CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby igor » Wed Nov 23, 2011 8:47 pm

KREIDLER Florett


Kao i svi normalni klinci sa nasih prostora i ja sam, pocetkom i sredinom 70-ih godina proslog veka, odrastao uz Tomose. Znaci klasika, prvo APN ( “automatic” sam preskocio) pa T-15 i tako dalje.

Citajuci retke moto-casopise do kojih se moglo doci, ili koje bi neko doneo sa jos redjih putovanja u inostranstvo, potajno sam poceo da se divim Krajdleru, s obzirom da sam tada jos ziveo nekako u tom svetu pedesetica.

Tada se klasa 50 ccm vozila i u okviru svetskog prvenstva a Krajdler je dominirao. Osvajao je svetske sampionate u klasi – poznati holandjani Jan de Vries ‘71. i ‘73. i Hans van Heisel ‘74. godine, pa legendarni Angel Nieto ‘75. onda Lazarini ‘79. i na kraju nemacki vozac Dorflinger ‘82. i ‘83. godine.

Pored svega toga, moj dobar skolski drug se tih 70-ih godina preselio u Francusku, ali nastavili smo da se druzimo preko pisama, telefonskih razgovora i njegovih povremenih dolazaka u Beograd. Otac mu tamo, u Parizu, valjda da mu malo olaksa prelazak u nepoznatu i novu sredinu – kupi Krajdlera (model Florett).
I onda su pocele njegove price: kako Krajdler od sale ostavlja sve pedesetice iza sebe, kako se devojcice tamo loze samo na decake koji voze Krajdlere, kako Krajdlere voze oni decaci koji sebe vec smatraju ozbiljnim motoristima i ko zna sta sve jos. Naravno, ja sam mu sve bezrezervno verovao.

Mi smo tada ovde budzili Tomose, povecavali kompresiju, sirili i polirali usisne, prelivne i izduvne kanale, prosirivali dizne u karburatoru, radili i sto je trebalo i sto nije, samo da se dobije jos nesto snage. A taj drugar mi na sve to opusteno prica kako za Krajdler ima da se kupe gotovi fabricki sportski kitovi, samo se namontiraju i motor ima 12,5 KS.
Ja sam naravno tvrdio da je Tomos bolji, neka doveze on taj svoj motor pa vidimo ko ce da bude brzi na malom krugu na Uscu i slicno, a u stvari sam sa divio tom Krajdleru i terao rodbinu da mi prevodi clanke o njemu iz retkih stranih casopisa.
Cesto sam se budio razocaran, jer sam u snu krstario beogradskim ulicama bas na Krajdleru. Masti nije bilo kraja.

Kada sam se domogao vecih motora nekako me to proslo, Krajdler je bio potisnut u secanju ali nikad nije potpuno nestao.

Pre nekoliko godina odem kod prijatelja u selo blizu Beograda gde on ima kucu, znao sam i ranije da ima neki mali moped koji i vozi i ne vozi, krenemo na tavan njegove garaze po neke kobasice i ja u dnu pored naslaganih drva ugledam Krajdlera.
Trenutak je bio neverovatan, u tom casu setio sam se svega - i casopisa, i prica iz Francuske i svetskih sampionata 70-ih godina, sve je to ozivelo pri pogledu na taj motor.

Ja sad ne znam kako sam tada izgledao u toj garazi, valjda sam samo rekao “pa to je Krajdler Florett” , ali drugar je osetio da mi neverovatno znaci taj motor i istog casa mi ga je – poklonio.

Mislio sam da ga malo doteram za trke starovremenskih motora, nesto sam i poceo da radim (na karburatoru i auspuhu) ali pretezak sam ja sada za taj motor pa sam odustao.


(kliknuti na sliku za povecanje):

Image

Image

Image

Image

Image

Image
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby feniks » Wed Nov 23, 2011 9:04 pm

Impresivno nema šta......čestitam na izuzetnoj kolekciji.Mada čini mi se da ovo nije kraj... :clap: :clap: :clap:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby igor » Thu Nov 24, 2011 8:46 am

DKW RT 250/2

DKW 250 iz 1953.god.
Zahteva sredjivanje, ali - pali, radi, ide. Stoji u dnu garaze, nije ga lako ni isterati napolje, mnogo toga treba raskrciti :D
Vozio sam ga pre par godina na nasoj trci u Kosutnjaku:

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by igor on Fri Nov 25, 2011 11:51 pm, edited 1 time in total.
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four

Postby igor » Thu Nov 24, 2011 11:23 am

Zel99 wrote: ...Mozda ne bi bila losa jedna foto izlozba pa da vidimo da se pridruzimo svako sa svojom ergelom :?: :!:



To ne bi bilo lose, da svaki clan foruma postavi po neku sliku i opis zanimljivih motora koje ima, tek da se zna, moze koristiti za neke savete, konsultacije, razmenu delova i slicno.
Da to bude kao neka baza podataka gde, sta i kod koga ima, moze biti korisno.
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby feniks » Thu Nov 24, 2011 11:56 am

Htedoh te pitati,..mada mi deluje malo nepristojno,ali......kolika ti je kvadratura(e) garaže? :D
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby igor » Thu Nov 24, 2011 12:30 pm

feniks wrote:Htedoh te pitati,..mada mi deluje malo nepristojno,ali......kolika ti je kvadratura(e) garaže? :D


Garaza je manje-vise standardnih dimenzija, ali ih ima na vise destinacija :D
Doduse, sve su u krugu od oko 200m.
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby igor » Thu Nov 24, 2011 12:37 pm

YAMAHA IT 250 (YZ)

Nisam imao slike ovog motora, sad sam slikao za forum.
Yamaha IT 250, varijanta modela YZ.
Nesto sam razmisljao, da se stavi manji prednji tocak sa ozbiljnijom kocnicom i bila bi to neka retro super-moto varijanta, pogodna za Ada-Huju ili Kulu, na primer.


(kliknuti na slike za povecanje):
Image

Image

Image

Image

Image



A to sto sam mislio da se prepravi u super-moto, za trke na karting stazama, nabavio sam i tocak sa kocnicom. Serijska kocnica deluje dosta neozbiljno:


Image

Image
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby igor » Thu Nov 24, 2011 12:49 pm

YAMAHA DT 125


Jos jedna enduro Yamaha, DT 125, vazdusna, prvi model na koga je ugradjen anlaser.
Iz vremena kada su enduro motori jos imali spusten prednji blatobran i hromirane cajgere... :D
Karakteristicna je i po dve svecice u glavi cilindra.

U odnosu na ove fotografije, u medjuvremenu sam je jos malo estetski sredio:


Image

Image

Image

Image

Image
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby feniks » Thu Nov 24, 2011 10:25 pm

Jesi li ovu DT vozio na jednoj od trka,ili se varam?
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby krsta63 » Thu Nov 24, 2011 11:30 pm

Igore, svidja mi se ovo zlo na kramponima. Jel na prodaju ? Odavno nisam nista polomio :D
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby igor » Thu Nov 24, 2011 11:30 pm

@ Feniks:
Ne, DT nisam je vozio na trkama.
Last edited by igor on Thu Nov 24, 2011 11:36 pm, edited 1 time in total.
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby igor » Thu Nov 24, 2011 11:36 pm

krsta63 wrote:Igore, svidja mi se ovo zlo na kramponima. Jel na prodaju ? Odavno nisam nista polomio :D


Za sada nije na prodaju.
Ali zato bi bilo dobro da svi postavimo sta ko od motora ima, pa kad se nesto i prodaje da ostane "u kuci", medju nama.
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby igor » Thu Nov 24, 2011 11:46 pm

krsta63 wrote:...svidja mi se ovo zlo na kramponima...


I nad zlom ima zlo. Honda CR 500. Nevidjeno brutalan motor. Neponovljiv.
Jedini motor koji imam, a da ga se po malo i plasim.


Image

Image

Image

Image
igor
 
Posts: 165
Joined: Wed Jan 28, 2009 5:52 pm
Location: Beograd

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby krsta63 » Thu Nov 24, 2011 11:52 pm

Muvam se oko CR480R. Cekam prodavca da smeksa..Volim motore koji su dekretom ukinuti :)
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: CB.... 400 Four.... 750 Four i ostalo...

Postby feniks » Fri Nov 25, 2011 12:17 am

Ima lakših načina da slomataš stare kosti........ :lol: :lol: :lol:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

PreviousNext

Return to Opste teme o motociklima

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron