Potreban savet

Moderator: oli

Potreban savet

Postby Goran NS » Sat Jun 15, 2013 12:02 am

Pozdrav drugovi, potreban mi je savet u vezi prednje osovine za mog NSU Pretisa.

Da probam da objasnim situaciju. Vila na motociklu nije originalna tako da je stavljena i druga osovina (prethodni vlasnik kaže da mu je neko napravio tu osovinu) za prednji točak koji takođe nije originalan Pretisov (mislim da je od Supermaxa 250ccm).
Točak je imao dosta lufta pa sam ga skinuo da zamenim ležajeve međutim kada sam sve poskidao video sam da je taj luft između ležajeva i osovine. Ležaj je 6004 (20, 42, 12) a osovina je sada nešto ispod 20 (koliko sam uspeo da izmerim šublerom 19,6mm), otud i luft. E sad da li se pojela osovina, u šta ne verujem, jer iste je širine skoro celom dužinom nego je verovatno tako neprecizno napravljena. Znači ležaj 6004 sa svojim dimenzijama više ne pije vodu. Sledeći koji bi mi odgovarao a postoji je 15, 42, 12, što znači da bih trebao da skinem (kod strugara) osovinu (tj. jedan njen deo) na 15mm. To sam obeležio na slici.
Jedno od pitanja je da li to smem da uradim, da li ću je oslabiti?
Materijal od koga je napravljena deluje dosta tvrdo, probao sam ga turpijom i teško se turpija. Ako je to merodavno, nisam ja baš neki stručnjak.
I još što me brine, deo A sa slike se navija na navoj B, i toliko koliko je navijen na slici toliko je i na vili kada se namontiran točak (vila više neda). Navoj je dugačak koliko i deo A pa mi deluje logično da se navrti do kraja ali ne može. Pa ako bih skidao osovinu na 15mm mogao bi i strugar da mi napravi taj deo A malo duži da mogu da ga navrtim do kraja.
Napisah ja ovde svašta ali se nadam da je razumljivo pa bih vas molio ako može neko da mi da neki savet, mišljenje, puno bi mi značilo. Ostalo mi je da rešim ovo i još par sitnica i da konačno sednem i vozim.


Image

Image

Image

Kraj vile.
NSU Pretis
Goran NS
 
Posts: 12
Joined: Mon Mar 23, 2009 6:56 pm
Location: Gudurica

Re: Potreban savet

Postby Goran NS » Sun Jun 16, 2013 8:06 am

Ništa, rešio sam da napravim kompletnu novu osovinu od 20mm iz jednog dela sa maticom na kraju. Mislim da je to bolje rešenje nego da preradjujem ovu koja je iz dva dela i deluje prilično nebezbedno.
NSU Pretis
Goran NS
 
Posts: 12
Joined: Mon Mar 23, 2009 6:56 pm
Location: Gudurica

Re: Potreban savet

Postby petko13 » Mon Jun 17, 2013 9:25 am

Поздрав Горане,
Нортон је на задњем точку имао дводелну осовину, исту као што је твоја. Није се добро показала и пуцала је, али то је било због изузетног оптерећења које тај мотор ствара при убрзавању. Та твоја је могла да ради и са мало смањеним пречником али свакако је боље и сигурније да је направиш дебљом, јер ти не мериш мотор на граме и тркаш се са њим, него ти је безбедност на првом месту.
Извини за касан одговор, био сам на Гробнику где су двојица наших такмичара возила трку на Алпе Адриа првенству. Вечерас ћу ставити мало слика и писати о томе како је било.
Поздрав.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: Potreban savet

Postby Goran NS » Mon Jun 17, 2013 1:16 pm

Pozdrav Petko,
hvala na interesovanju sa moj problem. Slažem se da je najbolje napraviti novu osovinu i da ne razmišljam da li će pući u vožnji. Videću da to rešim ove nedelje.
Čekamo slike sa Grobnika.
NSU Pretis
Goran NS
 
Posts: 12
Joined: Mon Mar 23, 2009 6:56 pm
Location: Gudurica


Return to Garaze

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron