Trkacko gorivo

Re: Trkacko gorivo

Postby stanko61 » Fri Jan 07, 2011 3:38 pm

babaos wrote:netočno.Super 98 nije trkačko gorivo i ako ga staviš u svoj motor koji ide na stazu neznači da postaje trkače gorivo.To je obični 98 sa kojim želiš voziti utrku.

netacno je da je netacno
rezultat se sam po sebi namece tj.
gorivo sluzi svrsi i nameni

Svako gorivo kad se koristi na trkama postaje trkacko gorivo.
Nije problem kad covek nezna
problem je, kad ne zna da nezna
www.stanko.co.rs
User avatar
stanko61
 
Posts: 1953
Joined: Fri Sep 10, 2010 6:56 pm

Re: Trkacko gorivo

Postby babaos » Sun Jan 09, 2011 11:20 am

Bez goriva se nevozimo...pa kažimo nešto više o tome.Autor teme smatra da je dovoljno otvoriti temu.Ako je tako mi smo na redu.Imam već godinama jednu litrenu dozu Benzola.Pakovanje je u čvrstoj metalnoj(mesinganoj piksni sa ozbiljno izvedenim sigurnosnim otvorom(čep).Kad sam to nabavio znao sam da je to rijetkost pa nek stoji.Sad kad ste otvorili ovu temu o gorivima podsjetilo me je da posjedujem taj benzol koji se koristio za spravljanje trkačeg goriva.Koliko mi je poznato to je jedna od tri komponente u trečinskom omjeru prema benzinu i alkoholu.Iz vremena pred drugi svjetski rat te u pedesetima imamo korištenje goriva po želji timova u utrkama sve dok to nije striktno i određeno.Malo sam proučio te podatke i našao zanimljive recepte.Jedni su koristili primjerice :benzin 8%,dietileter 10%,benzol 20%,etanol 20%,metanol 30% i 2% tuluola,nitrobenzola i ricinusovog ulja.Drugi petroleter 5%,etanol 10%,benzol 22%,metanol 60% i 2% tuluola,nitrobenzola i ricinusovog ulja.Treći samo Benzin,alkohol i benzol u jednotrećinskom omjeru itd.
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Re: Trkacko gorivo

Postby babaos » Sun Jan 09, 2011 11:53 am

Pronašao sam podatak da se u nekim američkim utrkama još uvijek dodaje alkohol u benzin.Popularan je Gasohol sa 90 % benzina i 10 % etanola a nabavljao se i na crpkama do nedavno.Po podacima koje sam pronašao zaključujem da je Metanol iznimno zanimljiv kao komponenta što dokazuju tabele kad se usporede svojstva benzina,metanola,i mješavine benzina i metanola.Navodno je baš kompatibilan u kombinaciji bez olovnih i drugih aditiva i pogoduje motorima s višim omjerom kompresije u smislu boljeg iskorištenja goriva.Osim toga ekološki je prihvatljiv zbog smanjenja otrovnih komponenti u ispuhu.
Taj metanol kažu omogućuje rad motora i uz siromašniju smjesu.Zanimljivo je to što korištenje Metanola i do 20 % ne iziskuje nikakve promjene na motoru.Rezultat je manja opasnost od eksplozije,vatra se lakše gasi vodom a zagađivanje je znatno manje jer se metanol rastvara u vodi i brzo isparava.
Ima tu i nekih problema.to je odvajanje metanola od benzina zbog i najmanje kličine vode u mješavini.Odvajanjem zbog veće specifične težine može se taložiti na dnu rezervara i tako onemogućiti dobar rad motora.Teoretski naravno ili ako motocikl stoji.U vožnji se mješavina prisilno i intenzivno miješa pa to nije onda problem.Korištenje na niskim temperaturama je isto problem zbog razlike u svojstvima isparavanja.Metanol je otrovan i to 3-5 puta više od benzina.Metanol korozivno djeluje na Aluminij,gumu,plastiku,boju i to snažno ali samo kao čisti.U smjesi to nije toliko snažno.Proučio sam dosta materijala i pročitao dosta toga.Iz svega sam izdvoji ovoliko po mojoj skromnoj procjeni za početak sasvim dovoljno.

Ostajem dužan još dvije tabele.Jedna o svojstvima goriva a druga o karakteristikama motora prema vrsti goriva a fotkat ću i pakovanje benzola iz moje garaže.


Image

Uploaded with ImageShack.us

Image
Image

Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us
Naravno,ako je dan sunčan,
User avatar
babaos
Site Admin
 
Posts: 8383
Joined: Mon Mar 09, 2009 10:22 am
Location: Osijek,Hrvatska,

Previous

Return to Pitanja, primedbe, pohvale...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron