Klipnjace za GPz900R - Samogradnje (DIY)

Moderator: oli

Klipnjace za GPz900R - Samogradnje (DIY)

Postby Zel99 » Wed Jan 02, 2013 12:59 pm

Nakon izvezene sezone 2012 na svojoj Kawi GPz900R, resio sam da izvedem nekoliko modifikacija. Jedna od najvecih se tice glavnog motorskog mehanizma. Evo klipnjaca koje sam namenski izradio:
Instalacija 1.jpg
Instalacija 2.jpg
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Klipnjace za GPz900R - Samogradnje (DIY)

Postby 69 » Wed Jan 02, 2013 3:27 pm

Ovo je za u vitrinu, kao ukras! Bravo! :handgestures-thumbup:
User avatar
69
 
Posts: 1257
Joined: Sun Jan 25, 2009 12:06 am
Location: Zagreb

Re: Klipnjace za GPz900R - Samogradnje (DIY)

Postby feniks » Wed Jan 02, 2013 4:36 pm

Filigrandski rad nema šta....bravo Zell. :clap: :clap: :clap:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Klipnjace za GPz900R - Samogradnje (DIY)

Postby Mali Caca » Wed Jan 02, 2013 4:52 pm

:clap: ostao sam bez reci Zell99. Koje srafove ces da koristis. Ovde sve fabrike klipnjaca koriste ARP srafove i najbolji su na svetskog trzistu. Mogu da kazem da su srafove sa losom metalurcijom najveci kricis kad se desi havarija sa klipnjnacama
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Klipnjace za GPz900R - Samogradnje (DIY)

Postby Zel99 » Wed Jan 02, 2013 5:48 pm

Mali Caca wrote::clap: ostao sam bez reci Zell99. Koje srafove ces da koristis. Ovde sve fabrike klipnjaca koriste ARP srafove i najbolji su na svetskog trzistu. Mogu da kazem da su srafove sa losom metalurcijom najveci kricis kad se desi havarija sa klipnjnacama

Srafovi su od klipnjaca za Kawu GPz1000RX sto znaci da su M9x1(tzv. pas srafovi), a ne M8 kao za 900R. Zapravo imam ih na stanju i ne znam da su od redizajna imali problem sa njima.
Klipnjace su inace od Auminijuma AA7075 T651, a donje polutke su od C.4732 (hrom-molibden) u poboljsanom stanju (cirka 1000MPa zatezne cvrstoce).
Razmisljao sam da koristim srafove koji bi se zavrtali od strane male pesnice (bez matice sa navojem u donjoj polutki) i da sam u Americi verovatno bi izveo tu varijantu sa ARP srafovima. Tada bi koristio M8 i centrirne caure za pozicioniranje donje polutke.
Donju polutku sam koristio celicnu iz dva razloga. Prvi je jer nisam smeo da je povecam zbog smanjenog prostora u bloku, a drugi je sto ce zadrzati pribliznu masu na rukavcu radilice te ne bi bitno promenili uticaj "sunki" (protivtegova) na rasterecenje stabilnih lezajeva od inercijalnih sila. Ukratko, radilica ce ostati nepromenjena (nemam trenutno mogucnosti da se igram i time).
Mala pesnica ce biti u direktnoj sprezi sa osovinicom klipa (klizni sklop bez bronzane caure), jer je sam aluminijum dobar materijal za to.
Osno rastojanje je za oko 0.25mm manje od onoga koje bi primenio da sam radio klipnjacu od celika). Razlog je znatno vece sirenje aluminijuma na radnoj temperaturi, tako da na 100+C mera treba da bude ona zeljena. :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Klipnjace za GPz900R - Samogradnje (DIY)

Postby Mali Caca » Wed Jan 02, 2013 6:25 pm

Zell99 mislim da si trebao da ostavis klipnjace da budu od aliminijuma cele. Samo da balansiras radilicu i to je to. Sto se tice srafova nije problem dali su 8mm ili 10mm problem je da se ne istezu kad se stezu na meru i da kad se stegnu da drze to formu i kad rade po teskim radnim normama. Ti to znas pa necu da ti pricam :D . Dobra osobina i mozda najbolja je kod ARP srafova sto mogu da se koriste vise puta kad su u pitanju aluminijska ili celicna klipnjaca. Vec kod titanijumskih klipnjaca srafovi mogu da se iskoriste samo dva puta i treci put moraju novi. Ja sam koristio mnogo aluminijumskih klipnjaca i nikada nisam imao problema. Ali kod trkacih aplikacija sam rastavljao motor na sred sezone smao da porverim sve tolerancije u veliko i maloj pesnici. Ako je sve to bilo super joas jednom bi to sve uradio na kraju sezone i samim tim odlucio vek trajanja klipnjaca. I tada moras da kupis ovu zgodnu alatku :mrgreen:
Attachments
193709_4140212497827_1269038379_o.jpg
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada


Return to Garaze

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron