrke - sporiji vozac/i mora/ju propustiti i omoguciti preticanje bržem
vozaca/ima na najbližem sigurnom mjestu
- nepoštivanje pravila plave zastavice kažnjava se odlukom direktora
- CRVENA
- istice se u mahanju
- istice se istovremeno na svim sudackim mjestima i oznacava prekid treninga ili utrke
- vozaci moraju odmah usporiti i vratiti se u pit stop
- CRVENA
U PIT STOPU
- istice se u mirovanju
- vozac/i se moraju odmah zaustaviti
- vozac/i ne smiju prijeci mjesto isticanja
- CRNA SA
NARANCASTIM
KRUGOM
- istice se u mirovanju po nalogu direktora na startno-ciljnoj liniji i
pojedninim sudackim mjestima skupa sa crnom tablom na kojoj se
nalazi bijeli broj, iskljucivo
- obaviještava vozaca sa istaknutim startnim brojem na tabli, da ima
mehanickih problema na motociklu, koji mogu biti opasni po njega ili
ostale sudionike u utrci
- vozac sa istaknutim startnim brojem na tabli, MORA ODMAH i na prvom sigurnom
mjestu izaci sa staze i zaustaviti se.
DODATAK 12_01
7
- CRNA
- istice se u mirovanju na startno-ciljnoj liniji i pojedninim sudackim mjestima skupa sa
crnom tablom na kojoj se nalazi bijeli broj, iskljucivo po nalogu žiri-a natjecanja
- vozac sa istaknutim startnim brojem na tabli, mora po završetku tog okruga skrenuti u
pit stop i zaustaviti se. Vozac se ne smije ponovno ukljuciti u utrku bez odobrenja žiri-a
natjecanja.
Svjetla:
- ZELENO SVIJETLO - oznacava pocetak svakoga treninga, Warm up treninga, kruga upoznavanja i kruga
zagrijavanja MORA biti ukljuceno na izlazu iz pit stopa
- ŽUTO TREPCUCE - vrijede sva pravila kao i za žutu zastavicu
- PLAVO TREPCUCE - istice se na izlazu iz pit stopa tijekom tranja treninga i utrka
- vozaci koji iz pit stopa izlaze na stazu moraju obratiti pozornost da li je izlaz na stazu
slobodan i ni na koji nacin ne smiju smetati vozacima na stazi
- CRVENO TREPCUCE - vrijede sva pravila kao i za crvenu zastavicu u mahanju
- CRVENO
- vrijede sva pravila kao i za crvenu zastavicu u mirovanju
- istice se na startnoj liniji - svjetlo je neposredno prije starta utrke upaljeno 2-5
sekundi, nakon toga se gasi - to je start utrke
OLD 01. 9.4 TABLE ZA PRUŽANJE INFORMACIJA I OBVEZA VOZACIMA
- PLOCA SA STARTNIM BROJEM - crne boje sa bijelim brojem
- broj mora biti najmanje visine 25 cm, širine 15 cm, debljine 4 cm
- PLOCE SUDACA REDOVA - dimenzije min Ø 50 cm žute boje sa crnim ili plavim brojem na
jednoj strani
- PLOCE STARTNE PROCEDURE - dimenzije min 50 cm širine x 50 cm visine u crnoj ili plavoj boji
sa bijelim slobima i brojevima
- ODGODEN START - dimenzije min 50 cm širine x 50 cm visine u crnoj ili plavoj boji
sa bijelim slovima ’’ODGODEN START’’ ili ’’START DELAYED’’
OLD 01. 9.5 UNIFORME SUDACA
Uniforme sudaca – odjeca i kišne kabanice moraju biti neutralne boje u odnosu na zastavice. Preporuca se upotreba
narancastih prsluka ili kombinezona i kišnih kabanica.
OLD 01. 9.6 SIGURNOSNA VOZILA
Sigurnosno/a vozilo/a, ukoliko izlazi/e na stazu, mora/ju biti opremljeno/a sa dva plava rotirajuca svijetla na krovu
vozila. Oznake ''SIGURNOSNO VOZILO'' ili ''SAFETY CAR'' moraju biti vidno istaknute na bocnim stranama i na
stražnjoj strani vozila. Ukoliko se pojedina natjecanja odvijaju nocu te oznake moraju biti izvedene od reflektirajuceg
materijala.
OLD 01. 9.7 MEDICINSKA VOZILA
Medicinsko/a vozilo/a, ukoliko izlazi/e na stazu, mora/ju biti bijele boje, opremljeno/a sa dva plava rotirajuca svijetla
na krovu vozila. Oznake ''MEDICINSKO VOZILO'' ili ''MEDICAL CAR'' moraju biti vidno istaknute na bocnim stranama i
na stražnjoj strani vozila. Ukoliko se pojedina natjecanja odvijaju nocu te oznake moraju biti izvedene od
reflektirajuceg materijala.
OLD 01. 10. SATNICA NATJECANJA
U posebnom pravilniku natjecanja mora biti navedena satnica natjecanja. Organizator može organizirati dvodnevno
natjecanje na nacin da u subotu budu organizirani prijem natjecatelja, tehnicki pregled, verifikacija dokumenata,
slobodni treninzi (nije obavezno), a u nedjelju oba službenai treninga utrke.
DODATAK 12_01
8
SATNICA :
Subota
Nedjelja
Za satnice utrka koje se održavaju u sklopu Prvenstva AA, vrijedi satnica AA.
Program natjecanja (osim tehnickog pregleda i verifikacije) ne može zapoceti prije 9.oo, niti završiti poslije 19.oo sati.
OLD 01. 10.1 DUŽINA UTRKA
Utrke se moraju voziti prema slijedecim dužinama:
Klasa 1. najmanje 15 km najviše 20 km
Sve ostale klase najmanje 20 km najviše 40 km
OLD 01. 11. PRIJAVE NA NATJECANJE
Klubovi i timovi moraju poslati spisak svojih vozaca organizatoru, sa startnim brojevima i klasama u
kojima nastupaju, najmanje 7 dana prije utrke.
Svako prijavljivanje za natjecanje izvan ovog roka ili na samom natjecanju, smatra se zakašnjelom prijavom, te se
kažnjava dodatnom pristojbom od 200 Kn.
Prijavna lista i prijavni list standardne su forme i nalaze se na stranicama www.hms-moto.hr
Pravo sudjelovanja na utrci imaju svi uredno prijavljeni vozaci koji imaju:
- priloženu potpuno ispunjenu prijavu za natjecanje iskljucivo na obrascu organizatora.
- športsku licencu za oldtimere važecu za 2011. za sve klase
- športsku juniorsku licencu za ”Tomos Kup”.
- potvrdu o uplacenoj startnini do: najviše 400 kuna za prijavu u jednoj klasi, odnosno do najviše 600 kuna za
prijavu u dvije klase.
- Ovjereni tehnicki karton motocikla važeci za 2011.
- pri verifikaciji i tehnickom pregledu vozaci mogu prijaviti svoja maksimalno 2 mehanicara.
- za njih organizator mora izdati obilježavajuce kartone, sa upisanim startnim brojem vozaca, ciji su oni službeni
mehanicari, te pripadnost klase.
- mehanicari su osigurani od strane organizatora, zajedno sa sucima na natjecanju.
- samo ovako verificirani mehanicari imaju pravo biti u pratnji vozaca na stazi i u pit-line prostoru.
Organizator pojedinog natjecanja može propisati i manje iznose startnina, ali ih mora obavezno upisati u Posebni
pravilnik natjecanja.
OLD 01. 12. TRENINZI
Na svakon natjecanju mogu se organizirati slobodni treninzi, službeni treninzi i Warm up trening. Najkrace vrijeme
trajanja svakog pojedinog treninga mora biti navedeno u Posebnom pravilniku.
Za svaku klasu moraju biti organizirana najmanje dva službena treninga za startne pozicije, sa mjerenjem vremena.
Vozaci izlaze na treninge iz pit stopa u trenutku kada se upali zeleno svijetlo na semaforu na izlazu iz pit stopa,
zajedno sa zvucnim signalom.
Pocetkom treniga na izlazu iz pit stopa biti ce upaljeno zeleno svijetlo u trajanju od dvije minute, a nakon toga upaliti
ce se trepcuce plavo svijetlo. Na zidu pit stopa mora biti vidljivo istaknuta tabla sa odbrojavanjem vremena do kraja
treninga, vidljiva iz pit stopa i sa staze.
Završetak treninga biti ce oznacen istekom predvidenog vremena treninga, mahanjem crno-bijelom (šahovsko polje)
zastavicom na startno ciljnoj liniji. U isto vrijeme pit stop ce biti zatvoren. Mjerenje vremena biti ce nastavljeno dok
svaki pojedini vozac na stazi ne prijede liniju starta/cilja i ne bude obaviješten mahanjem crno-bijelom (šahovsko
polje) zastavicom da trening završava. Vozac koji je obaviješten o završetku treninga mora odvoziti još jedan dodatni
krug i skrenuti u pit stop. Vozac ne smije dva puta prijeci startno ciljnu liniju i biti obaviješten o završetku treninga
mahanjem crno-bijelom (šahovsko polje) zastavicom više od jedanput.
Tehnicki pregled/verifikacija 16,00-18,00
Slobodni trening 17,00-18,00
Tehnicki pregled/verifikacija 07,00-09,00
1. sjednica žiria 9,30
Dalje prema Posebnom pravilniku………
DODATAK 12_01
9
Ukoliko je trening odlukom direktora prekinut zbog pada ili bilo kojeg drugog razloga na startno ciljnoj liniji i svim
ostalim sudackim mjestima biti ce odjedanput istaknuta crvena zastavica u mahanju. Svi vozaci moraju usporiti i
vratiti se u pit stop. Kada trening bude nastavljen, ostatak vremena trajanja treninga biti ce pokazan na vidljivo
istaknutoj tabli sa odbrojavanjem vremena do kraja treninga.
Vozaci uz pomoc mehanicara mogu upaliti motocikle samo u pit stopu, gurajuci motocikl u smjeru vožnje ili
upotrebljavajuci napravu za paljenje motocikla.
Nakon što su zapoceli službeni treninzi, staza nesmije biti prana ili brušena, osim po nalogu žiri-a natjecanja ili po
nalogu direktora u slucajima kada je potrebno sanirati oštecenja.
Vozac je dužan imati ili kupiti nosac transpondera kod mjerne službe, te ga sigurno pricvrstiti na mjesto po preporuci
mjerne službe.
Vozac je odgovoran za postavljanje ispravnog transpondera na motocikl
Ukoliko vozac ne postavi transponder na motocikl ili transponder nije postavljen na ispravno mjesto na motociklu,
vremena nece biti zabilježena.
Shodno tome vozaceva vremena nece biti uzeta u obzir za startne pozicije. Ukoliko je broj vozaca na treningu manji
od propusne moci staze prema homologaciji staze, žiri odlucuje da li ce vozacu omoguciti nastup na utrci sa
posljednje startne pozicije.
OLD 01. 12.1 NESLUŽBENI TRENINZI
Organizator natjecanja može prije pocetka službenog natjecanja organizirati slobodni (neslužbeni) trening, sa ili bez
mjerenja vremena svim zainteresiranim vozacima u svim klasama, za što može naplatiti posebnu startninu u iznosu
do najviše 300 kn za 30 minuta treninga. Neslužbeni trening mora biti organiziran prije službenog pocetka natjecanja.
Organizator neslužbeni trening i startninu za isti mora najaviti i precizirati Posebnim pravilnikom te isti mora biti
odobren od strane Predsjednika komisije za oldtimere i ovjeri ured HMS-a.
OLD 01. 12.2 SASTANAK S VOZACIMA
Direktor utrke mora prije pocetka službenih treninga održati sastanak s vozacima koji prvi put nastupaju na
predmetnoj stazi, a vrijeme sastanka mora biti precizirano u Posebnom pravilniku.
OLD 01. 12.3 SLUŽBENI TRENINZI
Službeno vrijeme mora mjeriti mjerna ekipa koja za to posjeduje odgovarajucu licencu. Mjeriti se mora
elektronickim napravama s tocnošcu 1/100 sek, a rezultati se moraju obradivati kompjuterski. Preporuca se
upotreba transpondera. Mjerna ekipa mora osigurati rucno mjerenje kao rezervu.
U pravilu službeni treninzi se održavaju dan prije natjecanja (subotu). Organizatoru se omogucava da u istom
danu održi i trening i natjecanje što ovisi o mogucnostima organizatora, a mora biti navedeno u Posebnom
pravilniku, odobreno od strane Predsjednika komisije za oldtimere i ovjereno od strane tajništva HMS-a.
Službeni trening vozi se najmanje dva puta po 15 minuta za svaku klasu. Svaki vozac mora pristupiti najmanje
jednom treningu u klasi u kojoj nastupa, te da bi ostvario vrijeme treninga mora prevesti najmanje 2 (dva)
mjerena okruga.
Ukoliko se rezultati utrke za Prvenstvo Hrvatske izvlace iz rezultata utrke za Alpe Adria Championship, a vozac/i
se zbog propusne moci staze nije/su kvalificirao/li za utrku, organizator mora za takve vozace organizirati
posebnu utrku.
OLD 01. 12.4 UVJETI ZA START NA UTRCI
Da bi vozac mogao pristupiti utrci, vozac mora odvesti najmanje dva okruga na bilo kojem od dva službena
treninga sa mjerenjem vremena. Kada vozac nastupa u dvije klase mora odvesti najmanje dva okruga na bilo
kojem od dva službena treninga sa mjerenjem vremena za obje klase. Startno vrijeme vozacu uzeti ce se na
osnovi najbolje postignutog vremena u jednom okrugu na bilo kojem od dva službena treninga. Ukoliko dva
vozaca ostvare isto najbolje vrijeme kao startno vrijeme ta dva vozaca uzeti ce se drugo najbolje vrijeme
ostvareno na jednom od dva službena treninga itd. Rezultati službenih treninga moraju sadržavati oba najbolja
vremena ostvarena na službenim treninzima, a služba mjerenja vremena mora biti u mogucnosti objaviti sva
ostvarena vremena pojedinog vozaca sa oba službena treninga. Rezultate postignutih vremena vozaca na
službenom treningu, organizator mora objaviti na službenoj ploci, najkasnije 15 minuta nakon završetka
treninga pojedine klase, posebno naznacivši najbolje vrijeme treninga pojedinog vozaca.
Iz toga razloga organizator mora predvidjeti mjerenje vremena na svim predvidenim službenim treninzima.
DODATAK 12_01
10
U Posebnom pravilniku mora biti navedena propusna moc staze na treninge i utrku posebno.
OLD 01. 13. STARTNA PROCEDURA
Startna procedura može se izvesti na dva nacina:
- grupni start
- start u intervalima za pojedince i grupe
OLD 01. 13.1 STARTNA PROCEDURA ZA GRUPNI START
Najbolja startna pozicija – Pole Position biti ce odredena tijekom izdavanja licence staze.
Start se izvodi s upaljenim motorom
Oko 30 minuta prije starta utrke - vozaci moraju biti spremni sa svojim motociklima u predstartnom prostoru
ili prostoru pit stop-a.
- vozaci koji nisu ušli na stazu do zatvaranja predstarta, ne mogu odvoziti krug upoznavanja niti otici na startno
mjesto, nego u predstartu cekaju pocetak kruga zagrijavanja
15 minuta ili manje prije starta utrke
- Pit stop je otvoren za izlaz na stazu i vozaci mogu izaci na krug/ove zagrijavanja.
- U predstartnom prostoru pocinje se s odbrojavanjem od 5 minuta (table 5,4,3,2,1 uz zvucni signal)
10 minuta ili manje prije starta utrke
- Pit stop je zatvoren za izlaz na stazu
Krug “upoznavanja” nije obavezan. Vozaci koji nisu izašli na startnu poziciju mogu startati na krug zagrijavanja
ili na utrku iz pit stop-a prema uputama sudaca iz pit stopa.
Vozaci koji tijekom kruga upoznavanja imaju tehnickih problema mogu uci u pit stop otkloniti kvar, napraviti
prilagodbu motocikla ili zamijeniti motocikl.
Vozaci na startu zauzimaju svoja startna mjesta te potom gase svoje motore. Na startnom prostoru svaki vozac
može primati pomoc od ukupno pet osoba, od kojih jedna od osoba može nositi kišobran. Sve prisutne osobe na
startnom prostoru moraju biti akreditirane i moraju nositi svoje akreditacije.
Suci redova biti ce pozicionirani uz rub staze, nositi ce table redova kako bi pomogli vozacima u pronalaženju
svojih startnih pozicija.
Direktor utrke u ovome ce trenutku odluciti kako ce deklarirati utrku; kao ’’suhu’’ (dry race) ili kao ’’mokru
utrku’’ (wet race) i to ce pokazati vozacima na startnim pozicijama i vozacima na izlazu iz pit stopa. Ukoliko
direktor proglasi ’’mokru utrku’’ (wet race) to objavljuje podizanjem table s natpisom ’’mokra utrka’’ (wet race)
istovremeno sa zvucnim signalom. Ukoliko ne bude pokazana tabla smatra se da je utrka deklarirana kao ’’suha’’
(dry race).
Vozaci ili clanovi tima na startu mogu izvršiti preinake na motociklu ili promijeniti gume prema vremenskim
prilikama. Grijaci guma mogu se koristiti na startnim pozicijama. Samo jedan rucni generator struje kapaciteta 1
Kw po vozacu može se koristiti na startnim pozicijama, ali njegova buka ne smije prelaziti 65 Db. Za
cetverotaktne motocikle mogu se korisiti uredaji za paljenje motocikala.
Na startnim pozicijama zabranjeno je dolijevanje goriva ili izmjena rezervoara goriva.
5 minuta prije starta kruga zagrijavanja
Na startnom prostoru, istice se tabla 5 minuta, uz zvucni signal.
Dok nije istaknuta ta ploca vozaci mogu gurajuci motor doci iz predstartnog prostora na startne pozicije i od
tamo startati, a ukoliko to nije moguce startaju iz boksovnog prostora.
DODATAK 12_01
11
3 minute prije starta kruga zagrijavanja
Na startnom prostoru, istice se tabla 3 minute, uz zvucni signal.
Grijaci guma moraju se odmah skinuti sa kotaca.
Svi osim vozaca i najviše dva mehanicara, te jedne osobe u pratnji, sudaca, tv ekipa i fotoreportera, moraju
napustiti startnu liniju. U ovome trenutku nikome, osim službenih osoba, nije dozvoljen odlazak na startne
pozicije.
Na startnom prostoru svi dozvoljeni radovi na motoru moraju biti završeni do isticanja table 3 minute. Nakon
isticanja table 3 minute vozaci koji žele izvršiti izmjene na motoru moraju ga odgurati u boksovni prostor gdje
mogu izvršiti popravke i ti vozaci startat ce krug zagrijavanja sa boksovnog prostora, ali ne prije nego što
posljednji vozac prode prostor pit-stop-a.
1 minuta prije starta kruga zagrijavanja
Istice se na startnom prostoru tabla 1 minuta, uz zvucni signal.
Svi osim vozaca i dvojice mehanicara moraju napustiti startnu liniju. Mehanicari ce, što je moguce brže, upaliti
motor i napustiti startni prostor uz kontrolu sudaca redova i službenih osoba.
30 sekundi prije starta kruga zagrijavanja
Istice se na startnom prostoru tabla 30 sekundi, uz zvucni signal.
Svi vozaci moraju biti na svojim startnim pozicijama sa upaljenim motorima.Daljnja pomoc mehanicara nije
dozvoljena. Vozaci koji nisu u mogucnosti upaliti svoj motor moraju ga odgurati u boksovni prostor gdje ga
mogu pokušati ponovo upaliti. Ti vozaci mogu startati krug zagrijavanja iz pit stopa.
2 minute prije starta utrke - start kruga zagrijavanja
Start kruga zagrijavanja biti ce oznacen mahanjem zelenom zastavicom od strane startera, a vozaci krecu na
krug zagrijavanja svi zajedno. Vozace prati medicinsko vozilo organizatora utrke s lijecnikom.
Vozac koji nije u mogucnosti izvesti krug zagrijavanja, obavezno starta iz pit stopa. Vozaci koji cekaju na start
kruga zagrijavanja iz pit stopa, izaci ce na stazu nakon što se na izlazu iz pit stopa upali zeleno svijetlo. Zeleno
svijetlo biti ce upaljeno 30 sekundi i nakon toga ponovo se pali crveno svijetlo i pit stop je zatvoren. Vozaci koji
do ovoga trenutka nisu izašli na stazu utrku startaju iz Pit stopa.
Za vrijeme kruga zagrijavanja, vozaci zadržavaju, koliko je to moguce svoje startne pozicije.
Kada se vrate na startnu crtu vozaci se zaustavljaju na svojim startnim pozicijama s upaljenim motorima.
Na sredini staze na startnoj liniji športski sudac (pomocnik startera) ceka s podignutom crvenom zastvicom
dolazak vozaca na startne pozicije i ostaje na svom mjestu sve dok se ne pojavi vozilo organizatora natjecanja
koje prati vozace u krugu zagrijavanja. Kada se popune sve startne pozicije, sudac napušta stazu.
Ako vozac ima neke poteškoce, obavezno mora skrenuti u boksove.
Strogo je zabranjeno da vozaci dolaze na startne pozicije u namjeri da odgode start. Vozac koji ima probleme
na motociklu, može uci u pit stop, otkloniti kvar ili zamijeniti motocikl te utrku startati iz pit stop-a.
Ako vozac kasni na svoju startnu poziciju i u trenutku njegova dolaska nalazi se iza medicinskog vozila dužan se
zaustaviti iza medicinskog vozila i u utrku startati sa te pozicije. Suci na startu, koji drže ploce s brojevima
startnih redova, stoje uz rub staze u ravnini svakog reda. Odmah nakon što vozaci zauzmu svoja startna mjesta
u svome redu, sportski suci spuštaju ploce. Iza posljednjeg reda stoji sudac sa zelenom i crvenom zastavicom, a
mahanjem zelenom zastavicom signalizira da su sva mjesta popunjena i da je sve spremno za start, te da
sportski sudac na sredini startne linije može napustiti stazu.
START UTRKE
Crveno svjetlo je upaljeno, dvije do pet sekundi nakon upaljenog crvenog svjetla, gasi se crveno svjetlo, što
oznacava start utrke i vozaci mogu krenuti.
Vozacima koji startaju iz pit-stop-a bit ce dat znak za start utrke upaljenim zelenim svjetlom na semaforu ili
mahanjem zelenom zastavicom na izlazu iz pit-stop-a, ali tek nakon što svi ostali vozaci produ liniju pit-stop-a.
Medicinsko vozilo sa lijecnikom prati vozace u prvome okrugu utrke.
DODATAK 12_01
12
URANJENI START
Uranjeni start nastupio je za onoga vozaca u trenutku kada se njegov motocikl pomicao prije gašenja crvenog
svjetla na semaforu. Direktor utrke zajedno sa žiri-em natjecanja odluciti ce o kazni za vozaca koji je uranjeno
startao. Vozac i tim moraju biti obaviješteni o uranjenom startu najkasnije 20 minuta nakon pocetka utrke.
Svaki vozac koji uranjeno starta morati ce odraditi kaznu Ride through opisanu u clanku 01.13.4 ovoga Dodatka
pravilnika.
ODGODEN START
Ako se na startnoj poziciji vozacu ugasi motor ili nije u mogucnosti startati ili se dogodi bilo koji problem koji bi
mogao utjecati na sigurnost starta starter može odluciti da ne da znak za start utrke te ce tada sudac na
startno-ciljnoj liniji istaknuti tablu ’’Odgoden start’’ ili ’’Start Delayed’’, a na semaforu se pali žuto trepcuce
svijetlo, a sudac sa crvenom zastavom ostaje na startno ciljnoj liniji ili se vraca sa crvenom zastavicom na
startno ciljnu liniju.
Vozaci gase motocikle, a startni se postupak ponavlja od tocke 3 minuta prije starta kruga zagrijavanja, a broj
krugova utrke se smanjuje za jedan.
Buduci da pod odredenim okolnostima može biti više od jedna startne procedure, za svaku ponovljenu broj
krugova se smanjuje za jedan.
Ako je vec dan znak za start utrke (crveno svjetlo ugašeno) a neki vozac ostane nepokretan na svojoj startnoj
poziciji, sudac na startu mora odmah intervenirati, tj. pogurati vozaca da upali svoj motor, a ako to ne uspije,
dužan ga je odgurati u boks gdje mu mehanicari pomoci.
Kada svi vozaci produ liniju izlaska iz boksova, daje se zelenim svjetlom znak za start vozaca koji cekaju na
start iz boksova. Vozac koji krene prije gašenja crvenog svjetla ili mu je motocikl zaustavljen na nacin da je
osovina prednjeg kotaca motocikla prešla liniju startne pozicije, smatrat ce se kao uranjeni start i kažnjavati ce
se penalizacijom.
OLD 01. 13.2 MOKRA I SUHA UTRKA
Direktor utrke u odlucuje kako ce deklarirati utrku; kao ’’suhu’’ (dry race) ili kao ’’mokru utrku’’ (wet race) i to ce
pokazati vozacima na startnim pozicijama i vozacima na izlazu iz pit stopa. Ukoliko direktor proglasi ’’mokru
utrku’’ (wet race) to objavljuje podizanjem table s natpisom ’’mokra utrka’’ (wet race) istovremeno sa zvucnim
signalom. Ukoliko ne bude pokazana tabla smatra se da je utrka deklarirana kao ’’suha’’ (dry race).
’’Suha utrka’’ (dry race) – utrka klasificirana kao ’’Suha utrka’’ (dry race) biti ce prekinuta od strane direktora utrke u
slucajevima kada bi klimatske promjene mogle dovesti do slabijeg prijanjanja na stazi i vozaci bi u takvoj situaciji
željeli promijeniti gume na motociklima.
’’Mokra utrka’’ (wet race) – utrka klasificirana kao ’’Mokra utrka’’ (wet race) nece (nije cvrsto pravilo) biti prekinuta od
strane direktora utrke u slucajevima kada bi klimatske promjene mogle dovesti do promjene prijanjanja na stazi.
Vozaci bi u takvoj situaciji željeli promijeniti gume na motociklima moraju to izvesti tijekom trajanja utrke.
OLD 01. 13.3 DODATNI TRENINZI U SLUCAJU PROMJENE VREMENA
Direktor utrke odlucuje koliko ce trajati Warm up trening za vozace koji su sve treninge vozili po suhom, a utrka
je proglešena mokrom zbog promjene vremenskih prilika i kiše neposredno pred start utrke tijekom starta utrke
ili tijekom utrke ali prije okoncanja 2/3 dužine utrke.
Nakon što su se svi vozaci vratili u pit stop biti ce omogucena pauza od 5 minuta prije pocetka odbrojavanja za
ponovni izlaz na stazu iz pit stopa. Tijekom pet minuta pauze vozaci mogu promijeniti gume na motociklu, ali
samo u prostoru pit stop-a.
Nakon izlaska na stazu vozacima ce biti omogucena tri dodatna kruga upoznavanja. Nakon drugoga kruga svim
vozacima biti ce pokazana crno bijela (šahovsko polje) zastavica. Nakon još jednog okruga vouaci zauzimaju
svoje startne pozicije, atartna procedura se nastavlja od trenutka zautavljanja svih vozaca na startnim
pozicijama.
OLD 01. 13.4 ''RIDE THROUGH'' PROCEDURA
Tijekom utrke vozacu može biti pokazana obavijet da mora odraditi ''RIDE THROUHG'' kaznu. U takvoj situaciji
DODATAK 12_01
13
vozac mora tijekom utrke proci kroz pit stop i ponovo se ukljuciti u utrku. Vozac mora poštivati ogranjicenje
brzine kroz pit stop od 60 km/sat.
Nakon utvrdivanja kršenja pravilnika i odredivanja kazne, vozacu se na starnom prostoru pokazuje ploca VOŽNJA
KROZ BOKSOVE ili ''RIDE THROUHG'' i NJEGOV STARTNI BROJ najviše tri puta (3 kruga). Ukoliko vozac ne
poštuje upozorenje ni nakon treci puta, istaknuti ce se crna zastava i njegov startni broj što znaci da je iskljucen
iz utrke.
Prolazeci kroz boksovni prostor vozac mora poštivati ogranicenje brzine od 60 km/h. U slucaju da vozac prede
ogranicenje, procedura vožnje kroz boksove se ponavlja, a u slucaju da drugi put prekoraci brzinu vozacu ce se
istaknuti crna zastava što znaci iskljucenje iz utrke.
Uslucaju prekida utrke i ponovnog starta utrke za sve vozace koji u drugom startu uranjeno startaju procedura
kazne ''RIDE THROUHG'' je ista. Ukoliko vozac nije doradio kaznu, utrka je prekinuta, a vozac je ponovio
uranjeni start, vozacu ce biti odmah pokazana crna zastavica sa startnim brijem i vozac ce biti iskljucen iz utrke.
Ukoliko više vozaca ranije starta, oni se upozoravaju pojedinacno jedan po jedan prema kvalifikacijskom
vremenu; vozac sa s boljim vremenom upozorava se prvi. Slijedeci vozac koji se obaviještava o kazni biti ce
obaviješten tek nakon što prethodnom vozacu bude pokazana kazna tri puta ili dodatni i crna zastava. Procedura
se ponavlja za onoliko vozaca, koliko ih mora odraditi kaznu. Ako kažnjeni vozac ne uspije odraditi kaznu prije
završetka utrke, bit ce kažnjen dodatkom od + 20 sekundi na ukupno vrijeme utrke (penalizacija).
OLD 01. 14 PONAŠANJE TIJEKOM NATJECANJA
Vozaci moraju poštivati sve obavijesti i izvršavati sve obveze signalizirane od strane sudaca na stazi zastavicama,
svijetlima ili tablama.
Vozaci moraju voziti odgovorno, na nacin da ne ugrožavaju ostale sudionike utrke, na stazi ili u pit stop-u. Brzina u pit
stop-u ogranicena je na 60 km/sat za vrijeme trajanja svih treninga ili utrke. Svako prekoracenje brzine biti ce
kažnjeno sa 225 kn ili sa 30 € ukoliko se utrka vozi u van Republike Hrvatske.
Kazna mora biti uplacena najkasnije prije pocetka utrke, ili ukoliko je kazna kao posljedica kršenja prekoracenja
tijekom utrke kaznu je potrebno platiti odmah po završetku utrke. Osim novcane kazne za prekoracenje tijekom utrke
vozac ce morati odraditi i kaznu ''RIDE THROUH''.
Ukoliko vozac iz bilo kojeg razloga izade sa staze, može se vratiti na stazu, ali samo na nacin da povratom na stazu
ne ostvari nikakvu prednost ili ne ugrozi ostale sudionike utrke. Suci na stazi mogu pomoci vozacu pridržati motocikl
dok ga popravlja, suci mogu pomoci pri podizanju motocikla nakon pada, ili mogu pomoci pogurati motocikl pri
paljenju, ali sve eventalne popravke na motociklu na stazi vozac mora napraviti bez pomoci sudaca na stazi.
Ukoliko vozac ima problem sa motociklom koji ce rezultirati njegovim odustajanjem, vozac treba odmah izaci sa staze
i zaustaviti svoj motocikl prema uputama sudaca, a izricito je zabranjeno izrazito sporom vožnjom pokušati doci do pit
stop-a.
Vozaci koji se vracaju u pit stop sporijom vožnjom moraju voziti izvan idelne linije i moraju signalizirati da odustaju od
daljnje vožnje, podizanjem ruke u zrak.
Vozaci mogu uci u pit stop tijekom treninga i utrke popravljati motocikl ili mijenjati gume. Sve radnje moraju se
odvijati na zaustavnoj traci u pit stop-u neposredno ispred boxova.
Tankanje goriva strogo je zabranjeno tijekom utrke , a nakon prolaska vodeceg vozaca startno ciljnom linijom po
završetku prvoga okruga. Ukolikoje utrka prekinuta u pauzi do restarta utrke dozvoljene su prepravke, popravke,
izmjene guma i dotankavanje goriva u prostoru pit stop-a.
Vozacima koji se zaustave u pit stop-u dozvoljeno je pomoci pri paljenju motocikla bilo guranjem, bilo pomocnim
uredajima.
Vozaci ne smiju voziti suvozace tijekom treninga ili utrka na svojem motociklu.
Vozaci ne smiju gurati motocikle u suprotnom smjeru od smjera vožnje niti na stazi niti u pit stop-u, osim ukoliko to
nije pod nadzorom sudaca.
Vozacima je zabranjena svaka vrsta radio veze sa pratecim osobljem tijekom treninga ili utrka.
Vozacima je zabranjeno svako zaustavljanje na stazi tijekom treninga ili utrka.
Vježbanje starta je dozvoljeno samo kada to ne ugrožava ostale sudionike i to na izlasku iz pit stop-a, ili u krugu
usporenja nakon završetka treninga, ali obavezno van idealne linije.
Mir u parku vozaca mora biti poštovan izmedu 23.00 sata i 07.00 sati , osim ako to nije drugacije propisano posebnim
pravilnikom.
OLD 01. 15 PRUŽANJE POMOCI VOZACU U PIT STOP-U
Vozacu je dozvoljeno primanje pomoci od strane mehanicara samo u prostoru pit stop-a. Isto se odnosi na
dotankavanje goriva koje mora biti izvršeno u prostoru kojeg koristi vozac u pit stop-u. Vozacu je moguce davati
DODATAK 12_01
14
pomoc samo u oznacenom prostoru pit stopa i to ili na zaustavnoj traci ili u prostoru boxova. Tijekom dotankavanja
goriva motocikl mora obavezno biti ugašen. Svaka povreda ovih pravila povlaci za sobom kaznu vozacu.
OLD 01. 16 ZAMJENA MOTOCIKLA
Tijekom treninga svaki odvozac može korisiti najviše dva motocikla, koja su prošla tehnicki pregled pod imenom
vozaca i oznacenim njegovim startnim brojem.
OLD 01. 17 PREKID I PONOVNI START UTRKE
OLD 01. 17.1 PREKID UTRKE
Ukoliko direktor utrke procijeni da je potreno prekinuti utrku zbog nezgode, klimatskih uvjeta ili slicnih razloga
kojima se dovode u opasnost vozaci, crvena zastava biti ce istaknuta na svim sudackim mjestima istovremeno te
ce istovremeno ukljuciti crvena trepcuca svijetla na stazi i pit stop-u. Odluku o prekidu utrke može donijeti samo
direktor utrke.
Kad je dat signal za prekid utrke, vozaci polako usporavaju i dolaze u pit-stop. Rezultati utrke uzeti ce se prema
krugu koji je prethodio prekidu, odnosno rezultati ce se racunati prema onome trenutku gdje su svi vozaci u
utrci zatvorili puni okrug u istom okrugu sa vodecim prije isticanja crvene zastave. Da bi ostvari plasman na utrci
vozac mora uci u pit stop najkasnije pet minuta nakon prekida utrke.
Poredak ostvaren u utrci, prije prekida, mora biti na raspolaganju vozacima prije nastavka. (urucen vozacima
osobno ili izvješen na oglasne ploce)
OLD 01. 17.2 RESTART UTRKE
Ako se utrka mora nastaviti, to se mora uciniti sa najmanjom mogucom pauzom nakon prekida. Cim se svi
vozaci vrate u Pit stop direktor utrke dužan je obavijestiti sve vozace o vremenu nastavka utrke. Pauza od
trenutka prekida utrke do trenutka nastavka ne smije biti duža od 20 minuta. Startna procedura biti ce identicna
kao i kod starta utrke, ali se pojedina vremena tijekom startne procedure mogu skratiti.
OLD 01. 17.2.1 RESTART UTRKE AKO SU ODVOŽENA DVA ILI MANJE OKRUGA
- krece se od standardne startne procedure; svi vozaci zauzimaju startna mjesta kao na prvom startu, s istim
motociklom ili drugim koji je tehnicki pregledan
- vozi se puna utrka s osvojenih startnih pozicija, a mjesta vozaca koji ponovo ne startaju ostaju slobodna
- ako je nemoguce ponovno startati nema osvojenih bodova za prvenstvo
- ako se ponovo starta, poceti se mora najkasnije 20 minuta od trenutka zaustavljanja utrke
OLD 01. 17.2.3 RESTART UTRKE AKO JE ODVOŽENO MANJE OD 2/3 UTRKE
- kod decimalnih brojeva zaokružiti na najbliži manji puni broj okruga
- utrka ce se smatrati odvoženom u dva puta
- pozicija na startu bit ce kao one u krugu koji je prethodio prekidu
- ako se izvodi ponovni start, mora uslijediti najkasnije 20 minuta od zaustavljanja utrke, tj. kada rezultati
odvoženog dijela utrke budu objavljeni
- utrka se vozi do odvoženih punih krugova koji su predvideni, ali ne manje od 5 okruga
- startni poredak daje službeni mjeritelj vremena prema redosljedu koji je prethodio prekidu
- svi vozaci koji su u trenutku prekida bili u utrci i odvozili 75% dužine prvog dijela utrke mogu nastupiti u
drugom dijelu utrke
- motocikli se mogu popravljati ili promijeniti, gume se mogu mijenjati, gorivo je dozvoljeno ulijevati
- ako ponovni start nije moguc podijelit ce se 50% bodova u prvenstvu
- ukupan poredak vozaca dobiti ce se zbrajanjem vremena svakoga vozaca ostvarenih u oba dijela utrke. U
slucaju istoga rezultata dva vozaca, bolje plasirani biti ce onaj vozac koji je bolje plasiran u drugom dijelu
utrke.
DODATAK 12_01
15
OLD 01. 17.2.3 AKO JE ODVOŽENO VIŠE OD 2/3 UTRKE
- smatra se da je odvožena puna utrka
- za redoslijed se racuna redoslijed vozaca u krugu koji je prethodio prekidu
- bit ce podijeljeni puni bodovi u prvenstvu
OLD 01. 18 ZAVRŠETAK UTRKE I REZULTATI UTRKE
OLD 01. 18.1 ZAVRŠETAK UTRKE
Kada vodeci vozac po završetku posljednjeh okruga dode do startno-ciljne linije biti ce obaviješten da utrka
završava, mahanjem crnom bijelom (šahovsko polje) zastavicom od strane suca na stazi. Ista zastavica biti ce
pokazana i svim ostalim vozacima.
Nakon što je vodeci prošao liniju starta- cilja zatvara se pit stop i ni jedan vozac ne može više izaci na stazu. Iz
tog razloga nakon što je vodecem istaknuta crno bijela (šahovsko polje) zastavica, na izlazu iz pit stopa biti ce
upaljeno crveno svijetlo i sudac ce dodatno zatvoriti izlaz iz pit stop-a crvenom zastavicom.
OLD 01. 18.2 FOTO FINIŠ UTRKE
U slucaju foto finiša za dva ili više vozaca, biti ce donešena odluka u korist onoga vozaca ciji prednju rub kotaca prije
prede liniju starta-cilja. U slucaju da su i u slucaju foto finiša dva vozaca poravnati, biti ce donešena odluka u korist
onoga vozaca koji je ostvario bolje najbolje vrijeme tijekom utrke.
OLD 01. 18.3 POGREŠAN ZAVRŠETAK UTRKE
Kada se iz bilo kojeg razloga prije prolaska vodeceg vozaca startno- ciljnom linijom, krivome vozacu istakne crno
bijela (šahovsko polje) zastavica, a prije prolaska vodeceg vozaca startno- ciljnom linijom, utrka ce se smatrati
završenom u trenutku kada je vodeci vozac posljednji put prošao startno- ciljnom linijom prije krivo pokazane crno
bijele (šahovsko polje) zastavice.
Ukoliko se završetak utrke ne pokaže iz bilo kojeg razloga, završetkom utrke smatrati ce trenutak kada se završetak
trebao dogoditi.
Ukoliko nastupi prekid utrke tijekom završetka utrke, odnosno nakon isticanja crno bijele (šahovsko polje) zastavice,
a prije prolaska svih vozaca startno- ciljnom linijom, proglasiti ce se rezultati na slijedeci nacin:
a) vozaci koji su prošli startno- ciljnom linijom i kojima je oznacen završetak utrke biti ce plasirani prema vremenima
prolaska ciljem
b) vozaci koji nisu prošli startno- ciljnom linijom prije oznacenog prekida uzeti ce se posljednji prolaz startnociljnom
linijom kao rezultat završetka utrke i pribrojiti ce se u nastavku vozaca pod a)
OLD 01. 18.4 ZAVRŠNI POREDAK UTRKE
Rezultati utrke biti ce uzeti prema poretku kojim suvozaci prošli startno-ciljnom linijom i prema broju završenih
okruga.
OLD 01. 18.5 UVJETI ZA ZAVRŠETAK UTRKE
Da bi vozac ispunio uvjete za završetak utrke i da bi bio uvršten u rezultate utrke mora ispuniti slijedece uvjete:
- vozac mora završiti 75% utrke, zaokruženo naniže, u odnosu na pobjednika utrke
- Vozac mora proci startno-ciljnom linijom najkasnije 5 minuta nakon pobjednika
- Vozac mora proci startno.ciljnom linijom u kontaktu s motociklom i u kompletnoj opremi.
OLD 01. 19 BODOVNI SUSTAV i REDOSLJED VOZACA
Za redoslijed na pojedinom natjecanju vozaci, timovi i klubovi dobivaju bodove prema slijedecoj tablici:
Mjesto 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.
Bodovi 25 20 16 13 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Naslov prvaka i konacni redoslijed odreduje se na osnovi zbroja svih bodova koje je vozac osvojio na
DODATAK 12_01
16
natjecanjima koja se boduju za Prvenstvo Hrvatske.
Osvoje li dva ili više vozaca isti broj bodova, nakon završetka prvenstva bolje plasirani biti ce:
Vozac s više prvih mjesta na bodovnim natjecanjima. Ukoliko su dva ili više vozaca po tom kriteriju jednaki
slijedeci je kriterij veci broj drugih mjesta i tako redom. Ukoliko je i takvim kriterijem broj bodova više vozaca
isti, bolji redoslijed imat ce vozac koji ima bolji rezultat na posljednjem natjecanju, na pretposljednjem itd.
Da bi se pojedina klasa bodovala za Prvenstvo Hrvatske:
- mora se održati najmanje 3 natjecanja od upisanih u kalendar
- mora sudjelovati najmanje 4 vozaca u sezoni
- boduju se sva održana natjecanja
OLD 01. 19.2 REDOSLJED TIMOVA I KLUBOVA
Redoslijed timova -odreduje se na temelju osvojenih bodova vozaca tima. Sastav tima može ciniti najviše tri
vozaca tima, bez obzira na klasu i pripadnost klubu.
Nositelj timske licence dužan je pribaviti timsku licencu prema odredbama ŠMP-a.
U sastavu tima koji nosi naziv kluba mogu biti samo vozaci tog kluba.
Nositelji timskih licenci dužni su iste predociti prilikom verifikacije na svakom natjecanju.
Na kraju sportske sezone bit ce proglašeni rezultati redoslijeda klubova i timova.
Ako se po završetku jednog, ili svih održanih natjecanja u jednoj sezoni, prilikom izrade timskog redoslijeda dogodi da
dva tima imaju isti broj bodova, bolje mjesto zauzet ce:
1. onaj tim koji je zauzeo veci broj boljih mjesta na svim bodovanim natjecanjima.
2. onaj tim koji je na posljednjem natjecanju/utrci, ostvario bolji rezultat.
3. onaj tim ciji je vozac napravio najbolje vrijeme kruga na tom natjecanju.
Ako se po završetku jednog, ili svih održanih natjecanja u jednoj sezoni, prilikom izrade klupskog redoslijeda dogodi
da dva kluba, imaju isti broj bodova, bolje mjesto zauzet ce:
1. onaj klub koji je zauzeo veci broj boljih mjesta na svim bodovanim natjecanjima.
2. onaj klub koji je na posljednjem natjecanju, ostvario bolji rezultat.
Redoslijed klubova -odreduje se na temelju zbroja bodova svih vozaca doticnog kluba na pojedinom
natjecanju.
Vozaci klubova mogu biti iz bilo koje klase. Ukoliko isti vozac nastupa u dvije klase za plasman klubova uzima
mu se samo rezultat iz jedne klase (bolji rezultat).
Klubovi se ne prijavljuju posebno na natjecanje.
OLD 01. 20 DODJELA NAGRADA
Organizator je dužan dodijeliti pehare, odmah po završetku svake od utrka za pojedinu grupu ili klasu i to:
U redoslijedu vozaca pehare za I – III mjesto
Nakon proglašenja službenih rezultata, oranizator je dužan dodijeliti:
U redoslijedu timova I – III mjesta pehar.
Prilikom primanja pocasnih nagrada vozaci su dužni izici na pobjednicki podijum odjeveni u vozacki kožni
kombinezon.
Vozacima koji budu kasnili na podjelu nagrada i budu neadekvatno odjeveni, nece se dozvoliti dolazak na podij i
nece im biti urucene pocasne nagrade.
Prilikom primanja pocasnih nagrada za “Timove”, njih mogu preuzeti iskljucivo punoljetne osobe, ovlaštene od
nositelja licence, primjereno odjevene.
Organizator može na pojedinom natjecanju dati i posebne nagrade koje mora propisati Posebnim pravilnikom.
Na kraju natjecateljske sezone HMS ce dodijeliti nagrade:
DODATAK 12_01
17
Vozacima I - III mjesto u klasi medalja i diploma
Klubovima I - III mjesto medalja i diploma
Timovima I - III mjesto medalja i diploma
OLD 01. 21 ZATVORENO PARKIRALIŠTE – PARC FERME
Prva tri plasirana u pojedinim klasama, nakon završetka utrke, dužni su svoje motocikle staviti u zatvoreni
prostor na najmanje 30 minuta radi završnog tehnickog pregleda ili kontrola po uloženom prigovoru.
Izlazak vozila iz Zatvorenog parkirališta može dopustiti samo direktor utrke.
Osim službenih osoba Zatvoreno parkiralište mora biti ispražnjeno od svih osoba, a vozaci mogu pristupiti u
Zatvoreno parkiralište samo po pisanom odobrenju i ovjeri direktora utrke.
Organizator odgovara krivicno i materijalno za nastalu štetu od trecih osoba (gledatelja), ako do nje dode zbog
neosiguranja “parc ferme-a”.
OLD 01. 22 PRIGOVORI
Prigovori na tijek odvijanja natjecanja
Za sve uocene nepravilnosti na natjecanju svi sudionici - imatelji vozackih i natjecateljskih licenci, kao i suci aktivni na
natjecanju mogu uložiti prigovor direktoru utrke i žiriju.
Prigovori se ulažu pisanom predstavkom na tipskom formularu zajedno s obveznom pristojbom utvrdenom u
Clanarinama i pristojbama HMS-a.
Obvezna pristojba se uplacuje kao jamcevina do okoncanja predmeta spora.
Ako prigovori nisu jasno formulirani i dokumentirani i ako nije priložena jamcevina, isti se nece razmatrati.
Prigovori se predaju u odredenim rokovima:
- prigovori na rad Tehnicke komisije organizatora i Komisije za verifikaciju podnose se u roku 30 minuta po objavi
startne liste i moraju biti riješeni prije starta službenog treninga
- prigovori na rezultate i nepravilnosti na treningu podnose se najkasnije 30 minuta nakon objave privremenih
rezultata treninga i moraju biti riješeni prije pocetka starta natjecanja
- prigovori na redoslijed podnose se najkasnije u roku 30 minuta nakon objave privremenih rezultata i moraju biti
riješeni prije proglašenja konacnih rezultata
Prigovori na mjerenja vremena ne mogu se podnositi.
Prigovori na izrecene novcane kazne na natjecanjima ne mogu se podnositi.
Prigovore rješava žiri natjecanja.
Sve službe moraju ostati na raspolaganju žiriju do isteka rokova za prigovore.
Ukoliko je prigovor opravdan, jamcevina se vraca podnositelju prigovora.
Ukoliko je prigovor neopravdan, jamcevina ostaje organizatoru.
Prigovori na tehnicku ispravnost motocikla
Prigovor, koji se odnosi na tehnicku ispravnost motocikla, ulaže se najkasnije 30 minuta nakon završetka utrke.
Prigovor se ulažu pisanom predstavkom na tipskom formularu zajedno s obveznom pristojbom utvrdenom u
Clanarinama i pristojbama HMS-a.
Obvezna pristojba se uplacuje kao jamcevina do okoncanja predmeta spora.
Ako prigovor nije jasno formuliran i ako nisu priložene jamcevine, isti se nece razmatrati.
Ako je za provjeru navoda iz prigovora potrebno rastavljati motocikl, tada se uz obveznu pristojbu uplacje dodatna
jamcevina prema Clanarinama i pristojbama HMS-a
Dodatna jamcevina se može povisiti za sve nastale troškove, ukoliko je pregled izvršen poslije završetka natjecanja.
Na zahtjev voditelja tehnickog pregleda, vozac ili njegov mehanicar, dužni su prema nalogu rastaviti motocikl, te
omoguciti pregled prema priloženom prigovoru.
Pri pregledu motocikla mogu biti prisutni samo voditelja tehnickog pregleda, vozac i mehanicar pregledavanog
motocikla.
Ukoliko je prigovor opravdan, obvezne jamcevine se vracaju podnosiocu prigovora, a vozac na koga je uložen
prigovor biti ce kažnjen od strane žirija natjecanja.
Ukoliko je prigovor neopravdan dodatna jamcevina daje se vozacu na koga je uložen prigovor, a obvezna ostaje
organizatoru.
Zahtjev za provjeru tehnicke ispravnosti motocikla, može zatražiti i žiri utrke.
DODATAK 12_01
18
OLD 01. 23 MJERENJE VREMENA
Službeno vrijeme mora mjeriti mjerna ekipa koja za to posjeduje odgovarajucu licencu. Mjeriti se mora
elektronickim napravama s tocnošcu 1/100 sek, a rezultati se moraju obradivati kompjuterski. Preporuca se
upotreba transpondera. Mjerna ekipa mora osigurati rucno mjerenje kao rezervu.
Vozaci moraju prihvatiti svaki oblik mjerenja vremana.

e
User avatar
baba zaneti
 
Posts: 437
Joined: Fri Nov 04, 2011 9:57 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby igor » Wed Feb 15, 2012 12:46 pm

Kao sto je vec i receno u Saletovom postu, nas Pravilnik postoji na sajtu MSS.

Trenutno je Pravilnik u fazi odredjenih izmena i nedavno su na Draguljcetovu inicijativu odrzana dva sastanka sva tri beogradska kluba gde su pozvani i predsednici klubova i takmicari i gde su dogovoreni zajednicki predlozi i primedbe kako na postojece odredbe Pravilnika, tako i na predloge pojedih izmena koje su upucene od strane drugih klubova.

Verovatno je to sada u postupku objedinjavanja, i bilo bi dobro da nas Stanko informise o tome, tj. dokle se stiglo kako bi svi bili upuceni.
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby stanko61 » Wed Feb 15, 2012 12:48 pm

baba zaneti wrote:1 .Brembo dvoklipna klješta (pravilnikom dozvoljena samo dva radna klipa) veća
2 . pravilnikom za open specijal nije definisana dimenzija felni. .

3 . Jel postoji neki pravilnik u kome je opisano sta sme a sta nesme da se ugradjuje?
Zanima me opsirniji pravilnik.

Zasto ovo pitam? Zell je na kawasaki ugradio pumpu prednje kocnice od gsxr koja je napravljena posle 1984 god . i zadnju glavcinu od neke endurke . zbog toga ne razumem. ZEEL , nemam nista protiv tebe i tvoje sprave ,nego ne razumem nista. nesto moze a nesto nemoze. neki delovi mogu da se montiraju a neki ne . Kao npr. moze viljuska ako lici na klasik viljusku a ne mora da bude 1984. moze i mladja , jbg ko zna da je 1985. 86 . na njoj ne pise.

ILI ovo izvuceno iz pravilnika. ;OSNOVNA OGRANICENJA ,koja regulise ovaj pravilnik odnose se na na godinu proizvodnje i na radnu zapreminu motora .
GODINA PROIZVODNJE se odnosi na ram i blok motora , kao i na sve ostale elemente koji su od vitalnog znacaja za vozne osobine motocikla...

Zakljucak iz gore navedenog je da nebi ni tockovi smeli da se menjaju od baznog modela. .totalno mi nista nije jasno.

:) .totalno mi nista nije jasno. :)
potpuno te razumem
pokusacu da ti objasnim neke stvari posto si nov ovde kod nas u MK i svakako si dobrodosao
ovo je MOTO KLASIK samim tim ovde su prvo i prvo ljubitelji klasicnih motora koji se trkaju, naravno da su sad vec trke uzele veliki primat
moram da ti predstavim ove ljude sto su u moto klasiku : iza ovih imena ,, nick ovaj ili onaj, oni nisu samo slova na monitoru..,,stoje,,oni su najveci strucnjaci u Srbiji za motoristiku i klasicne motocikle,, pitaj sebe sta mislis da oni ne znaju nabudziti ili napakovati motor kao ti ili jos bolje??? naravno da znaju ALI u moto klasiku ima ne pisano pravilo,red, kodeks, i svi se ponose sa svojim motorima koji su puno skuplji nego novi jer su original sto imas vise original delova veci si frajer :lol: :lol: :lol: :lol: , mala sala,, ,, ne retko ces videti i kod nas u Srbiji, motore koji su skuplji i od 10 000 e
i to samo zato sto su autenticni sto je skuplje i teze napraviti, za razliku od RR uzmes motor za 3 soma ekser u bravu i pilaj e to ovde nema,, e sada znaci ovde su takvi poznavaoci motora da ne samo da ce prepoznati viljusku koje je godiste dal 86 ili 82 nego i saraf na viljuski znaju koje je godiste
zato ti savetujem, ako menjas delove, uzimaj delove ili sa motora, ili mogu i novi, ali da su takvi bili u proizvodnji ili lice na delove iz tog vremena,, iz tog perioda d0 84 god, ne mozes staviti delove koji nisu tehnicki ni izgledom bili u proizvodji pre 84 god,, i nema problema, ipak ovde vlada kodeks i bilo bi ruzno da te provale na prvoj trci i ti imas zauvek pecat, mislim da ti to ne treba
ovo je MOTO KLASIK igraj fer i svi ce te voleti i postovati
smatram da si pogresio u samom startu,, ovo nisu samo trke ,, pa nabudzi ko sta moze,, ovde imas ogranicenja,, a ogranicenja su godista motora i komponenti ovde su i ljubitelji klasicnih motora koji se trkaju, zamisli sad kako bi bilo da stavis od R1 kocnice a svi oko tebe klasicni motori,pa to moze svako, ako zelis dobro dosao, dakle uzimaj delove sa motora iz tog vremena, gledaj slike,, filmove, pitaj i to je deo trka i zanimacija samim tim si resio sve probleme kao sto ti je Zel i Petko i rekao kad se malo uhodas bice sve lakse,, prvo kao pravi ljubitelj klasicnih motora napravi jedan klasik motor koji odgovara sa komponentama tom periodu
pozdrav Stanko
PS nadam se da ce danas biti potpisan pravilnik i kalendar pa cu ga suta objaviti
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby Zel99 » Wed Feb 15, 2012 2:49 pm

Izvod iz Hrvatskog pravilnika
MOTOR: Zabranjeno je mijenjati u odnosu na original ili motora iz serije koji je preraden:
- Oblik cilindra, glave, kartera i mjenjaca
- Nacin hladenja
- Promjer cilindra za više od 1 mm od nominalne.
- Upotrebljavati materijale koji nisu iz zadanog vremena kao: titan, bojani ergal, carbon fiber, osim
stakloplastike koja se dozvoljava.
Motocikli moraju odgovarati izdanoj licenci.
Ako postoji potreba za izmjenom originalnih dijelova, moraju se upotrebiti slicni porijeklom iz zadanog vremena.
Za G.B. motore dozvoljava se upotreba drugacijeg prvog prenosnog sistema
OKVIR i OVJES: Uz serijske mogu se koristiti i specijalni ako su iz tog vremena, za taj model. Dozvoljena su
manja pojacanja.
Prednja vilica prema tehnickim uvjetima klase, iz vremena proizvodnje.
Volan mora biti spušten iz dva dijela. Širine minimalne 450 mm i maximalne 600mm
KOTACI: Prema tehnickim uvjetima klase. Zabranjena je upotreba slick ili narezanih slick guma. Dozvoljene su
iskljucivo gume sport ili racing sa šarama koje su u slobodnoj prodaji (katalog proizvodaca).
KOCNICE: iz vremena proizvodnje motocikla,
RASPLINJAC: Moraju se koristiti rasplinjaci do 1984, dimenzije su slobodne, osim za Grupu 1 gdje su dozvoljeni
rasplinjaci do 1988. godine. Ne dozvoljavaju se rasplinjaci sa ravnim ventilom ili sa membranom.
BUKA: Obvezna ugradnja prigušivaca.
PALJENJE: Slobodan izbor, osim onih koji upotrebljavaju druge parametre osim broja okretaja kao(tem.
plinova, otvor gasa, temp.motora i sl.)
HLADENJE: zadržati izvirni oblik i sistem
OBVEZNE DORADE I IZMJENE
- Upotreba bezolovnog benzina.
- Odstraniti nogare, pokazivace smjera, retrovizore, te svjetlosna tijela.
- Osigurati žicom za osiguranje: vijke za ispust ulja.
- Imati ispravne granicnike okretanja volana.
- Komanda gasa mora se sama vracati u zatvoreni položaj i uzrokovati prekid rada motora.
- Komandne poluge moraju na krajevima biti polukružno zaobljene.
- Poluga pokretaca (ako postoji) mora se sama vracati u pocetni položaj.
- Niti jedan dio motocikla ne smije prelaziti okomicu zadnjeg kotaca.
- Na volanu je potrebno ugraditi stop-prekidac (ako ne postoji)
- Volan spušten iz dva dijela. Širine minimalne 450 mm i maximalne 600mm
- Obvezna ugradnja sakupljaca uljnih para (posuda plasticna min. 0,5L).

2.6. GRUPA 7 SPECIAL: max 1200cc 4T i 750cc 2T do 31.12.1984 godine.
- Kotaci slobodan izbor (može magnezij ako je original)
- vilice slobodan izbor ako su iz zadanog vremena
- dozvoljeni «flat» i membranski rasplinjaci, ako su iz zadanog vremena.
- Dozvoljeni diskovi max. 300 mm klješta max. 2 klipa
- Amortizeri ako su iz zadanog vremena.



Deo predloga pravilnika za 2012.
OSNOVNA OGRANIČENJA
Osnovna ograničenja za sve klase, koja reguliše ovaj pravilnik, odnose se na godinu proizvodnje i na radnu zapremtinu motora.
Godina proizvodnje se odnosi na ram i blok motora, kao i na sve ostale elemente koji su od vitalnog značaja za vozne osobine motocikla.. Kod spornih situacija tehnička komisija donosi konačnu odluku.
Pod godinom proizvodnje podrazumeva se godina kada je model izašao na tržište. do trenutka prestanka proizvodnje u kontinuitetu za pomenuti model.
Nikako se ne podrazumeva evolucija nekog modela koja izlazi iz okvira godišta.
Pod kontinuitetom proizvodnje podrazumeva se neprekidna proizvodnja tog modela bez značajnijih unapređenja na motociklu.
Za sve klase dozvoljena je upotreba goriva (do 105 oktana)
Za motocikle grupe MOTO KLASIK važi:
Upotreba vozila i trkackih komponenti koji su u stvarnosti replike standardne i trkacke tehnike iz perioda pre 1978 god. su dozvoljene.
Sistem za paljenje,izduvni sistem ( sa prigušivačima) su po slobodnom izboru.
Važno je da ugrađene kvalitetne komponente, vizuelno i konstrukcijski budu približne originalu. Dozvoljena je upotreba specijalnog rama po tehnickim resenjima koja odgovaraju periodu. Isto važi i za elemente vešanja .Dozvoljava se upotreba Tomosovih ramova sa modela BT, ATX ali iskljucivo sa parom amortizera za vesanje zadnjeg tocka. Prilagođeni Enduro motocikli (agregati Rotax 125-250) i Tomos Senior 50 mogu startovati u klasama MK-50/125/250/500. Upotreba aktuelne trkačke tehnike nije dozvoljena. Težina nije limitirana . Preporučuje se, shodno pravilnicima UEM I Alpe Adria, najveci dozvoljeni prečnik štapa prednje viljuske, 38 mm. i prednjeg diska 300 mm.

Za OPEN SPECIJAL važe smernice kao i za Moto Klasik s tim što je period proširen do kraja 1984. Ovoj klasi pripadaju i svi originalno drumski i kros takmičarski motocikli (fabričke specijalke) tog vremena.

Ovo je deo pravilnika koji se tice tehnicke regulative interesantne za ovu pricu. Tu je sabrano vise predloga i pretpostavljam da se konacna varijanta za 2012 nece bitno razlikovati. Ipak treba sacekati da Stanko to stavi na sajt MSS-a

Moj komentar
Hrvatski pravilnik je napravljen ranije i iskopiran za 2011 samo je godiste pomereno na 1984. Recimo da prica o zabrani cetvoroklipnih klesta sada ne stoji (makar zbog Honde VF1000R). Takodje znam da njihovi trkaci imaju razbusene cilindre sigurno vise od 1mm od serijskih, ali se tada pozivaju na limit od 1200ccm (ili 750). Sada na brzinu nisam iskopao AA regulativu gde ne postoji limit 300mm za diskove, mada je cinjenica da tada i nije bilo vecih (postoji mogucnost da neke specijalne izvedbe iz tog vremena mozda imaju veci precnik). Eto to su neki od razloga sto su u predlogu naseg pravilnika smernice i da se racuna na kodeks takmicara. Naravno ako nas bude vise i vise razlicitih misljenja ubuduce bi trelo vise da se prica o temama koje su sporne i da se konkretne stvari iznesu na glasanje. O tom, potom :D :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby 69 » Wed Feb 15, 2012 10:58 pm

Mnogo se tu može pričati o svemu iz ove tematike. Sitnih "nečistoća" će uvijek biti, ali moje mišljenje je da one bitno ne utječu na rezultat. Čak vjerujem da se ponekada potkradu, jer čovjek nema drugo rješenje ili si ga ne može priuštiti.
Slažem se sa Stankom da postoji neki prešutni kodeks i svi pokušavamo biti unutar njega, ne iskačući previše van njega.
Slažem se i sa Zeelom, kada kaže da nikada neće uložiti službeni prigovor. Sigurno neću ni ja. Ipak nas sve veže velika simpatija prema klasik motorima, a nema nas mnogo, pa mislim da se trebamo uzajamno čuvati i poštivati.
Moram jedino reći svoje osobno mišljenje o kotačima. ZLO MI JE kada vidim na klasik motoru 17 cola kotač sa 180 širokom gumom. To mi nikako ne paše, a da ne govorim o tome koji izbor guma imaju ti momci u odnosu na nas ostale, koji ostajemo vjerni nekakvim dimenzijama iz doba naših motocikala.

Toliko. Hvala. :mrgreen: :wink:
User avatar
69
 
Posts: 1257
Joined: Sun Jan 25, 2009 12:06 am
Location: Zagreb

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby stanko61 » Thu Feb 16, 2012 2:32 pm

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby stanko61 » Thu Feb 16, 2012 2:37 pm

nas kalendar mora pricekati jos par dana
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: AKO MOZE MALO MISLJENJA UPUCENIH KOLEGA.

Postby baba zaneti » Thu Feb 16, 2012 3:22 pm

Kalendar ili pravilnik sa izmenama? Jel imamo mi opsirniji pravilnik?
Posto bih se verovatno vozio malo i van Srbije , dali je nas pravilnik prilagodjen alpe adria pravilniku ili cemo morati za neku trku napolju da spremamo drugi motocikl po drugim kriterijumima. Tamo nema znam te znas me. :D :?: :violin:
User avatar
baba zaneti
 
Posts: 437
Joined: Fri Nov 04, 2011 9:57 pm

Next

Return to Opste teme o motociklima

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron