Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby Boki Ar » Sat Jan 15, 2011 10:48 pm

Da se razumemo, ovo me je nekad davno mučilo. Kupio sam pred sam kraj 1993. god ovaj motor.

Image

Proveren preko Stankare, rađeni servisi, lepo očuvan, kao nov. Uglancan preko zime, nekih 12.000km, koliko se sećam na satu.
Došla je sezona vožnje i tada sam primetio neki zvuk "u fazonu khh - kkkhhh - kkhhh" kad se otpusti gas. Izvinjavajte ne umem bolje da objasnim tu onomatopeju... :?

Pokojni Draxi i ja razvalimo to, nema šta sve unutra čisto, fino, novo, vidi se. Za svaki slučaj poručim korpu kvačila, njen lanac, "trilex" ili "triplex", lanac za bregaste i kud sve daj i onaj mali lačnić od anlasera. Sklopimo, sve to kao sat ali opet se neki put znalo javiti to "khh-kkhhh" kada se otpusti gas. Tako je i prodat, a mene ostalo da "muči" ovo pitanje, eto godinama.

Siguran sam da su se majstori odavde sretali sa tim agregatom, (GPZ 500 je takav, sa drugim fazama) i da će moći da mi odgovore na ovo pitanje.

Unapred Hvala!
BP
*** 8)
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby krsta63 » Sun Jan 16, 2011 2:26 pm

Kako se cuje,kako,kako?
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby Boki Ar » Sun Jan 16, 2011 3:10 pm

Tako nekako kao što opisah gore. Nije piskav zvuk, nije škripanje, nije ni "čekićanje"... Kao da nešto zadire jedno o drugo. Pri dodavanju gasa i ubrzavanju ništa, samo na manjoj brzini kad se otpusti gas. :? Zvuk je bio prisutan i sa pritisnutim kvačilom...
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby krsta63 » Sun Jan 16, 2011 3:21 pm

Sad bez zezanja.Cesto mi se desavalo da i nakon zamene primarnog lanca ostane blagi zvuk,mnogo slabijeg intenziteta.Pri radu se ne trosi samo lanac,modul lancanika se menja.Na 12000 km ne bi trebao da menjas ni primarni,ni lanac bregaste,ni ...Ostaje pitanje koliko je presao motor pre otvaranja.Motor je kupljen 90.verovatno.Dokoni klinac u to zlatno vreme je mogao da napravi za sezonu..... :?:
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby Boki Ar » Sun Jan 16, 2011 3:47 pm

Ne, stvarno se ne zezam.

Motor je bio kupljen (nov) 26.11.1991. - tačno u dan kada se rodio moj sin, Nikola. Bilo je više zanimljivih koincidencija iz kojih smo bivši vlasnik i ja zaključili da je meni "suđen". Druga podudarnost koju sam zapazio je datum registracije 30.03. - isti dan u koji sam registrovao Fiat Uno turbo koji sam imao tada. Koju godinu kasnije (1996), na taj dan se rodila moja kći Bojana.

Prethodni vlasnik je bio ozbiljan čovek, snimatelj na TV Beograd, nije klinac, po najmanje ne dokon. Servisnu istoriju je Draxi saznao od Stankare koji nam je i rekao da je motor stvarno kao nov.

Nije taj zvuk bio uvek prisutan, mislim da danas ne bih ni otvario motor zbog nečeg sličnog. Tada je imalo više vremena. Jedino sumnjivo je bila korpa kvačila, za koju nam pok. Bata rekao da ne diramo ništa. Ipak, odlučio sam da kupim novu, a kad je bal - onda daj i lance, sva tri, garnituru zaptivki. Delove kupio u Švici moj pobratim i poslao. Sve oprano po zanatu, pedantno sklopljeno, zvuk ostao. :?

Pokojni Draxi veli: "Boki, vozi to, vidiš i sam da je stvar nova..." Onda sam rešio da adaptiram potkrovlje i bio prinuđen da ga prodam. Kupio ga od mene neko iz (sa) Uba, mislim da se zove Saša. E, taj stvarno nije silazio. "Ubio" je "lepu" kilometražu do iduće registracije kad je došao da prevedemo motor. Nije se žalio na bilo kakve probleme...

Vidite, nisam mislio da smaram ovom temom. Zimsko vreme, praznici, manje posla, čitaju se forumi, sećanja naviru... Siguran sam da je još neko zapazio ovakvu pojavu na tom modelu, iskusno uvo ne može a da ne čuje taj zvuk. Ipak je prošlo dosta vremena od tada, garantovano je do sad "provaljeno" o čemu se radi. Prošlog leta, na moru u Njivicama, dođoše u radionicu dva momka iz Čačka. Voze dva KLE-a. Probao sam jednog, sa 50 i kusur K-km na satu. Ko zna, u Njivice se silazi priličnom strminom. Treća brzina, pustim gas i čujem to: "khh - kkhh - kkkhhh" :oops: , pitam vlasnika, on kaže da ne zna, ništa nije primetio... eto... :?
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby krsta63 » Sun Jan 16, 2011 4:36 pm

Ovo su opste teme o motorciklizmu pa mozemo da caskamo.Interesantno za njega je da je to najduza produkcija jednog agregata.Preko dvadesetpet godina.Prvi je bio u LTD 454.Odrezan na pola GPZ 900.Zadnji (priguseni) u KLE-u i u EN-u za americko trziste. Kroz upotrebu vlasnici nisu imali ozbiljne probleme.Jedino sto je prouzrokvalo velike kvarove je losa slavinica za gorivo (napuni karter) i lanac bregaste (smakne se i napravi rsum po ventilima).Retko se desavalo da odvali parce rotora sa magneta.Cemntacija klackalica na prvim modelima.I to je sve.Ne zaboravi da je profil kupaca Kawasakija-SILEDZIJA.Zbog ogromne produkcije culo se da se poneki pokvario sto je kvarilo sliku motora.Imao sam GPZ 500S i LTD 454 koga sam napunio sa 60 konjica (on je plesao po putu u krajnjoj vise nego bilo koja endurka).Oba su se cula iz desne dekle.
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby Boki Ar » Sun Jan 16, 2011 4:51 pm

Hvala, majstore. EN 500 je ona čoperica... Na računu za delove je pisalo KLE/EN 500, to je ta mašina.

Zvuk iz desne dekle - rekao bih da je to - TO. Siguran sam da si tačno ustanovio šta je to i da znaš na šta mislim. Da li taj zvuk stvara "triplex" lanac kada "vozi" preko lančanika?

Koju si najveću kilometražu video da je takav agregat prešao?

Ovo "Kawasakija-SILEDZIJA" nekako mi se ne uklapa. KLE mi je bio previše nežan u odnosu na Hondu Dominator. Mišljenje je subjektivno, a da ne bude da samo mi chatujemo ovde, pozivam i ostale da se uključe. :handgestures-thumbup:
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby Zel99 » Sun Jan 16, 2011 6:55 pm

Boki Ar wrote:Hvala, majstore. EN 500 je ona čoperica... Na računu za delove je pisalo KLE/EN 500, to je ta mašina.

Zvuk iz desne dekle - rekao bih da je to - TO. Siguran sam da si tačno ustanovio šta je to i da znaš na šta mislim. Da li taj zvuk stvara "triplex" lanac kada "vozi" preko lančanika?

Koju si najveću kilometražu video da je takav agregat prešao?

Ovo "Kawasakija-SILEDZIJA" nekako mi se ne uklapa. KLE mi je bio previše nežan u odnosu na Hondu Dominator. Mišljenje je subjektivno, a da ne bude da samo mi chatujemo ovde, pozivam i ostale da se uključe. :handgestures-thumbup:


Da li je zvuk bio mnogo slabiji kada je motor hladan. Da li se najjace cuo bas na leru, odnosno, pri oduzimanju gasa tek posto obrtaji pridju 1000rpm.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby Boki Ar » Sun Jan 16, 2011 8:33 pm

Uvek kad je zagrejan, nikad u leru - mestu, uvek u vožnji i ne znam zašto uvek na nizbrdici. Kvačilo stisni - pusti, ništa. To traje sekund - dva i prestane. Onaj dečko iz Čačka misli da je to normalno, on je muzičar i nije mu to smetalo.
User avatar
Boki Ar
 
Posts: 639
Joined: Thu Jan 13, 2011 2:10 am
Location: Aranđelovac

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby babaos » Sun Jan 16, 2011 10:05 pm

Nema veze s termo grupom elemenata...,
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby Zel99 » Mon Jan 17, 2011 10:06 am

Boki Ar wrote:Uvek kad je zagrejan, nikad u leru - mestu, uvek u vožnji i ne znam zašto uvek na nizbrdici. Kvačilo stisni - pusti, ništa. To traje sekund - dva i prestane. Onaj dečko iz Čačka misli da je to normalno, on je muzičar i nije mu to smetalo.

Onda je nesto sa menjacem. Moze biti da postoji neki aksijalni luft. Ako ne celog vratila, onda je mozda neka od viljuski blago kriva ili potrosena. Takodje bi trebalo proveriti i kandze jerse zvuk desava kod promene smera opterecenja, tj. kada kandza nosi drugom stranom. Mozda ima trend da izbaci iz brzine ako je konus ostecen, ali je viljuska vraca na silu...Ova teorija o kandzama pada u vodu ako se stvar desava u svim stepenima prenosa.
Ja nemam puno iskustva sa japanskim motociklima, ali tih nekoliko koliko sam radio bili su sa vecom kilometrazom i imali su problema sa klaparanjem i iskakanjem iz pojedinih brzina. S druge strane pomalo poznajem konstrukciju sekvencijalnih DOG box-ova iz trkackih automobila, koji su koncepcijski isti kao motociklisticki menjaci. Kandze po pravilu nose potpis vozaca. Neko ne zna za njih, a neko ih trosi ko papirne maramice...
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby babaos » Mon Jan 17, 2011 10:24 am

Moguće da si blizu došao jer naglašavao je "stisneš-pustiš kvačilo"opet isto.To mi je bio zanimljiv komentar pa sam i ja pomislio na to područje...,
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby feniks » Mon Jan 17, 2011 12:44 pm

Kod svakog novijeg tipa(pa i starijeg)kawasakija(recimo KR10R),čuje se razvodni lanac,ali samo kada je hladan agregat,čudno ali je tako,to pouzdano znam u nekoliko primeraka probao.A ovde se opisuje zvuk koji dolazi nakon zagrevanja agregata,ali ne iz istog područija....i to takođe u nekoliko primeraka isti zvuk,....tu po mom skromnom mišljenju može biti samo u menjaču problem,konkretno u viljuškama,ili u burencetu(a i tamo se nalazi jedna viljuška),i sve to naravno ako birač normalno vraća,ako ne,može biti i da jedna od opruga zajebava..... :think:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby stanko61 » Mon Jan 17, 2011 1:35 pm

Boki Ar wrote:Tako nekako kao što opisah gore. Nije piskav zvuk, nije škripanje, nije ni "čekićanje"... Kao da nešto zadire jedno o drugo. Pri dodavanju gasa i ubrzavanju ništa, samo na manjoj brzini kad se otpusti gas. :? Zvuk je bio prisutan i sa pritisnutim kvačilom...

vozio sam kawu
promeni ulje u motoru
nikako sintetika
samo mineralno ili polusintetiku i gusce npr : 20 - 40, 50
ne diraj nista to je sve ok :D
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Kawasaki KLE 500 čudan zvuk - problem od ranije

Postby babaos » Mon Jan 17, 2011 2:23 pm

Rekao je da danas zbog toga nebi rastavljao,znači nije ozbiljan kvar i možda nema sa mašinom veze...,pošto je nepoznanica bez slike i bez tona neće biti lako ali...
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Next

Return to Opste teme o motociklima

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron