Trkacko gorivo

Re: Trkacko gorivo

Postby feniks » Tue Jan 04, 2011 12:02 am

krsta63 wrote:Moram da skinem onu sliku klasicnog GS-a.


...koju?
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Trkacko gorivo

Postby krsta63 » Tue Jan 04, 2011 12:03 am

Iz projekta 550 :shock:
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Trkacko gorivo

Postby feniks » Tue Jan 04, 2011 12:05 am

Koju onu sa nalepnicom?
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Trkacko gorivo

Postby krsta63 » Tue Jan 04, 2011 12:15 am

Druga na prvoj strani,ona na kojoj sam zatrpao motorce. :P
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

Re: Trkacko gorivo

Postby feniks » Tue Jan 04, 2011 12:17 am

Pa tamo imaš samo dve,...jedna sa nalepnicom i druga sa tobom...


ImageImage
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Trkacko gorivo

Postby babaos » Tue Jan 04, 2011 9:49 am

Ja osobno nemam previše iskustva s trkačim gorivom pa moje znanje o tome kreče se na relacijama između oktanskog,cetanskog broja,detonacije,kliktanja,anti detonatorima i tako to.Da potaknem ostale na konstruktivnu raspravu ja bi započeo sa manje zahtjevnim pristupom.Nekad sam trošio olovni a sad je to uglavnom bezolovni kojem pridodam aditiv.Nemam svoje osobne testove na tu temu ali nekih vidljivih poremećaja nema.Znam da Olovo nema neke veze s oktanskom vrijednošću a isto tako razlika između benzina na crpkama(octani) po tom pitanju je na motoru po mom iskustvu zanemariva tako da imamo uvijek istu situaciju otprilike ako na omjer kompresije od 9 ili 10 sipamo u rasponu od 95 do 300 octana.Znam da olovo ostavlja tanke slojeve na sicevima ventila i Cilindru i na taj način pogoduje manje trošenje materijala.U tom kontekstu poznato mi je da se novi bezolovni benzini koriste iz ekoloških razloga ali se pri tome koriste neki novi antidetonatori kao komponente i novi materijali na elementima motora.
Dali trošit olovni ili bezolovni benzin dilema je sad.Ja mislim da je bezolovni prihvatljiviji bez obzira tko će šta o tome misliti.Smatram da je prihvatljiviji benzin bez <<<<olova koji ima veliku specifičnu težinu.Lakši je i jasno za pilu prihvatljiviji.Ovu šalu shvatite kao namjeru da motiviram ostale na raspravu.
Last edited by babaos on Tue Jan 04, 2011 10:26 am, edited 2 times in total.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Trkacko gorivo

Postby babaos » Tue Jan 04, 2011 10:03 am

Problem pumpi i proizvođača te kvalitete goriva u prodaji na istima je nešto što nije baš zanemariv problem.Najbolje je uzet 50 litara trkačeg goriva s garantiranim vrijednostima ali nije svakom prihvatljivo zbog cijene.Upravo je činjenica da se svi classic vozači snabdjevaju na pumpama veoma važna kad je riječ o kvaliteti komercijalnog goriva.Zar nemislite i vi tako ?Uvijek mi je prihvatljivija nova pumpa nego stara pumpa To iz razloga što su rezervari noviji i čistiji.I tako to.
Postoje ZIK-ovi(zavodi za ispitivanje kvalitete)ali tko to radi i kog to zanima danas u sveopćem kaosu i jurnjavi za zaradom.Država je neosjetljiva u tom smislu i stanje je tako kako je.Neznam točno ali čini mi se da postoje neki motori koji mogu registrirati razliku u kvaliteti promjenom stupnja komprimiranosti ili sam si ja to umislio...,
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Trkacko gorivo

Postby feniks » Tue Jan 04, 2011 6:18 pm

Mali Caca wrote:ja imam ne monogo ali dovolja iskusta sa trkacim gorivom ili gorivima,ali necu da kontriram Zel99 na njegovom odgovoru da je to bacanje para. Da ne ispdnem veliki kontras.


Čim si počeo,već si ispao,pa sada nastavi....i čime te je Zell99 tako zadužio,te njemu nećeš da kontriraš,a nama ostalima zavrćeš uši? :think:
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Trkacko gorivo

Postby feniks » Tue Jan 04, 2011 7:53 pm

Mali Caca wrote:
feniks wrote:
Mali Caca wrote:ja imam ne monogo ali dovolja iskusta sa trkacim gorivom ili gorivima,ali necu da kontriram Zel99 na njegovom odgovoru da je to bacanje para. Da ne ispdnem veliki kontras.


Čim si počeo,već si ispao,pa sada nastavi....i čime te je Zell99 tako zadužio,te njemu nećeš da kontriraš,a nama ostalima zavrćeš uši? :think:


Prema Zel99 ja imam posebno postovne jet je to covek sa mnogo znanja i iskustva u svemu ovome sto mi pricamo i raspravljamo ovde. Ima zlatne ruke i jos zlatniju mastu kad je u pitanju masinstvo i agregati sa sus sustemom. I stara je garda sto meni odgovara jer sam ja izlega poceo sa skolim stare garde i nastavio sa skolom nove. Tako da sa vecinom vas mogu da pricma i delim razno razna misljenja svkai dan u donosu na vecnu mojh vrsnjaka ili mladjih od mene. A plus jos se licno znamo tako da je to postovanje na odredjenom nivou sa moje strane.


Sve je to u redu i ja mogu da shvatim da imaš određeno poštovanje prema nekome,..ali ako hoćeš da i tebe neko poštuje,moraš to i zaslužiti,moraš imati svoj stav,a sigurno to nećeš uspeti,(mislim na poštovanje),ako samo klimaš glavom..već moraš pokazati i ti neko znanje,ili iskustvo koje možda ni mi nemamo.Uveren sam pošto se baviš trkama sa motorima novije generacije,da imaš iskustva koje možda nama nedostaje,bar većini,i bilo bi lepo da to iskustvo podeliš sa nama.Ja sam uveren da Zell to ne bih shvatio kao kontriranje njegovom stavu,ili mišljenju,prosto zato što i on nema dovoljno iskustva po tom pitanju,a kada se radi o moto trkama.Eto to je moje mišljenje,a ti čini što ti je volja...
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Trkacko gorivo

Postby feniks » Tue Jan 04, 2011 8:01 pm

Babaus,jesi li oribao limuna?...nemoj misliti da sam zaboravio,...neće me niko skrenuti u off po tom pitanju,he,he,he :D
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Trkacko gorivo

Postby feniks » Tue Jan 04, 2011 8:49 pm

Eto vidiš,znao sam ja da ti imaš određena iskustva po tom pitanju i logično je,..ali sada se vraćamo na ono što je Babaos pomenuo u jednoj rečenici,pre nas:

"...Treba imat motor za ta goriva a ta praksa ovdje nije u modi...,"

to namerno nisam citirao pre, zato što sam hteo da čujem,pored Krste koji je otvorio temu,i od nekolicine drugih njihovo
mišljenje,odnosno iskustvo po tom pitanju.U potpunosti se slažem delom tvog izlaganja,a vezano za iskustva koja si imao sa određenim vrstama goriva,a s kojima sam se i ja sretao.Ali manje više svodi se sve na jednu rečenicu,...gore citiranu.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Trkacko gorivo

Postby feniks » Tue Jan 04, 2011 8:56 pm

Da to stoji,..ako se malo poigraš sa predpaljenjem,kompresijom,diznama...onda da.
...auto je za prevoz tela,a motor za prevoz duše...

Image
Image
User avatar
feniks
 
Posts: 4800
Joined: Sat May 02, 2009 7:24 pm
Location: Subotica

Re: Trkacko gorivo

Postby babaos » Tue Jan 04, 2011 9:42 pm

Bez probe,bez testova i bez bilježnice u koju se sve to zapisuje pristup je amaterski i baziran je na procjeni po osjećaju.Nisu problem tuđi recepti dobro ih je znati ali ništa od toga ako se ne testira.I bilježnica obavezno sa svim parametrima od datuma do težine vozača...,
Po pristupu tome smo tanki i neprfesionalni.Dečki vidio sam original bilježicu od Helmuta Fatha u jednoj privatnoj zbirci u njemačkoj.Taj je čovjek lud bio sve je upisivao i to je radio svaki put.Iskreno nema šanse da ja to radim radije ostajem čisti amater.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Trkacko gorivo

Postby Zel99 » Wed Jan 05, 2011 1:06 am

Zel99 wrote:
Mali Caca wrote:
feniks wrote:Da to stoji,..ako se malo poigraš sa predpaljenjem,kompresijom,diznama...onda da.


naravno nemozes samo da sipas gorivo i da dobijes 5 konja, naravno da postoji igranka za svako veselje


Upravo sam to hteo da kazem, sa jos nekoliko opservacija.

Stari motori uglavnom za isti stepen kompresije traze veci oktanski broj (vazdusno hladjenje, karburator umesto ubrizgavanja, manje usavrsena komora za sagorevanje, drugaciji materijal siceva ventila...).
Oktanski broj ne daje snagu vec stiti motor od detonacije.
Mnogi moderni (skoro svi ) motori imaju elektroniku koja stiti motor, na nacin da se steluju nesto bogatije i malo retardirani (smanjeno predpaljenje). Mnogi imaju dodatnu zastitu u vidu knock senzora i ukoliko se primeti detonacija oni dodatno koriguju osnovni program sto uzrokuje pad snage motora.
Kvalitetnije gorivo omogucuje potpunije iskoriscenje motora, ali to nece biti samo po sebi vec podrazumeva novo mapiranje (osim ako motor zbog loseg goriva vec nije bio u automatskoj korekciji).
Snaga goriva se ogleda u toplotnoj moci koja je kod skoro svih cisto ugljovodonicnih goriva ista.
Alkohol ima veci potencijal jer nosi kiseonik u sebi i zbog toga motor moze progutati vise goriva dati vecu snagu (trebaju vece dizne ili reprogramiranje kod ubrizgavanja).

Dakle ako motor stare garde ne detonira tj. regularno radi, vrlo sam skeptican u pogledu dodatne snage nekim cudotvornim benzinom.

Pa eto tako i ti Mali Caca dobijas nakon intervencije 5hp ali na motoru koji vec ima 120hp sto je oko 4%. Mislim da su (cast izuzetcima - mislim na neke cvajtakte) nasi motori (ukljucujuci i moj) hendikepirani mnogim ociglednijim neregularnostima i nepodesenostima i da bi budzet pre trebalo usmeriti na tu stranu.

Srpski dinamometar je jacina potiska na straznjici. Ako se osetljivost straznjice ne menja, mozak obradjuje tu informaciju, a on je vec osetljiv na poremecaje (predrasude, raspolozenje..). Zato ja bez obzira na savrsenost ove tehnologije cesto unosim sumnju u rezultate...

Mali Caca tebi hvala na sazvakanim informacijama, jer mislim da se tu krije prava vrednost foruma, barem sto se tehnike tice.
Nije svako znanje bolje od neznanja
User avatar
Zel99
Site Admin
 
Posts: 1845
Joined: Mon Jan 26, 2009 5:04 pm
Location: Vrsac

Re: Trkacko gorivo

Postby krsta63 » Wed Jan 05, 2011 1:51 am

Osim oktanskog broja svrbi me i energetska vrednost goriva.Znam da sto juznije kupim gorivo (Makedonija,Grcka) motor lepse vuce.Transparentno je na srednjem rezimu,povlaci mnogo lakse.I u krajnjoj brzini se oseti razlika.Direktno je povezano i sa potrosnjom,mnogo manje dajes gasove da bi se isto vozio.Znam da smo u vreme embarga skakali od srece kada bi kupili crni buckuris (navodno iz Ukrajine).Pitam kakva su vam iskustva vezana za kupovinu na klasicnim pumpama u zemljama okruzenja (ime,zemlja) :?: :eusa-think:
User avatar
krsta63
 
Posts: 1493
Joined: Mon Oct 11, 2010 1:50 pm

PreviousNext

Return to Pitanja, primedbe, pohvale...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests

cron