Pravilnik - diskusija

Pravilnik - diskusija

Postby Marko » Thu Feb 21, 2013 10:57 am

Misljenja na temu pravilnika izlozite ovde. :D
Maybe I should take up a cheaper hobby. Horse racing for example.
User avatar
Marko
Site Admin
 
Posts: 903
Joined: Sat Jan 24, 2009 3:19 am
Location: Vrsac

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Fri Mar 15, 2013 11:02 am

Ako te interesuje moje misljenje,kao pojedinca....ti ga već znaš,ništa od tih periferija(osim agregata) za mene nisu kršenje nekog pravila.Uvek mi je bio imperativ ka bezbednosti samog takmičara,pa i po cenu kojeg konja manje.Sve bi to imalo smisla samo u slučaju da se ograniči i sama mašina...međutim to nije slučaj.A glede našeg pravilnika se u potpunosti slažem sa tobom da ima dosta manjkavosti,pa stoga i dilema oko tumačenja.Ja takođe ne vidim da je to negde napomenuto,a ono što nije pomenuto,to bi trebalo da je slobodno,ali jblg-a.....Pošto nemamo tehničku komisiju,koja je dovoljno stručna i ubedljiva,da da tumačenje ovog i sličnih problema,a čak i da je imamo,a na osnovu ovog pravilnika uvek postoji dilema,nećeš dobiti zadovoljavajući odgovor.
Možda ako staviš i koji titanijumski šraf,neko da prigovor....nikada se nezna... :whistle:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: project 550,sheet cycle

Postby Zel99 » Fri Mar 15, 2013 12:30 pm

Deo pravilnika koji se odnosi na MK, a vezano za specijalke je modifikovan na zahtev Draguljceta. Naime upravo je takmicar iz Pekovog kluba po tom principu izbacen iz OT klase. Blok motora, koji je kasnije bio serijski za CZ enduro, zapravo prvobitno bio kros specijalka. Takodje je bilo prigovora na Jovisinu Yamahu kros 125 koja je po godistu pripadala MK, ali je kao takve nije bilo u seriji. Jovisa je posle nije ni vozio. Po istom arsinu su i motori klase 50 sa roto diskom prebaceni u Open Specijal. Setite se da su iz OT klase nestali BMW 600, Trijumfi zbog ogranicenja OT na 500 ccm. Tu smo izgubili dosta takmicara da bi napravili da MZ i Puhovi budu konkurentni. Cudi me da se skoro niko zbog toga ne zapita zasto itd...itd...

Gospodo, aktuelni pravilnik je star 2 godine i osim povremenih izliva nezadovoljstva, niko zapravo nije stavio pero u ruku sa ciljem da da sasvim konkretne predloge. Sada na forumu imamo i rubriku za to.

Nikako ne mislim da tehnicka komisija nije dovoljno strucna. Ona moze biti vise u problemu zbog pritisaka koji se prema njoj cine.
Zamislite Petkovu ideju o primeni engleskog pravilnika koji podrezumeva vizuelni efekat klasicnog motora (u mimohodu ili sa odredjene daljine). Zivo me interesuje ko bi kod nas bio dovoljan autoritet da na osnovu toga donosi odluku. Ljudi pa to bi bilo opasno po zivot :shock: :doh: .
Imamo razlicita misljenja i stavove. Treba ih iznositi i boriti se argumentima za njih. Na kraju ide glasanje, pa ko pobedi bice po njegovom.
Niko ovde nije mutav da ne zna o cemu se radi. Kod nas se cesto desava da pravilnik u jednom momentu ne odgovara ni onome ko je bio predlagac. Onda biva ko u onom filmu - drzte lopova... :shock:
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: project 550,sheet cycle

Postby 69 » Fri Mar 15, 2013 1:02 pm

Vidim, zaostrilo se malo. Mozda je to dobro, a mozda i nije. Misljenja sam da se je tesko striktno drzati pravilnika, jer nije dovoljno precizan. Pretpostavljam da bi imao stotinjak stranica, sa mnogim primjerima u praksi, kada bi se pokusala obraditi cijela materija. A i onda bi vjerojatno bilo nekih propusta.
Nisam bas siguran da smo toliko jaka organizacija, sa brojnim takmicarima, pa da si mozemo dozvoliti detaljnu i preciznu kontrolu. Naravno da se nekih opcih pravila moramo drzati!
Ja osobno uopce ne gledam tko ima sta na motociklu i iz koje je to godine. Znam samo da mi je jako drago medju nama vidjeti lijep motocikl. Naravno da to mozda i nije najispravniji pristup, ali nekako si mislim da ipak nema teskih krsenja pravila. Ne znam, mozda grijesim... Svakako ni nisam dovoljno tehnicki potkovan, da bih se umjesao u samu srz materije.
A mozda bih i sam trebao razmisljati o uklanjanju digitalnog sata sa motora, makar on zaista ne doprinosi nikakvim poboljsanjima performansi. Samo mi ga je lijepo vidjeti, ali mozda mu tu nije mjesto.
Tko zna sta je sada ispravno? Ili ljudski, sportski, kako li vec? To su vjecna pitanja i dileme...
User avatar
69
 
Posts: 1257
Joined: Sun Jan 25, 2009 12:06 am
Location: Zagreb

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Fri Mar 15, 2013 1:14 pm

Zel99 wrote:...Nikako ne mislim da tehnicka komisija nije dovoljno strucna. .. :shock:


Ajde molim te uputi me u to,jer ja ne znam....ko je kod nas tehnička komisija,bar po važećem pravilniku...?

.........ako su to ovi ljudi:

1. Stojanović Dragan...ne takmiči se..
2. Tatić Stevan...(on je jedini bio na tehničkim pregledima prisutan,ali nedovoljno stručan za to.)
3. Marjanović Stevan....(on verovatno ni nezna da je u tehničkoj komisiji)
4. Krstić Slobodan....po svemu sudeći nedovoljno stručan
5. Tešić Mile....ne takmiči se,a i kada se takmiči,sva sreća ako dođe i na trku,a kamoli na tehnički)

..onda postoji problem,...jer upravo jedan član te komisije ne može da protumači određeni problem u svom slučaju,...kako će to činiti u nekom drugom slučaju?....... :think:
Last edited by feniks on Fri Mar 15, 2013 1:39 pm, edited 1 time in total.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Fri Mar 15, 2013 1:18 pm

69 wrote:.......Ja osobno uopce ne gledam tko ima sta na motociklu i iz koje je to godine. Znam samo da mi je jako drago medju nama vidjeti lijep motocikl. Naravno da to mozda i nije najispravniji pristup, ali nekako si mislim da ipak nema teskih krsenja pravila. Ne znam, mozda grijesim... ..



...upravo i ja tako posmatram stvar....možda nije ispravo,kako kažeš,ali i ja tako na to gledam....
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Fri Mar 15, 2013 1:28 pm

Zel99 wrote:......Nikako ne mislim da tehnicka komisija nije dovoljno strucna. Ona moze biti vise u problemu zbog pritisaka koji se prema njoj cine... :shock:



Naša tehnička komisija ne radi ama baš ništa,...nemaju bazu podataka motocikala,nema se ni neke arhive,osim par kataloga koje neko ima kod kuće,ne sastaju se nikada i ne razgovaraju o problemima koji se dešavaju,ili koji mogu da se dese i kako će reagovati,sa kojim stavom,ako se dese,ne nedolaze na trke da pregledaju motore na tehničkom pregledu,pa čak i ne poznaju pravilnik po kome su izabrani,ubeđen sam....kako i zašto bi neko onda vršio pritisak na njih,kada faktički nemaju,ama baš nikakav uticaj i autoritet..?..tu se onda nameće i pitanje stručnosti...ja svakako ne delim tvoje mišljenje po pitanju toga.
Last edited by feniks on Fri Mar 15, 2013 1:41 pm, edited 2 times in total.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Fri Mar 15, 2013 1:31 pm

Zel99 wrote:Zamislite Petkovu ideju o primeni engleskog pravilnika koji podrezumeva vizuelni efekat klasicnog motora (u mimohodu ili sa odredjene daljine). Zivo me interesuje ko bi kod nas bio dovoljan autoritet da na osnovu toga donosi odluku. Ljudi pa to bi bilo opasno po zivot :shock: :doh: .. :shock:


...morao bi u svakom slučaju da ima oko sokolovo,da tehničku istoriju motocikala poznaje u mali prst,da želi da volontira i pored svega toga da nije takmičar,jer bi odluke koje bi donosio bile objektivnije,a nebi imale predznak pristrasnosti...
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: project 550,sheet cycle

Postby feniks » Fri Mar 15, 2013 1:52 pm

Mislim da smo otišli u off u Krstinoj temi...pa ovo po mom mišljenju treba prebaciti u neku drugu temu.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: project 550,sheet cycle

Postby krsta63 » Fri Mar 15, 2013 2:37 pm

feniks wrote:
Zel99 wrote:...Nikako ne mislim da tehnicka komisija nije dovoljno strucna. .. :shock:


Ajde molim te uputi me u to,jer ja ne znam....ko je kod nas tehnička komisija,bar po važećem pravilniku...?

.........ako su to ovi ljudi:

1. Stojanović Dragan...ne takmiči se..
2. Tatić Stevan...(on je jedini bio na tehničkim pregledima prisutan,ali nedovoljno stručan za to.)
3. Marjanović Stevan....(on verovatno ni nezna da je u tehničkoj komisiji)
4. Krstić Slobodan....po svemu sudeći nedovoljno stručan
5. Tešić Mile....ne takmiči se,a i kada se takmiči,sva sreća ako dođe i na trku,a kamoli na tehnički)

..onda postoji problem,...jer upravo jedan član te komisije ne može da protumači određeni problem u svom slučaju,...kako će to činiti u nekom drugom slučaju?....... :think:

Ostajte ovde, tek sada postaje zanimljivo.
Evo jedan primer, tip završi na Harvardu prava, briljira od znanja. I bez njegovog znanja ga zaposle kao sudiju u nekoj banana repubilici. Treba da sudi a ne postoji zakon, ili je zakon trosmislen. Kako to da radi, da presudi po svom misljenju, pa posle šest meseci kad dodje drugi Predsednik da ide na vešala, ili šta da radi.
Što se mene tiče, tumačim onako kako je napisano, a piše
krsta63 wrote:Citiram pravilnik:
Za motocikle grupe MOTO KLASIK važi: Upotreba trkackih komponenti koji su u stvarnosti replike standardne tehnike, tj
tehike koja je isla u serijsku proizvodnju iz perioda pre1978 god. su dozvoljene. Sistem za paljenje,izduvni sistem ( sa prigušivačima) su po slobodnom izboru. Važno je i obavezno da ugrađene kvalitetne komponente, vizuelno i konstrukcijski budu slicne i priblizne originalima iz tog perioda pre 1978 godine.. Upotreba specijalnog rama je dozvoljena, a po tehnickim resenjima koja odgovaraju periodu. Isto važi i za elemente vešanja

Ne piše da je ograničenje samo na izvorne, originalne ramove ( i elemente vešanja ) već da mora tehničkim rešenjima i izgledom da odgovara periodu. JBT, počinjem i ja da palamudim.
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: project 550,sheet cycle

Postby oli » Fri Mar 15, 2013 3:09 pm

krsta63 wrote:...JBT, počinjem i ja da palamudim.

Pratim... I čekam, pogodan trenutak da se uključim...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: project 550,sheet cycle

Postby 69 » Fri Mar 15, 2013 3:34 pm

oli wrote:Pratim... I čekam, pogodan trenutak da se uključim...


...kao predsjednik tehnicke komisije? :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
69
 
Posts: 1257
Joined: Sun Jan 25, 2009 12:06 am
Location: Zagreb

Re: project 550,sheet cycle

Postby oli » Fri Mar 15, 2013 4:26 pm

69 wrote:...kao predsjednik tehnicke komisije? :mrgreen: :mrgreen:

Ma neee, kao palamuditelj...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: project 550,sheet cycle

Postby Mali Caca » Fri Mar 15, 2013 6:07 pm

Ako moze da ja izlozim svojem isljenje kao neko ko je bio glavni za pravilnik i tehnicki pregled ovde(preko bare za vas na evropskom kontinentu). Onaj ko je glavni za tehnicku komisiju ili spekciju mora da bude na sastanku za pravilnik i mora da zna pravilnik od A-Z. Isto tkao mora da uputi svoje pomocnike koji mu pomazu na svakoj trci i mora da ima sastanke sa njih pred svaku trku. Ako si glavni za tehnicku komisiju moras da donosis objektivne i racionalne odluke tj. ti si taj koji ce da donese isti u veomz vaznom datom trenutku. Ako nemoze da doneses veoma vaznu odluku iz bilo kojih razloga to se prenosi na direktora trke i njegova je zadnja niko to nemoze da ponisti ili promeni. U kalsik smapionatu vidim ima mnogo razicitih motor koji su zasupljeni po klasama. Da bi se izbeglo poglersno tumacenje pravila od strane trkaca mora dase po svakoj klasi navede svaki moguci motor koje je legalan za takmicenje po klasama. I da se napravi svaka moguca opcijai ili kombinacija sro je dozvolejno a sto nije od prednjeg do zadnjeg tocka. A da bi se to uradilo treba dase pocme sa pravilniko sad da bi gio gotov za sledecu sezonu. Kad pricam o detaljimap pricma treba mnogo proucavana dase uradi i istrazivljanja po modleima i godistima da bi se dobio veoma korektan pravilnik. Kad se to uradi mnogi ce sen aci u cudiluj er nece njihovi ljubimci pripadati nekim klasama. Dok se to ne uradi bice svega i svasta i svako ce da protumaci pravilnik na svoj nacim i naravno svako tumacenje pravilnika ce biti pravilno jer su definicije u pravilniku neodredjene i mozes i nemozes da koristis recimo ovu zadnju viljusku.
naravno najveci problem sto sam ja nailazio je to sto niko nema muda cak ni ocde da sprovodi pravilnik da se nikom ne zameri
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: project 550,sheet cycle

Postby petko13 » Fri Mar 15, 2013 9:22 pm

Не постоји на свету ни један закон који је предвидео све ситуације, али је законом , у нашем случају правилником, дат основни начин како га треба позитивно тумачити. У том духу се и примењује на ситуације које не предвиђа изричито. Тако треба размишљати и у нашем случају. Морамо сви бити свесни да од ове године имамо и регионално првенство. Ми смо носиоци тог првенства и сви ће гледати у нас и наше моторе. Ако је код нас шарено и без правила, кад се укључе Бугари и Румуни у пуној снази, биће озбиљних проблема.
Мени нимало не прија да у МК гледам оклоп са ГП 125 Хонде из 1995, који има Феникс на свом мотору.Он је данас једини, али за 2 године таквих ће бити 5. Па јел то у духу времена МК до 1978. Ове године ће бити протеста и треба да их буде јер ствари су превише шарене, ред мора да постоји. Предложите озбиљне чланове техничке комисије која ће одговорно да ради и доведе све у ред.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Next

Return to Aktuelnosti - Moto Klasik Srbije

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron