Precizno stelovanje bregastih osovima

Moderator: oli

Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Sat Dec 29, 2012 6:41 am

Zbog raznih faktora današnji agregati su u većini slučajeva napravljeni tj. naštelovani tako da daju svega 85%-90% moguće snage ili obrtnog momenta. Dva najuobičajnija faktora danas su potrošnja i efikasnost emisija. Inžinjeri žele da naprave takav agregat da što duže traje, da snaga motora i obrtni moment budu što bolji i da pritom isti taj agregat mora da prodje sve kontorle za emisiju.

Kod takvih agregata, pored kontrolisanja rada istog pomoću elektronike inzinjeri su počeli da šteluju bregaste sa što manjim preklapanjem ventila. Preklapanje ventila (overlap) je na izduvnom taktu kod kretanja klipa prema gornjoj mrtvoj tačci (GMT) – kad su usisni i izduvni ventil otvoreni u isto vreme i meri se u stepenima. Što je broj stepeni manji to je veća mogućnost da će izduvni gasovi biti čistiji. Jer što kraće budu otvoreni ususni i izduvni ventili, to će manje nezapaljenje gorive smese dospeti u izduvnu granu pa dalje u izduvni sistem.

Npr. novi model Ducati Multistrade 1200 ima oznaku na agregatu Testastretta 11 stepeni. Tih 11 stepeni predstavlja preklapanje ventila, što bi na trkačkim agregatima bila brojka od 40+ stepeni.

U nastavku ovog kratkog uvoda, gde sam želeo da objasnim što sam kraće mogao zašto svi agregati koje srećemo u masovnoj proizvodnji, nisu u stvarnom životu ono što nam fabrike ili prozivodjači nude na papiru. Zbog masove prozivodnje i tolerancija, kod većina agregata naših ljubimaca bregaste su uzupčene pogrešno. Drugim rečima, kad se provere, brojevi koje nam proizvodjač daje u servisnoj knjizi se ne poklapaju sa izmerenim vrednostima. Jedan od najpoznatijih proizvodjača je Ducati, što se tiče tih stvari i zato većina njihovih modela ima problema sa ler gasom. Mada, kod većine japanskih proizvodjača je slična priča, sem što njihovi agregati rade normalno.

Da bi proverili kako su uzupčene bregaste, treba nam par običnih i par specijalnih alata. Od običnih alata sa kojim se srećemo svaki dan to je set gedora, imbusa i okasto-viljuškastih ključeva. Od specijalnih alata teba nam milimetarski komparater sa stalkom i razvodni točak (timing wheel). Znam da ga neki majstori zovu podeoni točak, uglomer itd… Ja ću ga zvati razvodni točak u ovom slučaju.
U servisnim knjigama kod evropskih proizvođača možemo da nadjemo na koliko stepeni se otvaraju i zatvaraju usisni i izduvni ventili, što nije baš slučaj kod proizvodjača iz Japana (nikada nije bilo jasno zašto kriju te brojeve jer danas nije teško da se to izmeri). Ali, kad se kupe aftermarket bregaste u 95% slucajeva dobijemo samo jedan broj za usisnu bregastu i jedan broj za izduvnu bregastu. Uobičajeno to su brojevi izmedju 105 do 115 stepeni u zavisnosti o kakvom agregatu je reč. Ti brojevi su centar brega bregaste u odnosu na položaj klipa u GMT.

Prvi korak u štelovanu bregastih ili samom proveravanju bregastih je štelovanje zazora ventila. Obratite pažnju na servisnu knjigu i naštelujete zazor ventila po servisnoj knjizi.

Neki proizvodjači žele da imaju minimalan zazor ventila ili čak ‘0’ zazor ventila pri proveri ili štelovanju bregastih. Drugi žele 1mm na otvaranju ili zatvaranju ventila. Ja sam čak vidjao da neki preporučuju 3mm, tako da je važno da se proveri servisna knjiga pre nego što odlučite da uradite ovu vrstu štelovanja.

Da bi izmerili vrednosti u kojim su uzupčene bregaste, treba da namontiramo razvodni točak na jednu stranu radilice po mogućnosti na stranu gde je altenator. Ako treba da se napravi neki adapter da bi se razvodni točak što bolje i čvršće montirao na radilicu – uradite to. Ako se u proračunu pogreši i više od 3 stepena može da se desi ono najgore i da klip “poljubi” ventil čim se agregat zagreje. Kad se namontira razvodni točak na radilicu moramo da pričvrstimo parče žice šrafom na blok motora a ta žica će nam služiti kao pokazivač pri čitanju vrednosti na razvodnom točku. Komparater mora da se montira čvrsto na glavu agregata jer ako se pomera ne može da se očita tačna vrednost otvaranje i zatvaranja ventila. Isto tako komparater mora da bude u istoj osi sa ventilom jer ako je malo nakrivljem na levo ili desno neće da nam ocita pravu vrednost otvaranja i zatvaranja. Ja volim da počnem sa usisnom bregastom i da koristim jedan komparater . Neki majstori koriste po dva u isto vreme, da čitaju vrednosti usisne i izduvne bregaste što ubrzava process.

Da bi nasli gornju mrtvu tačku moramo da koristimo još jedan komparater sa adapterom koji se zašrafi umesto svećice. Kad odredimo GMT, podesimo rezvodni točak na nulu koja označava GMT. Pažljivo okrećemo radilcu u smeru rada agregata, pazeći na pomicanje komparatera koji prati pomeranje ventila. Kad se ventil otvori nastavite da okrećete radilicu dok komparater ne očita 1mm. Tada pažljivo stanite i pročitajte broj u stepenima na razvodnom točku. Zapišite taj broj na parče papira i nastavite da okrećete radilicu dok se isti ventil ne počne zatvarati. Pri zatvaranju ventila obratite pažnju da ocitate 1 mm na komparateru i vrednost na razvodnom točku. Da bi izračunali centar brega bregaste moramo da koristimo sledecu formulu:

Usisni ventil;
[usis otvaranje + 180 stepeni + usis zatvaranje] /2 – usis otvaranje = centar brega
Ventil se otvori u stepenima pre gornje mrtve tačke
Ventil se zatvori u stepenima polse donje mrtve tačke
Usis otvaranje = 28 stepeni
Usis zatvaranje = 62 stepena
[28+180+62]/2-28=107 stepeni posle gornje mrtve tačke

Izduvni ventil;
[izduv otvaranje+180 stepeni+izduv zatvaranje]/2-izduv zatvaranje= centar brega
Izduvni ventil se otvara u stepenima pre donje mrtve tačke
Izduvni ventila se zatvara u stepenima polse gornje mrtve tačke
Izduv otvaranje = 43 stepena
Izduv zatvaranje = 24 stepena
[43+180+24]/2-24=99.5 stepeni prije gornje mrtve tačke

Velika pažnja mora da se posveti razvodnom lancu bregastih osovina jer mora da se izračuna prazan hod lanca da bi se dobio tačan proračun centra brega. Isto tako moramo da obratimo pažnju ako imamo veliko preklapanje ventila. U tom slučaju mogu da se sudare usisni i izduvni ventil. Ako se to desi bregaste moraju da se prešteluju sa manjim brojevima centra brega.

Da bi se bregaste ustelovali tačno po željenim brojevima treba da koristimo specijalno napravljenje lančanike bregastih koji mogu da se pomeraju u plus ili minus u zavisnosti u kom smeru moraju da se šteluju. Ako se ne varam, neki Kawasaki modeli su imali fabričke lančanike koji mogu da se pomeraju. Ako to kod vašeg agregata nije fabrički, moraju da se kupe aftermarket i montiraju. Aftermarket lančanici se montiraju na isti način kao i fabrički i sve se odradi ispočetka. U tom slučaju se šrafovi koji drže lančanik za bregastu popuste malo, a radilica se okrene samo za jedan ili dva stepena i šrafovi se opet zategnu. Naravno radilicu okrenete u onom smeru u kom želite da naštelujete bregastu, tj. da li želite da broj na centu brega bude veći ili manji.



Sve ovo može da bude zbunjujuće kod izduvne bregaste jer ona, po gore navedenoj formuli radi potpuno suprotno od usisne pa vam skrecemo paznju na to.

Kad su bregaste ustelovane onako kako treba mora da se proveri zazor između ventila i čela klipa. Ovo je veoma uraditi pomoću istog komparatera koji smo koristili za merenje otvaranja i zatvaranja ventila . Kad merimo zazor izmedju klipa i usisnog ventila, okrenemo radilicu na 15 stepeni pre gornje mrtve tačke i sa malo vecim šrafcigerom pažljivo potisnemo ventil i pritom čitamo pomeranje kazaljke na komparateru. Kad ventil stane tj. ne može dalje da se potisne, očitamo vrednost na komarateru. To isto uradimo na 10 i 5 stepeni pre gornje mrtve tačke.

Za izduvnu bregastu uradimo sve isto kao i za usisnu samo što ovog puta okrenemo radilicu 5,10 i 15 stepeni posle gornje mrtve tačke. Minimalni zazor na usisu izmedju klipa i ventila je 1mm a na izduvu 1.5mm. Sve manje od toga je mogućnost da agregat neće trajati dugo.

Kod agregata gde su ventili nepristupačni ili nije moguće da se ventil potisne sa vecim sarafcigerom mora de se skine glava motora i da se na čelo klipa postavi plastelin. Glava da se namontira sa svim bregastim osovinama i da se sve uradi ispočetka. Radilica se pažljivo okrene par puta, pa se glava skine i plastelin na čelu klipa pažljivo isečete po sredini skalpelom. Kad ste isekli plastelin, jednu stranu pažljivo odstranite sa čela klipa a dugu polovinu izmerite šublerom. Vrednost koju ste izmerili je vaš zazor izmedju usisnog/ izduvnog ventila i klipa. Ovakvo štelovanje može da potraje izmedju 6-8 sati ili čak u nekim ekstrimnim slučajevima i duže.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby feniks » Sat Dec 29, 2012 11:38 am

Odlično,...konačno neki koristan tekst.... :clap: :clap: :clap: ...kao da si znao da me ova tema izuzetno interesuje...doduše ne u ovoj prvoj fazi,ali strpljivo očekujem nastavak... :mrgreen: .... sa nekim preporučenim i konktretnijim podacima za određene modele motocikala....u koje ne sumnjam da ih imaš,kao vrstan mehaničar i trkač....:mrgreen:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby petko13 » Sat Dec 29, 2012 1:33 pm

Прави текст за овакав форум.
Битка може мало да потраје, али победник се зна!
User avatar
petko13
 
Posts: 418
Joined: Wed Dec 28, 2011 7:06 pm

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Sun Dec 30, 2012 1:18 am

Fenikse zar si mislio da cu bas sve da napisem sto znam 8)?! Od kad sam presao da radim za Ducati stelovanje bregastih na ovaj nacin mi je postao skoro svakodnevan posao. Ali evo danas sam npr. proveravao otvaranje i zatvaranje bregastih na GSXR750 iz '08. Neko ih je stelovao pre mene i ostavio usisnu na 120.25 stepeni, a izduvnu na 98.75. Eto vidite kakvih sve "majstora" ima. Ali nije to moja namera ovde da pricam ili ogovaram druge nego da pomognem ljudima da razume koliko je ovo sve vazno. Ne samo za motore koji se vozi svakodnevno nego i za one koji se teraju po stazi(naravno da su cetverotaktni). Za one koji nemaju strpljenja i zivaca da rade ovo bolje da ne rade jer ce da naprave gore i moze da ih skupo kosta.

svim clanovima se izvinjavam zbog gramatickih ili pravopisnih gresaka ( stvarno nemam vremena da sve ispravljam)

Slobodno postavljajte pitanja na ovu temu jer samo tako moze da se razviju u ozbiljnu i vrednu temu. Ja cu naravno kad god stignem da odgovorim na svako pitanje pojedinacno i najjednostavnije sto mogu da svi razume :doh:
Last edited by Mali Caca on Sun Dec 30, 2012 1:29 am, edited 2 times in total.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Sun Dec 30, 2012 1:23 am

U predhodnom tekstu sam ispustio par bitnih informacija kako se citaju obe kazaljke na komparateru i samim tim sto to sve ima uticaj na ocitavanje brojve(stepena) na razvodnom tocku. Komparater ima dve kazaljke veliku i malu. Velika kazaljka ide brojcano od 0-100 ( ili od 0-10), a mala kazaljka ide od 0-10( ili od 1-0) brojcano. U gore navedenom tekstu sam opisao kako se meri otvaranje i zatvaranje ventila sa komparaterom. Kad se ventila pocme otvarati pratimo veliku kazaljku polako okrecuci radilicu u smeru rada motora. Kad velika kazaljka dodje opet na nulu tada je ventil otvoren za 1mm, pazljivo ocitaj polozaj male kazaljke tj. na kom je broju ili izmedju kojih brojeva i zapisi na koliko je stepeni ocitano na razvodnom tocku. Nastavi polako da okreces radilicu u smeru rada motora sve dok mala kazaljaka nepocme da sve vraca prema onom broju koji si zapamtio kad je ventil bio otvoren 1mm. Kad se mala kazaljka priblizi tom broju tada obrati paznju na veliku kazaljku. Jer velika kazaljka mora da se poklopi sa nulom. Kad je velika kazaljka na nuli, a mala kazaljka na vec zapamcenom broju od pre tada je ventil 1mm pre kompletnog zatvaranja. Opet ocitaj koliko je stepeni ocitano na razvodnom tocku. Ovo je najjednostavniji i najbrzi nacin da se ocita otvaranje i zatvaranje ventila kad se steluju bregaste. Ali je veoma vazno da se usisna bregasta steluje pomocu usisne formule, a izduvna bregasta steluje pomocu izduvne formule kako je gore navedeno u tekstu.

sve svoje tekstove objavi mna svom forumu i stranici http://www.brzabrzina.com pa posle podelim sa meni omiljenim forumima koji ima samo par u mom slucaju...nadam se da vlasnici foruma i moderatori se nece buniti sto sam okacio javno adresu mog foruma bez njihove suglasnosti.
Attachments
mufp_0710_15_z+checking_camshaft_timing+clay.jpg
cam_ht1.jpg
dial-indicator-brkt_.jpg
cam_degreeing_kit.jpg
29213.jpg
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Zel99 » Tue Jan 01, 2013 8:25 pm

Taman posla Mali Caca da nam smetaju linkovi. Forum brzabrzina je sjajan i u pogledu tema je kompatibilan samo je tematski mnogo siri. Sigurno ce neko ko je ovde ucestvovati i na tom forumu (nadam se i obratno). :D :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Wed Jan 02, 2013 5:19 am

Ja mislim ako svako od nas podeli po koje iskustvo ili znanje I svi se nadovezemo na to , da mozemo ovde da imamo veoma kvalitetan forum sto se tice tehnickih tema. Ja znam da se kod nas sve cuva kao drzavna tajna, ali mi ovo nije jasno. Ako imamo tako dobre majstore koji su svetskog znanja i zlatanih ruku? Zasto vecina trkaca koji zele da urade agregat za trke to rade van granica Srbije?
Zato sam ja odluco da podelim svoje znanje sa vama kad su takve stvari u pitanju. Mislim kad ja ovde mogu da nazonem coveka u Engleskoj,a pritom ga nikad nisam video kamoli da se znamo. Ljudi vole kad im posaljes email ili ih zovnes telefonom. Ja sam na taj nacin upoznao mnogo ljudi i stalno razmenujemo iskustva.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Zel99 » Wed Jan 02, 2013 12:47 pm

Mali Caca potpuno se slazem sa tobom i zato nastojim da projekti koji se ovde predstavljaju budu sto transparentniji (za svoje mogu da garanujem) :D :D
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Wed Jan 02, 2013 6:26 pm

Zel99 wrote:Mali Caca potpuno se slazem sa tobom i zato nastojim da projekti koji se ovde predstavljaju budu sto transparentniji (za svoje mogu da garanujem) :D :D

naravno slazem se :mrgreen: :clap:

Ako se ne varam finiks je imao neko pitanje za mene na ovu temu?!
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby MareX » Thu Jan 03, 2013 2:35 am

Dobro jutro,

Divna tema za citanje... Sve pohvale za znanje...

A da li bi mogli malo da pojasnite ovu sliku? Nije mi jasan smer strelica.
Image

Spostovanjem
Marino M.
User avatar
MareX
 
Posts: 54
Joined: Wed Dec 22, 2010 1:49 am

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Thu Jan 03, 2013 9:25 am

Dobro jutro MareX,
Nema potrebe da mi presirate garant sam mladji od vas. Smer strelice na razvodnom tocku oznacava pravac u kom se okrece radilica agregata. "Intake opens" oznacava u stepenima kad se usisni ventil otvori sa izmerenim 1mm potiska bregaste brega na sam ventil u odnosu na donju mrtvu tacku , a "intake closes" oznacava u stepenima kad je ventil 1mm pred kompleto zatvaranje ventila u odnosu na gornju mrtvu tacku. To isto vazi i za izduvne ventile. U ovom slucaju usisni ventil je otvoren na 35 stepeni pre gornje mrtve tacke i zatvorio se na 65 stepeni posle donje mrtve tacke. Ako koristis formulu koju sam naveo gore u tekstu ovaj ventil je ostao otvoren 280 stepeni. Ako obratis paznju na sliku izduvni i usisni ventil su bili isto vremeno otvoreni kad su se preklopili (overlap) 35 stepeni . Sto znaci da je u pitanju modifikovan agregat i kao ovakav nikada nebi prosao nikakve testove za emisije.
Last edited by Mali Caca on Fri Jan 04, 2013 8:21 am, edited 2 times in total.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby stanko61 » Thu Jan 03, 2013 8:22 pm

pozdrav
mozes mi reci fabricke podatke otvaranja bregastih za ducati 996 S i eventualno neko pomeranje ukoliko je moguce kod tog modela
hvala
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Thu Jan 03, 2013 8:38 pm

stanko61 wrote:pozdrav
mozes mi reci fabricke podatke otvaranja bregastih za ducati 996 S i eventualno neko pomeranje ukoliko je moguce kod tog modela
hvala


Usis se otvara na 14 stepeni, a zatvara na 73 stepena
Izduva se otvara na 57 stepeni, a zatvara na 18 stepeni

Ako zelis da nastelujes bregaste za ovaj motor je 108/108 centar brega. Obrati paznju na zazor izmedju ventila i cela klipa. Posto ovaj model nema stelujuce remenice na zupcastom kaisu mopraces da pravis off set kajle
Last edited by Mali Caca on Fri Jan 04, 2013 6:50 am, edited 1 time in total.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby MareX » Fri Jan 04, 2013 2:54 am

Mali Caca wrote:Dobro jutro MareX,
Nema potrebe da mi presirate garant sam mladji od vas. Smer strelice na razvodnom tocku oznacava pravac u kom se okrece radilica agregata. "Intake opens" oznacava u stepenima kad se usisni ventil otvori sa izmerenim 1mm potiska bregaste brega na sam ventil u odnosu na donju mrtvu tacku , a "intake closes" oznacava u stepenima kad je ventil 1mm pred kompleto zatvaranje ventila u odnosu na gornju mrtvu tacku. To isto vazi i za izduvne ventile. U ovom slucaju usisni ventil je otvoren na 35 stepeni pre gornje mrtve tacke i zatvorio se na 65 stepeni posle donje mrtve tacke. Ako koristis formulu koju sam naveo gore u tekstu ovaj ventil je ostao otvoren 280 stepeni. Ako obratis paznju na sliku izduvni i usisni ventil su bili isto vremeno otvoreni 70 stepeni . Sto znaci da je u pitanju modifikovan agregat i kao ovakav nikada nebi prosao nikakve testove za emisije.


Dobro vece,
Ipak sam ja mladji... Ali neka precicemo na TI.
Mozes nastaviti oko objasnjenja? Sta je bolje oko podesavanja, na koju stranu pomeriti ili nikako NE pomeriti? Ili kako to vec ide u tvojoj praksi?

Pomno iscekujem sledecu lekciju.
User avatar
MareX
 
Posts: 54
Joined: Wed Dec 22, 2010 1:49 am

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Fri Jan 04, 2013 7:44 am

Naravno da mozemo na TI. Taman posla da ja drzim lekcije ovde, ali samo zelim da podelim znanje sa clanovima ovog foruma. Elem da odgovorim na tvoje pitanja :D . Ako se radi o trkacem agregatu pomeranjne ili stelovanje bregastih sve zavisi od toga koliki ce da bude kompresioni odnos samog agregata. Ako se koriste poznate i proverene bregaste i imaju uputstvo od proizvodjaca na koje mere da se nasteluju tada je veoma lako da se sve upakuje na mere. Ali vazi neko nepisano pravilo da kod agregata koji ima samo jednu bregastu. Da ako se bregasta pomeri da otvara ventil malo pre nego sto je proizvodjac preporucio. Tada se poboljsa elsticnos agregata u nizim i srednjim rezimima rada. A ako se pomeri da otvara ventil malo kasnije nego sto je proizvodjac preporucio. Tada se gubi na elasticnosti u nizim i srednjim rezimima rada , ali se dobiva na krajnjim rezimima rada. Ako zelis da pomeris bregastu da otvara pre pomeri je u smeru u kom se bregasta okrece kad agregat radi. Ako zelis da pomeris bregastu da otvara kasnije pomeri bregastu u kontra smeru u kom se okrece bregasta. Isto pravilo vazi i za agregate sa duplom bregastom. Pomeranjne bregaste u bilo kom smeru po 2 ili 3 stepena necete dobiti nista ili sasvim male zanemarujuce promene u radi agregata. Ali ako se bregasta/bregaste pomeri za 4-8 stepeni tu se vec primeti dobra razlika. Pomeranje usisne bregaste da otvara ventil pre recimo 6 stepeni i usine da zatvara ventil pre 6 stepeni. Agregat ce da dobije na velikoj elasticnosti u nizim i srednjim obrtajima ali izgubiti na krajnjim obrtajima. Samo zato sto ce sam agregat da ima ulogu negativnog pritiska u usisnom kanalu. Sto omogucava da pritisak u samom colindru drasticno poraste. Zato sto se usisni ventil zatvara ranije i samim tim ne omogucava da klip na svojoj putanji prema GMT potisne gorivu smesu u usisni kanal. A izduvni ventil se isto zatvara ranije i tada su male sanse da se izduvni gasovi vrate nazad u kompresioni prostor kad klip krene prema DMT. Isto tako je veoma vazno da usisni ventil I izduvni ventil kad su otvoreni u isto vreme imaju minimum 1.5mm zazor . Kao sto je bitno da usisni I izduvni ventil imaju odgovarajuci zazor izmedju glave ventila i cela klipa. Usis minimum 1mm izduv minimum 1.5mm ALI OVO SVE ZAVISI KOJI JE AGREGAT U PITANJU!!!
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Next

Return to Garaze

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron