Precizno stelovanje bregastih osovima

Moderator: oli

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby stanko61 » Fri Jan 04, 2013 2:59 pm

Mali Caca wrote:
stanko61 wrote:pozdrav
mozes mi reci fabricke podatke otvaranja bregastih za ducati 996 S i eventualno neko pomeranje ukoliko je moguce kod tog modela
hvala


Usis se otvara na 14 stepeni, a zatvara na 73 stepena
Izduva se otvara na 57 stepeni, a zatvara na 18 stepeni

Ako zelis da nastelujes bregaste za ovaj motor je 108/108 centar brega. Obrati paznju na zazor izmedju ventila i cela klipa. Posto ovaj model nema stelujuce remenice na zupcastom kaisu mopraces da pravis off set kajle

hvala puno :)
zasad nek ostane fabricko stanje,, to nikada jos nije bilo otvarano ,,aa ja nemam hrabrosti ni znanja to da otvaram :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Fri Jan 04, 2013 6:14 pm

Stanko nema na cemu. Ako ti se ne zuri preko zime tj. do pocetka nove trkace sezone. Trebam da sklopin jedan 748 agregat sto je fakticni isti kao 996 kad su glave i nacin stelovanja bregastih. Pa cu da okacim sve sto sam radio i kako sam radio
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby stanko61 » Fri Jan 04, 2013 7:37 pm

naravno da mi se ne zuri,, moj motor ionako vise stoji u sobi nego sto se vozi :D :D :D :D :D godisnje predjem u proseku 1800km :D :D :D :D a inace sve je ok sa njim i nemem nikakvih problema osim sto mi je eto sad vec crko fabricki akumulator ,, pa dosta je izdrzao 12 godina :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Zel99 » Fri Jan 04, 2013 8:28 pm

stanko61 wrote:naravno da mi se ne zuri,, moj motor ionako vise stoji u sobi nego sto se vozi :D :D :D :D :D godisnje predjem u proseku 1800km :D :D :D :D a inace sve je ok sa njim i nemem nikakvih problema osim sto mi je eto sad vec crko fabricki akumulator ,, pa dosta je izdrzao 12 godina :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Reci mu Mali Caca kako da nasteluje bregaste za trke, jer kako ga Stanko cuva jednom ce ga spremiti za Open Specijal :lol: :lol: :lol:
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Sat Jan 05, 2013 12:57 am

Zel99 wrote:
stanko61 wrote:naravno da mi se ne zuri,, moj motor ionako vise stoji u sobi nego sto se vozi :D :D :D :D :D godisnje predjem u proseku 1800km :D :D :D :D a inace sve je ok sa njim i nemem nikakvih problema osim sto mi je eto sad vec crko fabricki akumulator ,, pa dosta je izdrzao 12 godina :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Reci mu Mali Caca kako da nasteluje bregaste za trke, jer kako ga Stanko cuva jednom ce ga spremiti za Open Specijal :lol: :lol: :lol:


Pa kako pravilnik ide nece trebati dugo da postane Open Specijal :mrgreen:

stanko61 wrote:naravno da mi se ne zuri,, moj motor ionako vise stoji u sobi nego sto se vozi :D :D :D :D :D godisnje predjem u proseku 1800km :D :D :D :D a inace sve je ok sa njim i nemem nikakvih problema osim sto mi je eto sad vec crko fabricki akumulator ,, pa dosta je izdrzao 12 godina :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


Super potrudicu se da opisem sve detaljno
Last edited by Mali Caca on Sat Jan 05, 2013 7:45 pm, edited 1 time in total.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby stanko61 » Sat Jan 05, 2013 1:14 pm

hehehe :D :D :D :D :D
sve je moguce :D ko zna ????
mada bi mi bilo zao da ga pilam,, mozda kad bude stariji pa ajde :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Sun Jan 06, 2013 6:26 pm

Zel99 wrote:
stanko61 wrote:naravno da mi se ne zuri,, moj motor ionako vise stoji u sobi nego sto se vozi :D :D :D :D :D godisnje predjem u proseku 1800km :D :D :D :D a inace sve je ok sa njim i nemem nikakvih problema osim sto mi je eto sad vec crko fabricki akumulator ,, pa dosta je izdrzao 12 godina :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Reci mu Mali Caca kako da nasteluje bregaste za trke, jer kako ga Stanko cuva jednom ce ga spremiti za Open Specijal :lol: :lol: :lol:


Zell99 ako obratis paznju na moj post gore sve sam rekao sto treba Stanko da zna. Ako zeli vise informacija tu sam da podelim znanje onoliko znam :ugeek:
Last edited by Mali Caca on Mon Jan 07, 2013 5:17 pm, edited 1 time in total.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby stanko61 » Mon Jan 07, 2013 11:56 am

ee pa drago nam je svima :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
mislim da mnogi zajedno samnom mogu nesto da saznaju a to je dobro :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Mon Jan 07, 2013 5:18 pm

:oops: a tek koliko ja treba da naucim od vas starijih... :D
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby krsta63 » Mon Jan 07, 2013 5:48 pm

Samo da se prisetimo. Stanko je toliko star da je zaboravio sta zna, recimo, gde se nalazi brava na Dukatiju :D
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby stanko61 » Mon Jan 07, 2013 6:17 pm

ja ja ja :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: evo ga,, ee kad dodje 26 stepeni i vedro nebo,,,, :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: pa kad ja upalim makinu,, pa se sjurim do Nis i eto provozao sam se za sezonu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Zel99 » Tue Jan 08, 2013 4:35 pm

Pokušaću u kratkim crtama da prenesem neka moja Iskustva podešavanja bregastih vratila sa Auto Trka:

1. Što je viši stepen frizure (čitaj -bregaste koje imaju veće uglove otvorenosti, Usis oko 300-320, izduv oko 280-300) uglovi Lobe Centra (ili Peak Lift) su manji tj. Usisna 100 - 105, Izduvna 104-108. Ukoliko je važnija Max. snaga u višim brojevima obrtaja tada se uzimaju manje vrednosti. Za umereniju frizuru (uglovi otvorenosti bregaste manji za 10-15 stepeni) Usis se podešava 105-108 izduv 107-110.
2. Što je veća radna zapremina po cilindru to za isti broj obrtaja bregasta mora biti većih uglova otvaranja. Npr. BMW sa 4. cilindra ima oko 10-15 veće uglove otvaranja od onog sa 6 cil. iste radne zapremine.
3. Što je veća radna zapremina za iste uglove otvaranja bregaste moto će davati maksimalnu snagu pri manjem broju obrtaja (motor BMW 4cil. 2000ccm ima maks. snagu na 8300rpm, a derivat istog motora od 1600ccm sa istim bregastama ima max. snagu na 9000rpm)
4. Većina rally automobila sa usisnim motorima (ne turbo) ima podešavanje obe bregaste na 110 stepeni. Ovo podešavanje je dobar kompromis kada je potrebna snaga u skoro svim obrtajima.
5. Mali uglovi bregastih 100+ (veći preklop ventila) daju nemirniji rad na Leru, ali oštrije prihvatanje gasa u gornjim režimima.
6. Veći ulovi bregastih 110+ daju lepši rad na leru (shodno tome i bolju ekologiju) i glatko prihvatanje sa manjih obrtaja.
7. Četvoroventilski motori sa istim uglovima otvaranja kao dvoventilski uvek postižu veći broj obrtaja (samim tim i snagu). Kod njih je povoljnost što i lift zbog manjih ventila može biti manji, pa je i opterećenje po bregu manje.
8. Svako podešavanje podrazumeva svoj set-up za karburaciju (ili ubrizgavanje) kao i uglove pretpaljenja da bi se iskazao potpuni efekat. Svako preterivanje značajno van ovih vrednosti dovodi do većih gubitaka na bitnim režimima, što ne rezultira dobrim kompromisom.
9. Uglovi otvorenosti se mogu definisati pri različitim zazorima ventila. Što su zazori veći, izmereni uglovi za istu bregastu će biti manji (otuda i raznih podatatka za iste bregaste). Zato se preporučuje definisanje faze preko Lobe Centra (ili Peak Lift-a - odnosno pozicije bregaste pri najvišem dizanju ventila) jer ne zavisi od zazora ventila.

Ovo su iskustva sa Automobilskih Trkačkih Motora. Po meni su principi primenljivi i za motociklističke motore. Naime motociklistički motori su u principu manje radne zapremine, pa pošto su uglovi u trkačkim varijanta bliski automobilskim. sve je pomereno ka većim brojevima obrtaja. :D :D

Mali Caca kakva su tvoja iskustva na modernim RR motorima. Specijalno me interesuje razlika Ducati, Triumph i BMW jer su 2, 3 i 4.cilindručni motori :?: :think:
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Tue Jan 08, 2013 10:00 pm

Zell99 slazem se sa tvojim piskaranjem gore sto si naveo. I za mene je isto dali se radi o motorciklu ili automobili. Samo sto je razlika kod motorcikala sto imaju drugaciji kompresioni prostor u glavi motora tj. drugacijeg je oblika pa samim tim diktira pomeranje/stelovanje bregastih sa malo drugacijim brojevima.

Kod Ducatija je magicna brojka 108/108, kod Triumpha 675 prve generacije je polazna tacka 104/104, a kod druge genracije T675 je 106/106, kod BMW S1000RR je fabricki 105 usisna a izduvan 96. E sada kod BMWa se meri po njihovoj servisnoj knjizi sa 3mm potiska sto daje veoma cudne uglove otvaranja i zatvaranja kad gledamo sa brojcane strane. Ja cu kroz ovaj mesec da se igram sa kompresionim prostorom, visinom klipa i tanjim dihtungom glave i stalovanjem bregastih pa cu da opisem i to.
Mada moram ovo da kazem kad je u pitanju trkaci agregat sa visokom kompresijom bregaste se steluju tako sto se steluje samo zazor izmedju ventila i cela klipa.
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby Mali Caca » Sat Feb 02, 2013 8:01 pm

Pre par nedelja sma odlucio da koristim digitalni komparater za merenje otvaranja i zatvaranja bregastih kad ih stelujem. Imao sma dva komda koje sma kupio jos pre dkoro dve godine. Moram da priznam da je mnogo lakse da se prati i meri onaj magican 1mm
Pristojan momak, al' lud u mozak
User avatar
Mali Caca
 
Posts: 139
Joined: Sat Dec 29, 2012 6:27 am
Location: Vancouver BC, Canada

Re: Precizno stelovanje bregastih osovima

Postby feniks » Sun Feb 03, 2013 12:39 am

Bolji je digitalni,jer ne mora toliko da se prati sam komparator... :handgestures-thumbup:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

PreviousNext

Return to Garaze

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron