Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Moderator: oli

Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby Mali Caca » Mon Jan 28, 2013 7:40 pm

:D Ja imam mnogo prijekata ove godine i sve treba da se zavrsi do 1 aprila jer nam sezona pocimlje 27-28 aprila. Na mom spisku su agregati od BMW S1000RR, dva od Ducatija 848 i dva od Ducatija 1198, dva adregata mozda i tri od Aprilije RSV4 Factory.

Prvo sam poceo da radim na Ducatiju 1198 koji je dobio titanijumske klipnjaca i kovane klipove. Radilicu sam olaksao za 800gm i balansirana je. Ali pri sklapanju sam naisao na puknuti blok motora i sada smo u potrazi za zdravim blokom.
U medju vremenu sam odlucio da rasklopim i agregat od S1000RR koji je navodno fabricki. To se i ispostavilo kad sam proverio zupcenje bregastih i sve ostalo je onako kako je doslo iz fabrike za drumsku upotrebu. Evo par slika cisto da vidite kako to sve izlgeda jeste da nije slicno onom sto sma radio pre i sto rade vecina ovde. Ali meni je ro primarni posao i placa mi racune, a ja volem da se igram sa tehnologijom :mrgreen:. Sutra cu da okcaim koji sliku i od RSV4 jer se to ne vidja svaki dan. Mada mogu da kazem da je agregat toliko jednostavno napravljen da je milina da se radi na njemu :clap:
Attachments
S1000RR-6.jpg
S1000RR-5.jpg
S1000RR-3.jpg
S1000RR-2.jpg
1198 Ducati crank and gearbox.jpg
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby Mali Caca » Mon Jan 28, 2013 7:45 pm

evo jos par jer kaze da nemoze vise od 5 slika po jednom postu...
Attachments
S1000RR-9.jpg
S1000RR-8.jpg
S1000RR-7.jpg
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby stanko61 » Tue Jan 29, 2013 12:19 pm

kako balansiras radilicu ?? :D :D :D
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby krsta63 » Tue Jan 29, 2013 5:40 pm

Cekicem :D
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby Mali Caca » Tue Jan 29, 2013 9:59 pm

ne balansiram je ja nego je dajem strugaru jer on ima odgovarajuci strug sa koji kompjuterski meri faktor balansa
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby stanko61 » Wed Jan 30, 2013 3:24 pm

Mali Caca wrote:ne balansiram je ja nego je dajem strugaru jer on ima odgovarajuci strug sa koji kompjuterski meri faktor balansa

ok na zaost takav strug jos nisam ni video,, ja to radim samo staticki
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby oli » Wed Jan 30, 2013 3:54 pm

stanko61 wrote:
Mali Caca wrote:ne balansiram je ja nego je dajem strugaru jer on ima odgovarajuci strug sa koji kompjuterski meri faktor balansa
...ja to radim samo staticki...


Molim korisnika Stanka 61 da pobliže opiše ovu metodu...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby oli » Wed Jan 30, 2013 3:56 pm

Mali Caca wrote:....strugaru jer on ima odgovarajuci strug sa koji kompjuterski meri faktor balansa...


U cilju boljega razumijevanja, molim korisnika Mali Ćaća da pobliže opiše metodu, koji faktor je u pitanju, koja brzina vtrnje i što je sve na radilici postavljeno tijekom balansiranja.... Hvala...
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby Mali Caca » Wed Jan 30, 2013 7:40 pm

oli wrote:
Mali Caca wrote:....strugaru jer on ima odgovarajuci strug sa koji kompjuterski meri faktor balansa...


U cilju boljega razumijevanja, molim korisnika Mali Ćaća da pobliže opiše metodu, koji faktor je u pitanju, koja brzina vtrnje i što je sve na radilici postavljeno tijekom balansiranja.... Hvala...


Oli balansiranje radilice na agregatima koji imaju vise od jednog ili dva cilinda se radi bez balans faktora. Nisam siguran za brzinu jer je to deo programa(ali mogu da pitam pa da napisem ovde). Da bi jednostavnije objasnio slican je principu kao kad se balansira guma tj. tocak. Kompjuter izmeri koliko grama je koleno od kolena razlicito i u 95% slucajevas se busi rupa da se olaksa ili ako treba smo malo koristi se brusilica da se skine malo metala povrsinski. Kad se sve zavrsi treba da sve bude na nuli. Isto se balansira korpa kvacila i magnet altenatora. Tako da bude sto manje vibracija koje ce da se suprostave jedna drugoj tokom rada motora. Sto znaci koji konjic vise :mrgreen: :pray:
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby Mali Caca » Wed Jan 30, 2013 7:47 pm

http://www.youtube.com/watch?v=5-k1GqIFP1g

evo jedan vide klip sto moze da pojednostavi moje piskaranje. Veoma slicno smo sto ocaj tip na videu ima drugaciji model masine za balasiranje
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby stanko61 » Wed Jan 30, 2013 8:02 pm

Mali Caca wrote:http://www.youtube.com/watch?v=5-k1GqIFP1g

evo jedan vide klip sto moze da pojednostavi moje piskaranje. Veoma slicno smo sto ocaj tip na videu ima drugaciji model masine za balasiranje

lepo nisam imao prilike tako nesto da radim :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

:lol: :lol: :lol: :lol: ja to radim tako kao sto se tocak balansira ali rucno,, znaci krajeve radilice stavim na postolje koje idealno ravno,, horizontalno, zatim stavim lezajeve na radilicu na mesto i pustim ako je neki deo tezi pasce dole ,, jednostavno,, verujem da je dosta tacno,, mozda ne kao masina ali i masina se vrti do samo 1000,, dok radilica ide malo vise ,, pa sta znam ja mogu smo ovako :hand: :hand: :hand: :hand: :hand: :hand: i pokazalo se ok ,, jos nije pucao auspuh :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby oli » Wed Jan 30, 2013 9:33 pm

stanko61 wrote:... ja to radim tako kao sto se tocak balansira ali rucno,, znaci krajeve radilice stavim na postolje koje idealno ravno,, horizontalno, zatim stavim lezajeve na radilicu na mesto i pustim ako je neki deo tezi pasce dole ,, jednostavno,, verujem da je dosta tacno,, mozda ne kao masina ...:


Može li neka sličica ili možda video?
oli
 
Posts: 1778
Joined: Wed Feb 02, 2011 12:40 am
Location: Beli Manastir

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby Zel99 » Wed Jan 30, 2013 9:46 pm

Mali Caca wrote:
oli wrote:
Mali Caca wrote:....strugaru jer on ima odgovarajuci strug sa koji kompjuterski meri faktor balansa...


U cilju boljega razumijevanja, molim korisnika Mali Ćaća da pobliže opiše metodu, koji faktor je u pitanju, koja brzina vtrnje i što je sve na radilici postavljeno tijekom balansiranja.... Hvala...


Oli balansiranje radilice na agregatima koji imaju vise od jednog ili dva cilinda se radi bez balans faktora. Nisam siguran za brzinu jer je to deo programa(ali mogu da pitam pa da napisem ovde). Da bi jednostavnije objasnio slican je principu kao kad se balansira guma tj. tocak. Kompjuter izmeri koliko grama je koleno od kolena razlicito i u 95% slucajevas se busi rupa da se olaksa ili ako treba smo malo koristi se brusilica da se skine malo metala povrsinski. Kad se sve zavrsi treba da sve bude na nuli. Isto se balansira korpa kvacila i magnet altenatora. Tako da bude sto manje vibracija koje ce da se suprostave jedna drugoj tokom rada motora. Sto znaci koji konjic vise :mrgreen: :pray:

Obrtanje nekom brzinom je neophodno radi davaca koji prepoznaju vibraciju i u principu sto su davaci osetljiviji broj obrtaja na masini ne mora biti visok.Dinamicko balansiranje je neophodno kod visecilindrasa (narociti rednih) zbog duzine. Staticki princip nije dovoljan jer on moze biti ok, ali da levo-desno ne bude u ravnotezi sto dodatno opterecuje stabilne lezajeve. Kod cetvorocilinrasa (sa ravnomernim rasporedom paljenja), sestaka. osmaka... balans faktor je 0, dok kod drugih nije i stvar je kompromisa.
Mali Caca , svaka cast na slikovitom obrazlozenju. :D :clap: :clap:
Kod Stanka je drugo jer je kratko, ali balans faktor nije 0. Sa kipnjacom, cak i kad je drzi rukama za lezajeve, mora pasti, a bez nje se mora podici :lol: :lol:, a koliko ce brzo pasti ili se podici je stvar kompromisa :mrgreen:
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby Mali Caca » Wed Jan 30, 2013 9:58 pm

Nema na cemu Zell99 :wink:

evo par slika aprilijinog ponosa RSV4 factory
Attachments
RSV4 main bearings.jpg
RSV4 gearbox oil cooling jets.jpg
RSV4 crankcase front bank.jpg
RSV4 crank.jpg
RSV4 cluster gearbox.jpg
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Zima je najbolje godisnje doba za igranje u garazi :)))

Postby Mali Caca » Wed Jan 30, 2013 9:59 pm

...
Attachments
RSV4 pistons and conrods.jpg
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Next

Return to Garaze

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron